Memoria

Desde a súa presentación o 18 de Xullo de 2011 no Festival Vía Stellae en Santiago de Compostela ata finais de 2021, Vertixe Sonora ten realizado 207 concertos e realizado 248 estreas absolutas de 197 compositores de 44 países.

Unha década de produccións propias e conciertos por diferentes festivais e ciclos de España. O seu recoñecemento internacional permitiulle presentarse en escenarios de Alemaña, Estados Unidos, Francia, Italia, México, Portugal, Suecia e Suiza.

Premio Martín Codax 2016 de Música clásica contemporánea, a súa labor foi recollida nos documentais Sonutopias (campUSCulturae de la Universidad de Santiago de Compostela, 2014), Correspondencias Sonoras (Manuel del Río, 2013) e A lira do deserto (Manuel del Río 2020) este último en conmemoración do 60 aniversario do nacemento do compositor Enrique X. Macías. Ademáis do CD coas obras finalistas do XXVI premio Jóvenes Compositores Fundación SGAE-CNDM, rexistrou para WERGO o ciclo Die Wanderung de la compositora Lula Romero, e para o selo NEOS The Dimension of the Fragile, monográfico sobre o compositor Víctor Ibarra.

Este documento recolle a relación de CONCERTOS e ACTIVIDADES realizadas entre 2011 e 2021 e un LISTADO DE ESTREAS realizadas neste período

 

CONCERTOS E ACTIVIDADES 2011

CICLOS DE CONCERTOS

I MÚSICA E ARTE CORRESPONDENCIAS SONORAS
CGAC SANTIAGO DE COMPOSTELA, 2011

29 de Novembro
JEFF WALL: RETRATO SONORO
CGAC – Santiago de Compostela Ciclo Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Obras de Mauricio Pauly* (Costa Rica), Fran MM Cabeza de Vaca* (España), George Dousis* (Grecia), Lula Romero* (España), Víctor Ibarra* (Mexico)
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

OUTROS CONCERTOS

CONCERTOS EN GALICIA

18 de Xullo
DETRITO MONOCROMÍA
CGAC – Santiago de Compostela Festival Vía Stellae 2011
Obras de Pablo Arcent (España), Sergio Blardony (España), Diana Rotaru** (Rumanía), Junghae Lee (Suiza), Füsun Koksal** (Turquía), Franck Bedrosian* (Francia), Ramón Souto** (España) /
*Estrea en España **Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

RESUMO 2011: 7 vídeos

 


CONCERTOS E ACTIVIDADES 2012

FESTIVAIS E CICLOS DE CONCERTOS

II MÚSICA E ARTE CORRESPONDENCIAS SONORAS
CGAC – Santiago de Compostela

Concertos

18 de Maio
A INSPIRACIÓN DA LUZ
Obras de Pierre Jodlowski (Francia) Giorgio Netti (Italia)
Reseña

5 de Junio
RECOLECCIÓN
Obras de Dmitri Kourliandski* (Rusia), Nadir Vassena* (Suiza), Javier G. Compeán** (México), David Hernández Ramos** (México), Ramón Souto** (España)

*Estrea en España. **Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

25 de Setembro
EN CATRO MOVEMENTOS
Obras de Teresa Carrasco* (España), Alex Hills** (Reino Unido), Milica Djordjevic** (Serbia), Oriol Saladrigues* (España), Sivan Cohen-Elias* (Israel)

*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora.  **Estrea en España
Reseña

6 de Noviembre
DE RASTROS, PAISAXES E ARQUEOLOXÍAS SONORAS
Obras de Ángel Faraldo, Alvin Lucier, Mark Bain, Andrea Poli y Joe Gilmore, Chris Watson, Hildegard Westercamp, Christina Kubisch, Durán Vázquez

27 de Novembro
EFÍMERO
Obras de Esaias Järnegard* (Suecia), Matthias Kranebitter* (Austria), Simone Movio* (Italia), Alexander Kubeev* (Rusia), Jacobo Gaspar* (España)

*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

Actividades paralelas
Obradoiros/ Conferencias/ Mesas redondas/ Encontros

Conferencia: MÚSICA E PINTURA: FECUNDA RELATIO 29 de Novembro. Conferencia a cargo del musicólogo Emilio Lede

Mesa redonda: COMPOÑER HOXE
5 de Xuño: Nadir Vassena (SUI), David Hernández Ramos (MEX)
25 de Setembro: Sivan Cohen-Elias (ISR), Oriol Saladrigues (ESP)

Encontros: CAUSAL I: Encontro Internacional de Compositores 24 e 25 de Novembro
Ponentes: Esaias Järnegard (SUE), Matthias Kranebitter (AUS), Simone Movio (IT), Alexander Kubeev (RU), Jacobo Gaspar (ESP)

Obradoiro: CREACIÓN DIXITAL COLECTIVA 3 e 4 de Novembro
Ponentes: Ángel Faraldo, responsable do IGAS (Instituto Galego de Sonoloxía) e membro de Vertixe Sonora

VERTIXIADAS
CONFERENCIAS PROTOCOLOS DE ESCOITA Librería Versus e Galería Lilliput – Vigo
Ciclo de 5 micro-charlas de introdución á música contemporánea organizadas e realizadas por Vertixe Sonora.

(i) kit de supervivencia / 4 Outubro
(ii) máis sobre o timbre e a color / 8 Novembro
(iii) modernidade e tradición / 5 Decembro
(iv) entrar e sair de Darmstadt / 17 Xaneiro
(v) música instrumental nunha contorna tecnolóxica multimedia / 7 Febreiro

 

OUTROS CONCERTOS

CONCIERTOS EN GALICIA

28 de Outubro
ILUSIÓN REAL
CGAC – Santiago de Compostela I XORNADAS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
Obras de Leilian Tian* (China), David Hudre* (Francia), Simon Steen-Andersen* (Dinamarca), Luis Antunes* (Portugal)
*Estrea en España
Coa participación do vídeo-artista Sr. Pause, o arquitecto Eduardo Berea e o artista plástico Ramón Trigo

 

RESUMO 2012: 17 vídeos

 


CONCERTOS E ACTIVIDADES 2013

FESTIVAIS E CICLOS DE CONCERTOS

I son[UT]opías 2013

25 a 30 de Xuño – Santiago de Compostela http://www.usc.es/es/proyectos/campusculturae/index.html
Programa de concertos e actividades de divulgación da música contemporánea

Xoves 27 Xuño
Presentación / Obradoiro Atlas Ensemble 18:00 – 19:15 h: Auditorio NovaCaixaGalicia
Conferencia / Alireza Farhang
19:30h: The crossover of two musical cultures: conflictual but enriching aspects

Concerto inaugural

Vertixe Sonora
21 h: Auditorio NovaCaixaGalicia
Cem Özçelik (Turquía) Eternal curve (2013) piano, violonchelo, percusión
Alireza Farhan (Irán- Francia) Neda (2009)* saxofón tenor, trombón, vibráfono, piano
Jamilia Jazelbekova (Kazajistán) Sfioriarsi II (2004- 06) frauta, saxofón tenor, viola, piano, percusión
Jacobo Gaspar (Mos, España) Sombras de Invierno (2012) saxofón, contrabaixo, piano, percusión
Ramón Souto (Vigo, España) Apertas para Matta Clark( 2012) frauta, saxofón, viola, guitarra eléctrica, percusión

Venres 28 Xuño
Obradoiro Atlas Ensemble: Duduk, Qanun & Sho
18:30-20:00 h: Auditorio NovaCaixaGalicia Proxección Documental Imagine Utopia
Autor: Frank Scheffer, Caio Amon, Lucas van Woerkum / Duración: 60’ 20:30 h: Auditorio NovaCaixaGalicia

“Atlas en Praterías” Atlas Ensemble 23:00 h: Plaza de Praterías

Sábado 29 Xuño
Proxección Film-documental Correspondencias Sonoras
Autor: Manuel del Río / Duración: 60’ 19:30 h: Auditorio NovaCaixaGalicia

Domingo 30 Xuño
Conferencia Alireza Farhang
20:00h: Music in Iran: Tradition and Modernite.

Concerto final Atlas Ensemble + Vertixe Sonora Ensemble Director: Artjom Kim

21 h: Auditorio NovaCaixaGalicia
Carolina Cerezo Dávila (España, 1993) No fear** (2013) sho, pipa, qanun, oboe, clarinete baixo, percusión, violín
Giuliano Bracci (Italia, 1980) Lunedi (2011) shô, duduk, zheng, contrabaixo
Ken Ueno (Estados Unidos, 1970) Buchephalus Dreams of Exotic Wives** sho, pipa, tar, viola, violonchelo
Stefano Pierini (Italia) Nova obra** (2013) pipa e 2xpercusión (solistas), duduk, sho, erhu, clarinete, saxofón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo
Thanasis Deligiannis (Grecia, 1983) Satercrash* duduk, sho, kemence, erhu, pipa, tar, qanun, frauta, oboe, clarinete, saxofón, arpa, percusión (x2), melódica, violín, viola, violonchelo, contrabaixo
Artjom Kim (Uzbequistán, 1976) Rag music* sho, erhu, kemençe, qanun, clarinete bajo, arpa, percusión (x2), melódica, piano, viola, violonchelo, contrabaixo
Joël Bons (Holanda, 1952) Cadenzas* duduk, sho, kemençe, erhu, pipa, tar, qanun, flauta, óboe, clarinete, piano, arpa, percusión, violín, viola

*Presentación en España / **Estrea absoluta

 

III MÚSICA e ARTE CORRESPONDENCIAS SONORAS
CGAC – Santiago de Compostela

Concertos

16 de Mayo
UTOPÍA SONORA
Malin Bang (Suecia) kobushi Burui* (2012) saxofón tenor, percusión, piano, guitarra eléctrica, obxectos sonoros
Marianthi Papalexandri-Alexandri (Grecia) Kein Thema (2007) video-proxección
Manuel Rodríguez Valenzuela (España) 24 (2013) violonchelo amplificado acústicamente, piano a dez mans
Reseña

11 de Xuño
THE MIND ON FIRE
Sergej Newski (Rusia) Bastelmusik 1* (2003) saxofón alto, violín, piano, percusión
Cem Özçelik (Turquía) Eternal Curve** (2013) violonchelo, piano, percusión
Oshiaki Onishi (Xapón) Tr* (rev. 2012) violonchelo, piano
Joan Arnau Pàmies (España) Canvas (2010) saxofón soprano, piano, percusión
Miguel Farias (Chile) Palette** (2013) saxofón barítono, violonchelo, piano, percusión
*Presentación en España. **Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

17 de Setembro
ETCÉTERA
Marina Poleukhina (Rusia) and add to the neon elk a pinch of tarragon* (2012) flauta de pico, guitarra eléctrica, bailarina, luz de neón
Zesse Seglias (Grecia) Let the music go down** (2013) saxofón, clarinete bajo, trombón, contrabaixo, percusión
Hannes Kerschbaumer (Italia) pedra.drebis** (2013) saxofón, contrabaixo, percusión
Martín Herraiz (Brasil) Bajo el suelo** (2013) saxofón, clarinete baixo, trombón, contrabaixo
*Presentación en España. **Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

8 de Outubro
AMBIGUO E SUBLIME
Alireza Farhang (Irán) When I do count the clock that tells the time** (2013) saxofón, violonchelo, piano, percusión
Santiago Díez-Fischer (Arxentina) Un jardín primitivo** (2013) saxofón, violonchelo, percusión
Hugo Morales (México) Generador 1** (2013) saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica
Charles-Antoine Fréchette (Canadá) Toposition(s)#3** (2013) saxofón, violonchelo, piano, percusión amplificados
*Presentación en España  **Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

Actividades paralelas
Obradoiros/ Conferencias/ Mesas redondas/ Encontros

PROTOCOLOS DE ESCOITA – CGAC
Curso de iniciación á música contemporánea impartido por Emilio Lede (SetembrO-Outubro)

cAuSaL´13 Ciclo de conferencias – CGAC e USC
Charles-Antoine Fréchette (CAN), Alireza Farhang (IRÁN), Hugo Morales (MEX)

 

I DO AUDIBLE

Música en diálogo coa arte, coa ciencia e co pensamiento contemporáneos. Ciclo de concertos e conferencias promovido pola Consellería de Cultura da Xunta de Galicia.

Concertos

2 de Xuño
PALABRAS, PALABRAS, PALABRAS…
Museo de Bellas Artes – A Coruña Coa participación do musicólogo Emilio Lede e a poeta e cantante Maite Dono
Compositores: Peter Ablinger, Arturo Fuentes, Fran MM Cabeza de Vaca
Reseña

19 de Xuño
VISIÓNS SONORAS
Liceo de Ourensano – Ourense
Coa participación do musicólogo Emilio Lede e o neurocientífico José Antonio Lamas
Compositores: Pierre Jodlowski (Francia), Pedro García Velásquez (Colombia)

6 de Novembro
O SON NATURAL
Facultade de Belas Artes – Pontevedra
Coa participación do musicólogo Emilio Lede e o artista Fernando Casás
Colabora: Facultade de Belas Artes de Pontevedra
Compositores: Esaias Järnegard (Suecia), Alexander Khubeev (Rusia), Jacobo Gaspar (España), José María Sánchez Verdú (España)
Reseña

13 de Novembro
Casa do Saber – Lugo
OUVIR O ESPAZO
Coa participación do musicólogo Emilio Lede, o arquitecto Alfredo Sirvent e o grupo de danza contemporánea do Conservatorio Profesional de Danza de Lugo
Compositores: Manuel Rodríguez Valenzuela (España), Ianni Xenakis (Grecia), Ramón Souto (España)
Colabora: Universidade de Santiago de Compostela (campus de Lugo)

 

I FESTIVAL VERTIXE SONORA

BLOQUE 1.- Novos medios

Hugo Morales (mx) instrumentos extendidos. Concerto xoves 3 Outubro. Auditorio Martín Códax
Miguel Negrão (pt) espacialización. Concerto venres 18 Outubro. Auditorio MARCO
Miguel Pipa (pt) circuit bending. Concerto venres 1 Novembro. Auditorio MARCO
Yolanda Úriz (es) sien estesia. Instalación sonora venres 17 Novembro a domingo 24 Novembro. Casa das Campás – Pontevedra

BLOQUE 2.- Caixa acústica
Concertos

2 de Outubro
Espazo Sirvent
Marina Poleukhina and add to the neon elk a pinch of terragon (2012)
flauta de pico, guitarra eléctrica, bailarina, luz de neón

25 de Outubro
Galería ad Hoc
Esaias Järnegard Nattarbette (2009)
Luis Antunes Pena Tres cuadros sobre pedra (2008)

31 de Outubro
Galería Lilliput
Steve Reich New York Counterpoint
David Lang Press Release Jacob Ter Veldhuis Grab it Xocas Meijide clarinetes

31 de Outubro
Campus Universitario de Vigo
JARDÍN URBANO
Víctor Ibarra Contrapunto Urbano (2011) saxofón, violonchelo
Santiago Díaz Fischer Un jardín primitivo (2013) saxofón, violonchelo, percusión

15 de Novembro
Liceo Mutante – Pontevedra Alessandra Rombolà flautas e cerámicas

8 de Novembro
Fotogalería Javier Teniente
Ben Hacbarth (USA) Open End Open End (2007)
Joao Pedro Oliveira (Portugal) Vox sum viatae (2011)

14 de Novembro
Campus Universitario de Vigo
O GRAN CABRÓN
Stefan Prins Piano hero 1 (2011) piano, electrónica, vídeo
Germán Alonso El gran cabrón (2012) saxofón, electrónica

 

BLOQUE 3: Auditorio

14 de Novembro
Smash Ensemble
BRUISSANT DIVISÉ
Colexio de arquitectos
Obras de Alberto Hortigüela (España) , Bryan Ferneynough (Reino Unido), Gérard Pesson (Francia), Ramón Lazkano (España)

30 de Novembro
Auditorio Martín Códax, Vigo
DURBAN
Obras de Manuel Rodríguez Valenzuela, Ramón SoutoJacobo Gaspar (España)
Reseña

BLOQUE 4: Formación

Obradoiros do Instituto Galego de Sonoloxía
Hugo Morales (mx) Instrumentos extendidos. 2-4 de Outubro. CSM de vigo
Miguel Negrão (pt) Espacialización e supercollider. 19 e 20 de Outubro. MARCO
Miguel Pipa (pt) Circuit bending. 2 e 3 de Novembro. MARCO
Yolanda Úriz (es) Sien estesia. 18-22 de Noviembre. Facultad de Bellas Artes – Pontevedra

Aguzar o ouvido 23 claves de escolta para entender a modernidade
Emilio Lede (es) e ponentes convidados. Curso de acercamento ao sonoro todos os mércoles ás 20h a partir deo 16 de Outubro (23 sesións). MARCO

Iniciación á improvisación
Alessandra Rombolâ (it) Improvisación libre 14 e15 de Novembr. Escola de Música de Vigo

VERTIXIADAS
Aguzar o ouvido – MARCO
Relator principal: Emilio Lede
Relatores convidados: Yolanda Úriz Sound artist/ Xoán-Xil López Collective Escoitar/ Enrique Gavilán profesor de Historia Medieval en la Universidad de Valladolid/ Ramón del Castillo filósofo/ Ángel Faraldo músico experimental/ Luis Gago musicólogo/ Álvaro Guibert director de contidos da Fundación Albéniz

 

XIRAS E OUTROS CONCERTOS

CONCERTOS EN GALICIA

14 de Xuño
AQUELARRE O ‘EL GRAN CABRÓN’
NORMAL – A Coruña NORMAL Espacio de intervención cultural da Universidade da Coruña
Reseña

22 de Outubro
XORNADAS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
Salón Teatro, Santiago de Compostela
Obras de Essaias Järnegard (Suecia), Stefan Prins* (Bélxica), Alberto Posadas (España)
*Estrea en Espàña
Reseña

 

PERCORRENDO ESPAÑA 2013

15 de Marzo
DURBAN Casa de las Alhajas – Madrid Festival SON
Obras de Fran MM Cabeza de Vaca* (España), Joan Bagés** (España), Manuel Rodríguez Valenzuela** (España), Jacobo Gaspar* (España), Ramón Souto* (España)
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora   **Presentación en España

14 de Decembro
APERTAS Aquarium – San Sebastián VII Festival SMASH de música contemporánea
Obras de Stefan Prins, Esaias Järnegard, Hannes KerschbaumerRamón Souto

 

VERTIXIADAS

Caixas de sons de Xoan-Xil López
Obradorio para alumnos de Primaria e Secundaria. Introducción á música dixital e electrónica a partir do entorno Pure Data.

No curso 2013-14 obtivo unha licencia retribuída da Xunta de Galicia para a creación de materiais curriculares dixitais en primaria e secundaria.

 

RESUMO 2013: 10 vídeos


CONCERTOS E ACTIVIDADES 2014

FESTIVAIS E CICLOS

IV MÚSICA Y ARTE: CORRESPONDENCIAS SONORAS
CGAC – Santiago de Compostela

Concertos

18 de Maio
VÍNCULOS
Germán Alonso Ecce Saturnus (2013) saxofón, electrónica en vivo
Stefan Prins Generation Kill offspring 1 (2012) percusión, violonchelo, 2 gamecontrollers, electrónica en vivo e vídeo

20 de Xuño
POSIBLE/IMPOSIBLE
Miguel Matamoro Outras Illas** (2014) flauta, saxofón, piano, percusión
Francisco Castillo Ideario** (2014) flauta bajo, saxofón, violonchelo
Bernardo Barros Spill** (2014) saxofón, violonchelo, piano, percusión
Fernando Garnero Ballad** (2012) flauta, saxofón, piano, percusión, electrónica
Reseña


18 de Novembro

VALOR
Takuto Fukuda Centrifugal Melodies**(2014) flauta, violín, arpa, electrónica
Vladimir Gorlinsky Bramputapsel#2*(2013) flauta y clarinete
Sabrilna Schroeder Stircrazer: Hammer + Flutter**(2014) saxofón, percusión, piano, arpa
Marek Poliks burl ii**(2014) flauta, violín, arpa, piano
Benjamin Scheuer Serenaden**(2014) flauta, saxofón, violín, arpa, piano, electrónica
Reseña


16 de Decembro

EL MARGEN DE LA REALIDAD
Michelle Lou Cactus**(2014) saxofón, guitarra eléctrica, piano
Lorenzo Troiani Cratere (2014) guitarra eléctrica
Andrés Nuño de Buen Nudo* (2014) acordeón, tape
Santiago Quintáns Brushes**(2014) saxofón, guitarra eléctrica
Stefan Beyer Mittel und Zwecke (Boulevard)***(2014) saxofón, acordeón, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Reseña

 

Actividades paralelas

CauSaL: encontro internacional de compositores
17 a 20 de Xuño – CGAC
Miguel Matamoro (ES), Bernardo Barros (BR), Fernando Garnero (ARG)
15 a 18 de Novembro – CGAC
Takuto Fukuda (JP), SAbrilna Schroeder (CAN), Marek Poliks (USA), Benjamin Scheuer (ALE)

12 de Decembro – CSM de A Coruña Santiago Quintáns (ES)

12 a 16 de Decembro – CGAC
Michelle Lou (USA), Santiago Quintáns (ES), Stefan Beeer (ALE)

 

 

II DO AUDIBLE 2014

Música en diálogo coa arte, coa ciencia e co pensamiento contemporáneos. Ciclo de concertos e conferencias promovido pola Consellería de Cultura da Xunta de Galicia.

19 de Xuño
TACTUS
Sala Multiusos Universidad de Vigo – Campus de Ourense Con la participación de Ana Romaní (recitado poético) e trasPediante Danza
Colabora: Aula de Acordeón CMUS de Ourense Espectáculo comisariado por Hugo Morales (México)


26 de Xuño

EL CANTO DE LAS BALLENAS
Museo del Mar de Galicia – Vigo
Coa participación de Francisco Ramos (autor de La música del siglo XX. Una guía completa)
Obras de Charles-Antoine Frechette (Canada) e Fernando Garnero (Arxentina)
flauta, saxofón, violonchelo, percusión, piano, electrónica


11 de Outubro

A MÚSICA DAS ESFERAS
Planetario de A Coruña
Coa participación de Lluís Nacenta (profesor e comisario)

Música de Karlheinz Stokhausen/Ángel Faraldo: Tierkreis de revisitado
saxofón, guitarra eléctrica, electrónica en vivo
Reseña


14 de Novembro

A MÚSICA E O DIABÓLICO
Museo Provincial – Pontevedra
Coa participación de Enrique Gavilán (autor de Otra historia del tiempo) e Distracfold Ensemble (Manchester)

 

II SON[UT]OPÍAS 2014

26 de Xullo
Paraninfo da Universidade de Santiago 12h
Concerto extraordinario Kentaro Koeanagi, piano
Obras de Beethoven, Chopin, Takemitsu y Hosokawa


29 de Xullo

Paraninfo da Universidade de Santiago
10h: Conferencia inaugural David Durán, Introducción á son[UT]opía de Toshio Hosokawa
Instantánea musical: Alessandra Rombolá flauta

Toshio Hosokawa: Sen I (1986)
Toshio Hosokawa: Kuroda-bushi (2004)

12h: Forum de creación musical
Federico Gardella, Noriko Miura conduce Ramón Souto

17h – 19:30h: Intervencións sonoras e artísticas + Concierto de música electroacústica –
Fundación Granell
Artistas austríacos do proxecto Permanent Expedition”
Susanna Flock, Washer (Andreas Kurz), Enrique Tomás, Katharina Loidl, Sun Obwegeser, Doris Prlic, Jakob Dietrich, ekw 14,90 (Marlies Stöger, Andre Tschinder), Leonhard Müllner. Soporte: LinzEXPOrt program, Linz Kultur, Cite of Lin

20h: TRAZOS –Paraninfo da Universidade de Santiago
Vertixe Sonor

Toshio Hosokawa (Japón)
Etude I – 2 Lines * piano
Etude II – Point and Line piano
Lied flauta, piano
“Für Walter” Arc-Song II saxofón ,piano, percusión
Isang Yun (Corea) Glisées violonchelo
Noriko Miura (Japón) As imperceptible as Grief ** flauta, clarinete, violín, violonchelo
Federico Gardella (Italia) Architetture del canto e del silenzio* flauta, clarinete, violín, violonchelo, piano


30 de Xullo

10h: Paraninfo da Universidad. Forum abierto de creación musical.
Presentación de obras dos compositores seleccionados: Helga Arias, Diana Rotaru, Iker Güemes

12:30h: Paraninfo da Universidad. Conferencia Ángel Faraldo
Música nos límites del control: sistemas de retroalimentación

18h: Auditorio de Galicia, Sala Mozart. Conferencia Paco Yáñez Reconocerse Oriente en Occidente
Instantánea musical: Pablo Coello saxofón
Transitus (2012) para saxofón baixo | José Mª Sánchez Verdú

19:15h: Auditorio de Galicia, Sala Mozart Encuentro
O compositor en 1ª persona. Encontro aberto con Toshio Hosokawa

20:15h: Auditorio de Galicia, Sala Mozart Diálogos
O compositor conversa: Toshio Hosokawa & Paul Daniel
21h: Auditorio de Galicia, Sala Ángel Brage. Concierto “PLEGARIA”
Real Filhamonía de Galicia. Paul Daniel, director. Haruna Takebe, piano
Toshio Hosokawa (Japón) Meditation to the victims of Tsunami (3.11)* para orquestra
W.A. Mozart: concierto para piano e orquestra N. 24 (segundo movemento)
Toshio Hosokawa: Lotus under the Moonlight – Hommage à Mozart.* para piano e orquestra


31 de Xullo

10h. Master Class con Toshio Hosokawa
(para compositores – Sala de profesores Facultade de Xeografía e Historia)

12h. Paraninfo de la Universidade. Panel de lectura con Toshio Hosokawa & Vertixe Sonora Ensemble
Wei-Chieh Lin e Helga Arias

20h: Paraninfo de la Universidade. Concierto “CANTOS”: Yuko Kakuta & Naoko Yoshino
Obras de Toshio Hosokawa (Estreas absolutas), Toru Takemitsu & Claude Debusse.
*Presentación en España / **Estrea absoluta

 

II FESTIVAL VERTIXE SONORA

Concertos

Xoves 6
Espazo Sirvent (Av. Gran Vía 129)
PRODUKTIONSMITTEL II* frauta, arpa, acordeón, electrónica
Joan Arnau Pàmies (España)
*Estrea absoluta
Co apoio do Departamento de Cultura da Generalitat de Catalunya e a Northwestern University of Chicago
Reseña


Mércores 12

Museo Verbum
ON SERRA: A BOOK OF FORMS
5 instrumentos móviles, un percusiónista e instrumentistas de cuerda
Obras de Valerio Sannicandro* (Italia), Rui Penha (Portugal) y Agostino Di Scipio** (Italia)
*Estrea mundial. Co apoio da American Academy in Rome
**Presentación en España


Xoves 20

Colexio de Arquitectos de Vigo
Ensemble Sinkro (País Vasco)
O LUGAR CALLADO flauta, clarinete, violonchelo, percusión, difusión electróacústica
Obras de Abel Paúl (Epaña), E. Carter (EE.UU.), Rzewski (EE.UU.), Erkoreka (España), Sprintz (España) y Lauzurika (España)
Co apoio do INAEM e Etxepare – Euskal Institutua


Xoves 27

Hall de la ETSE Minas da Universidade de Vigo
PARTICLES (Portugal) Arpa, percusión
Obras de Anna S. Porvaldsdóttir* (Islandia), Ju Ri Seo* (Corea do Sul)
*Presentación en España


Venres 28

Café de Catro a Catro
CRÁTER guitarra eléctrica, saxofón, electrónica
Obras de Maxime Barthéleme* (Francia), Lorenzo Troiani* (Italia) y Heather B. Frasch** (Francia)
*Estreas mundiais en colaboración co Festival Mixtur.   **Presentación en España


Domingo 30

La Caja
HOMENAJE A FRANCISCO TOLEDO ensemble de 9 músicos
Obras de Víctor Ibarra* (México), Henrik Denerin** (Suecia), Madamme Cell** (España)
*Estrea abosoluta. Co apoio de Ibermusicas e FONCA/ compositor residente vertixesonora 2014
**Estrea absoluta
Reseña

 

EN PARALELO
Actividades de difusión de música contemporánea
Obradoiros do Instituto Galego de Sonoloxía

Sábado 8 e domingo 9
Ángel Faraldo – Di Scipio string repertoire 16:00 a 22:00

Martes 11 a domingo 16 CITA – Centro de Interpretación das Torres Arzobispales – Pontevedra
Juan Cantizzani – Estudios Aurales (taller) e Spatial Perception Stude #12 (performance)


cAuSaL: Encontros Internacionales de Composición

Xoves 27 Víctor Ibarra (MEX)
10.00 h Aula de Música Contemporánea Conservatorio Superior de Música da Coruña
20.00 h No importa – Espazo cultural

10.00 h Departamento de Composición Conservatorio Superior de Música de Vigo
Mércores 5: Joan Arnau Pàmies (ES)
Mércores 12: Valerio Sannicandro (IT)
Venres 28: Henrik Denerin (SU), Victor Ibarra (MEX), Madamme Cell (ES)

 

 

RESIDENCIAS, XIRAS E OUTROS CONCERTOS

CONCERTOS EN GALICIA

20 de Maio
FESTIVAL SONS CREATIVOS
Casa do Saber – Lugo
Obras de Germán Alonso (España), Stefan Prins (Bélgica) e Milica Djordjevic (Serbia)
saxofón, piano midi, violonchelo, electrónica, vídeo en vivo


28 de Outubro

VISIÓNS DO GRECO
Teatro Principal – Santiago de Compostela Xornadas de Música Contemporánea
Director: Baldur Brönnimann
Fernando Reyes tiorba
Obras de Daniel Figols* (España), Lula Romero* (España), Xoan Xil* (España), Germán Alonso* (España), G. G. Kapsberger
*Estreas absolutas financiadas polo INAEM
Reseña

 

PERCORRENDO ESPAÑA 2014

3 de Novembro
Conservatorio Superior Jesús Guiridi – Vitoria
Festival Bernaola
FLAME
Obras de F.M.Cabeza de Vaca (España), J.M. Sánchez-Verdú (España), Xoan-Xil López (España), Malin Bang (Suecia)

 

VERTIXIADAS

CONFERENCIAS Aguzar o ouvido 2014-15

Relator principal: Emilio Lede
Relatores convidados: Baldur Brönnimann (director titular Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música)/ Paco Yáñez (crítico de mundoclásico), Pablo Sánchez (co-editor de www.gustavmahler.es) / Enrique Gavilán (escritor de Otra historia del tiempo y Entre la historia y el mito: El tiempo en Wagner) / Roberto Casado y Jabi Alonso (membros de Espacio Sinkro, País Vasco)/ Stelious Manousakis (músico experimental) Alberto Bernal (artista sonoro)/ Carmen Pardo (escritora de John Cage: la escucha oblicua)/ Óscar del Canto (director e presentador de Cuadernos de viaje e El canto de las sirenas en Radio Clásica, RNE)/ Pedro Mombiedro Sandoval (escritor de En clave de red. La música del siglo XX)/ Sergio Luque (compositor e artista sonoro), José Luis Téllez (musicólogo), Raquel González (coreógrafa)

Aguzar o ouvido Febrero – MARCO – Vigo Intervencións no ciclo
Obras de Alexander Kuhbeev* (Rusia), Stefan Prins (Bélgica), Milica Djordjevic (Serbia) saxofón, piano midi, violonchelo, electrónica, vídeo en vivo
*Estrea absoluta

 

CONFERENCIAS cAuSaL´14

Joan Arnau Pàmies (SP) Valerio Sannicandro (IT) Henrik Denerin (IT) Victor Ibarra (MEX) Madamme Cell (SP) [CSM Vigo/ NORMAL – A Coruña/ No importa – A Coruña]

 

RESUMO 2014: 8 vídeos


CONCERTOS E ACTIVIDADES – 2015

FESTIVAIS E CICLOS

V MÚSICA Y ARTE: CORRESPONDENCIAS SONORAS
CGAC – Santiago de Compostela

Concertos

23 de Maio
TRES VECES SILENCIO
Fernando Garnero (Argentina) Interlude (2014) guitarra eléctrica
Januibe Tejera (Brasil) Trois fois silence (I) (2015) flauta,guitarra eléctrica, piano
CODIFICA/RECUPERA
Gustavo Costa (Portugal) Encode / Retrieve* (2015) flauta,arpa,piano,percusión,electrónica, vídeo

 

16 de Muño
TECTÓNICA
Eduardo Caballero Negro invadiendo al blanco** (2015) saxofón, trompa, violín, violonchelo
Pamela Madsen (EEUU) Riverly is the Moon* (2014) vibráfono, vídeo
Alberto Arroyo Desde el vértice*** (2015) violín, violonchelo
Iker Güemes Grammar** (2015) percusión
Alfonso Mendoza Quebranto** (2015) saxofón,percusión, electrónica
Nico Sauer (Alemania) Kammermusik 15000** (2015) saxofón, trompa, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica
*Estrea nova versión
**Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
***Estrea absoluta. Escrita para Vertixe Sonora
Reseña

 

22 de Setembro
REFLEXIÓNS
Xoan Xil Hexagram*(2015) frauta, saxofón, violín, electrónica
Malte Giesen Easely Listening Studies* (2015) frauta, saxofón, violín, arpa, piano, percusión, electrónica
Desmond Clarke Figures in Folded Rooms* (2015) saxofón, violín, arpa, piano, percusión, electrónica
Nicolas Tortzis Sobor a amor perdido do Laude* (2015) frauta, saxofón, violín, arpa, piano, percusión
*Estrea nova versión. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

15 de Decembro
CONSTELACIÓNS
Daniel Moreira (Brasil, 1984) Countdowns* (2015) saxofón, trompeta, acordeón, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Camilo A. Méndez (Colombia) Collide, Splinter, Splatter* (2015) saxofón, trompeta, acordeón, guitarra eléctrica, piano, percusión
Ralph Bernardy (Alemaña, 1988) Juurtua (2015) trompeta, contrabaixo, piano, percusión
Ezequiel Menalled (Arxentina, 1980) Contigüidades (2015) saxofón, trompeta,  acordeón, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, electrónica
Edgar Barroso (México, 1977) Metztli (2015) frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

 

Conferencias

CauSaL: encontro internacional de compositores
13 a 16 de Xuño – CGAC
Eduardo Mendoza (ME)
19 a 22 de Setembro – CGAC
Xoan Xil (ES), Desmond Clark (UK)
12 a 15 de Decembro – CGCA
Camilo A. Méndez (CO), Ezequiel Menalled (AR), Ralph Bernardy (FR), Daniel Moreira (BR), Anahita Abassi (IRN)

 

III DO AUDIBLE

Música en diálogo coa arte, coa ciencia e co pensamiento contemporáneos. Ciclo de concertos e conferencias promovido pola Consellería de Cultura da Xunta de Galicia.

26 de Maio
Fundación Luis Seoane (A Coruña)
AS CIDADES INVISIBLES
con Fernando Palacios (divulgador RNE) Colabora: 4+1 Piano Ensemble
Compositores: Iago Hermo (España), Mauricio Pauly (Costa Rica), Bernardo Barros (Brasil), Stefan Beyer (Alemaña)

3 de Xuño
Casa do Saber (Lugo)
ELOXIO DO MÍNIMO
con Alberto Bernal (compositor) y Federico López Silvestre (investigador de arte contemporánea) Compositores: Luc Ferrari, Franz Liszt, La Monte Young, Giacinto Scelsi, Mathias Spahlinger, Alberto Bernal

20 de Outubro
Café Moderno Afundación (Pontevedra)
INCERTIDUMBRE
con Joan Bagés i Rubí (compositor), Ana Ulla Miguel (astrofísica)
Compositor: Joan Bagés i Rubí (España)

25 de Novembro
Museo Ramón María Aller (Lalín)
VACÍO
con Miguel Ángel Tolosa (compositor), Javier Turnes ( filósofo)
Compositores: Ingar Zach, Miguel Ángel Tolosa, Andrés Nuño de Buén

 

III FESTIVAL VERTIXE SONORA

Concertos

4 de Novembro 20:30h
Auditorio Martín Códax
Á ESPERA, proxecto Alien Cuarteto de saxofóns + sexteto de percusións.
Sofia Gubaidulina (Rusia, 1931) – In Erwartung (1994).
François Rossé – Mod’Son 7 (1985) para cuarteto de saxofóns.

ALIEN ENSEMBLE IXOR – cuarteto de saxofóns do CSM de A Coruña. ARDORA – grupo de percusión do CSM de Vigo

17 de Novembro 20:30h
MARCO de Vigo
TECHNICS
Nou Ensemble
Simon Steen-Andersen (Dinamarca, 1976) Study for a string instrument.
José Pablo Polo  (Palma Mallorca, 1984) No-tune/no-Tempo.
Iñigo Giner (1980) een betje licht voor T.*/**
Mauricio Kagel (Arxentina 1931-2008) Videopintura aleatoria.
Luís Jover Comas Prima Vista.
Joan Bagés  (Lleida, Cataluña 1977) Matar al sol.
Simon Loeffler (Dinamarca, 1981) B.

20 de Novembro, 20:30h
Auditorio Martín Códax
CONFLUENCIAS, Espai Sonor
José Miguel Fayos con Sur étoile artaud…
José Miguel Ciria  Venes…lum tàctil
Yasuko Yamaguchi Windweben**
Nuria Giménez  Pour apaiser le vent et les vagues (Forces de perturbació nº2)*, y
Alberto Posadas Versa est in luctum
*Estrea absoluta, encomenda de Espai Sonor, financiada polo INAEM  **Estrea en España

26 de Novembro, 19:00h
Fundación Laxeiro
AS PARTÍCULAS DA FELICIDADE, Angélica V. Salvi e Miguel Carvalhais
Kaija Sariaho Fall (1991)
Eric Chasalow What is danced (and what is not) (2002)
María José Belenguer As partículas da felicidade (2012)
Fuzzy  B-movies (1997)

22 de Novembro, 18:00h
Verbum, Museo da Palabra
INSIDE THE INSIDE, Vertixe Sonora
Ingar Zach (Noruega, 1971) Inside The Inside* (2015) frauta, clarinete, violonchelo, contrabaixo,  percusión, piano
Elena Rykova (Rusia, 1991) Bat Jamming* (2015) piano, dous intérpretes
Miguel Ángel Tolosa (España) Quinteto* (2015) frauta, clarinete, violonchelo, percusión, piano
Andrés Nuño de Buen (Mexico, 1988) Tendón*(2015) saxofón, acordeón, contrabaixo, percusión
Murat Çolak (Turquía, 1984) Râh* (2015) frauta, clarinete, saxofón, acordeón, violonchelo, contrabaixo, percusión, piano
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

25 de Novembro 25, 13:45h
HALL da UVIGO
NA PROCURA DO SISILI, Vertixe Sonora
Pablo Beltrán (España) – Na Procura Do Sisili* (2015) percusión, electronica
Thierry de Mey  (Bélxica) – Silence Must Be! (2002) un intérprete
Toshio Hosokawa (Xapón), Sen Vi (1993) percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

29 de Novembro, 18:00h
AUDITORIO MARTÍN CODAX, Vigo
METZLI
Pablo Galaz (Chile) Voluble* (2015) frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Arash Yazdany (Irán) Transmitance* (2015) frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Natalia Prokopenko (Rusia, 1985) Alkor* (2015) saxofón, violín, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión
Edgar Barroso (México, 1977) Metztli* (2015) saxofón, acordeón, violonchelo, contrabaixo, piano,  percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora. Patrocinio de Ibermúsicas

EN PARALELO
CauSaL: encuentro internacional de compositores

27 de Novembro: Pablo Galaz (Chile)/ Arash Yazdani (Iran)/ Edgar Barroso (Mexico)

 

ALIEN 2015. Obradoiros instrumentais

Á ESPERA Cuarteto de saxofóns + sexteto de percusións.
En colaboración co Departamento de percusión do Conservatorio Superior de Música de Vigo

 

MÚSICAPORDENTRO15

Entrada gratuita a concertos mediante invitación
Proxecto de achega ao feito sonoro para Primaria e Secundaria.
+ info e inscripcións en: info@vertixesonora.gal

 

III MIHLSONS

17 de Abril
Casa do Saber, Lugo
LA PERCUSIÓN HOY
Jacobo Gaspar (España) Rumor del frío* (2015) multi-percusión
Javier M. López Rodríguez (España) Memento Soli (Espazo ausente II)* (2013) multi-percusión
Pablo Beltrán Sobrado (España) Nebulosas* (2014) marimba, electrónica
*Estrea absoluta

17 de Abril
Casa do Saber, Lugo
UTOPÍA SONORA
Rui Penha (Portugal) Auditorium (2012) pequena percusión, electrónica en vivo
Fran MM Cabeza de Vaca (España) ciudad a / ciudad b / ciudad ce hasta la zeta (retail, wholesale) (2012) guitarra eléctrica, saxofón baixo, percusión, electrónica
Matthew Burtner (USA)Sxueak (2006) xoguetes sonoros, electrónica
José María Sánchez-Verdú (España) Oxide (2011) guitarra eléctrica, saxofón soprano, percusión, piano
Malin Bang (Suecia) kobushi burui (2012) guitarra eléctrica, saxofón tenor, percusión, piano, obxectos eléctricos

 

XIRAS E OUTROS CONCERTOS

CONCERTOS EN GALICIA

IV Xornadas de Música Contemporánea

14 de Outubro
Igrexa de San Domingos de Bonaval, Santiago de Compostela
Xornadas de Música Contemporánea
NECESSITÁ D’INTERROGARE IL CIELO
Giorgio Netti (Italia) Necessitá d’interrogare il cielo (1996-99) ciclo para saxofón soprano solo

 

PERCORRENDO ESPAÑA 2015
Barcelona, Valencia, Palma de Mallorca

22 de Abril
Fabra i Coats. Barcelona
FESTIVAL MIXTUR 2015. Musiques de recerca i creació multidisciplinària
TRANSIT
Maxime Barthélemy (Francia) Vertige Des Mots (2014) guitarra eléctrica, saxofón, electrónica
Santiago Dìez-Fischer (Argentina) De Pie Sobre El Vidrio* (2015) saxofón, piano, guitarra eléctrica, acordeón, electròónica
Agustí Charles (Españ) Transit* (2015) saxofón, acordeón, electrónica en vivo
Fernando Garnero (Argentina) Interlude (2014)** guitarra elèctrica
Marco Longo (Italia) Senderos (Esplorazione)*** (2014) saxofón, guitarra eléctrica, acordeón, piano
Mateu Malondra (España) Free Module Study Nº1 (2015)* saxofón, piano, guitarra eléctrica, acordeón, electrónica en vivo.
*Estrea Mundial // **Estrea en Europa // ***Estrea en España

 

8 de Maio
Espai Joan Fuster, Sueca XI Mostra Sonora
VÉRTIGO
Santiago Dìez-Fischer (Argentina) De Pie Sobre El Vidrio (2015) saxofón, piano, guitarra eléctrica, acordeón, electrónica
Marco Longo (Italia) Senderos (Esplorazione) (2014) saxofón, guitarra eléctrica, acordeón, piano
Yann Robin (Francia) Art of Metal II*(2007) saxofón baixo, electrónica (2015)
Januibe Tejera (Brasil) Trois fois silence (I)**(2015) frauta solista, guitarra eléctrica, piano
Mateu Malondra (España) Free Module Study Nº1 (2015) saxofón, piano, guitarra eléctrica, acordeón, electrónica en vivo.
* Estrea versión saxofón * Presentación en España

25 de Outubro
Palma de Mallorca
VÉRTIGO
Ángel Faraldo (España) Improvisación sobre textos de J. Attali* (2015) frauta, arpa, electrónica en vivo
Joan Arnau Pàmies (España) PRODUKTIONSMITTEL II (2014) frauta, arpa, acordeón, electrónica

 

MUNDO 2015
Portugal, México, USA

15 de Outubro
Cine Teatro Avenida
Castelo Branco (PT)
FESTIVAL SINTESE

16 de Outubro
Teatro Municipal da Guarda
Guarda (PT)
FESTIVAL SINTESE
Mateu Malondra (Mallorca, 1977) Free Module Study-nº1 (2015) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, electrónica
Santiago Díaz-Fischer (Arxentina, 1977) Del pie sobre el vidrio (2015) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, electrónica
Jacobo Gaspar (Mos, 1975 ) Rumor del frío (2015) multi-percusión
Yann Robin (Francia, 1974) Art of Metal II (2007) saxofón baixo, electrónica ene vivo (2015)

 

11 de Novembro
Teatro del Centro de las Artes
Monterrey, México
XII FESTIVAL MÚSICA NUEVA MONTERREY
PANEL DE LECTURA
Obras de alumnos do departamento de composición da Facultad de Música UANL
Ángel Faraldo (Ferrol, 1980) Improvisación sobre textos de J. Attali* (2015) frauta, arpa, electrónica en vivo
Jacobo Gaspar (Mos, 1975 ) Rumor del frío (2015) multi-percusión
Januibe Tejera (Brasil, 1978) Trois fois silence (I) (2015) flauta, guitarra eléctrica, piano
Germán Alonso El gran cabrón – saxofón barítono, electrónica en vivo

 

11 de Novembro
Facultad de Música UANL
Monterrey, México
XII FESTIVAL MÚSICA NUEVA MONTERREY
Mateu Malondra (Mallorca, 1977) Free Module Study-nº1 (2015) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, electrónica
Carola Bauckholt (Alemania) Geräuschtöne (2003) violín, violonchelo, percusión
Joao Pedro Oliveira (Portugal,) Towdah* (2008) frauta, saxofón, piano, percusión, electrónica
Víctor Ibarra (México, 1978) Homenage a Francisco Toledo (2014) concerto para saxofón e ensemble
*Estrea nova versión

 

12 de Novembro
Meng Concert Hall FULLERTON, CALIFORNIA, USA CSUF NEW MUSIC SERIES
PANEL DE LECTURA
Obras de alumnos do departamento de composición da CSUF

13 de Novembro
Meng Concert Hall
Fullerton, California (EEUU)
CSUF NEW MUSIC SERIES
Santiago Díaz-Fischer (Arxentina, 1977) Del pie sobre el vidrio (2015) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, electrónica
Mateu Malondra (Mallorca, 1977) Free Module Study-nº1 (2015) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, electrónica
Pamela Madsen Riverly is the Moon (2014) vibráfono, vídeo
Januibe Tejera (Brasil, 1978) Trois fois silence (I) (2015) frauta, guitarra eléctrica, piano
Pamela Madsen Luminous Etudes: Visions of the Black Madonna of Monserrat** ensemble

 

14 de Novembro
Conrad Prebys Concert Hall
San Diego, California (EEUU)
USD MUSIC SERIES
Mateu Malondra (Mallorca, 1977) Free Module Study-nº1 (2015) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, electrónica
Santiago Díaz-Fischer (Argentina, 1977) Del pie sobre el vidrio (2015) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, electrónica
Januibe Tejera (Brasil, 1978) Trois fois silence (I) (2015) frauta, guitarra eléctrica, piano

 

RESUMO 2015: 20 vídeos


 

CONCERTOS E ACTIVIDADES – 2016

FESTIVAIS E CICLOS

VI MÚSICA Y ARTE: CORRESPONDENCIAS SONORAS
Santiago de Compostela – CGAC

18 de Maio
Celebración do DÍA INTERNACIONAL DE LOS MUSEOS
INTERFERENCIAS
Elena Rykova (Rusia, 1991) Bath Jamming* (2015) piano, dous intérpretes
Andrés Nuño de Buen (México, 1988) Tendón* (2015) saxofón, acordeón, contrabaixo, percusión
Murat Çolak (Turquía, 1984) Râh* (2015) saxofón, acordeón, violonchelo, contrabajo, piano, percusión, electrónica
Reseña

28 de Xuño
AGRUPAR_DESAGRUPAR
Adaptación da banda sonora The Soul of O. Nermaud, da película MACHINES À RR de Isaac Pérez Vicente (2015-2016)
Eduardo Flores (Ecuador, 1960) Cauces** (2016) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano
Henrik Denerin (Suecia, 1978) O ew’ge Nacht** (2016) violonchelo, piano, electrónica
Iván Ferrer (México, 1976) Wild Ox** (2016) saxofón, violín, piano, electrónica
Ivo Nilson (Suecia, 1966) Anacrusi** (2016) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano
José Subía (Ecuador, 1985) Dianoia** (2016) frauta, saxofón, violín, violonchelo, electrónica

27 de Setembro
LOUISE BOURGEOISE / ENTRE SEGURIDADE Y LIBERTAD
Helga Arias (España, 1984) Straglossa* (2016) saxofón, acordeón, piano, percusión, electrónica
Javier M. López (España, 1969) E-Border (Término)* (2016) saxofón, acordeón, percusión
Facundo N. Llompart (Argentina, 1979) Sesgo* (2016) saxofón, acordeón, piano, percusión
Joan Bagés i Rubí (España, 1977) Muzak* (2016) saxofón, acordeón, piano, percusión, electrónica
Carlos de Castellarnau (España, 1977) Fragile Cells* (2016) saxofón, acordeón, piano, percusión, electrónica

20 de Decembro
EVA LOOTZ
Octavi Rumbau (España, 1980) Bucle While** (2016) piano, tom grave, contrabaixo, electrónica
Javier Quislant (España, 1984) Silberstimme** (2016) saxofón, vibráfono, guitarra eléctrica, piano
Heather B. Frasch (Estados Unidos, 1980) Quivering** (2016) saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, percusión, piano
Abel Paúl (España, 1984) Nombre y vacío** (2016) saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, piano, percusión
Piyawat Louilarpprasert (Tailandia) Red de Lacre** (2016) saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, percusión, piano, electrónica
* Encomendas de Vertixe Sonora 2015
** Estreas absolutas. Encomendas de Vertixe Sonora
Reseña

 

IV DO AUDIBLE

Música en diálogo coa arte, coa ciencia e co pensamiento contemporáneos. Ciclo de concertos e conferencias promovido pola Consellería de Cultura da Xunta de Galicia.

7 de Xuño
COMA ESPELLOS DUN CALEIDOSCOPIO
Sala Emilia Pardo Bazán no Edificio de Ferro do campus de Ourense da UVigo (Ourense)
con María do Cebreiro (poeta) y Elena Rykova (compositora)
Colaboran: Vicerreitoría do campus de Ourense e da Unidade de Igualdade da UVigo
Anna Romaskhova (RU). Just shine a little (2014) violín
Ann Cleare (IR). The square of yellow light that is your window (2014) saxofón, piano, percusión, guitarra eléctrica
Elo Masing (EST). Studies in resonance II (2013) piano
Tania Lanfer (BR). Lai de bisclolet (2008) saxofón, percusión
Daniela Fantechi (IT). Noch (2016, versión revisada) saxofón, guitarra eléctrica, percusión, piano
Reseña

 

22 de Xuño
SETE DERRADEIRAS COMIDAS
Espacio Sirvent (Vigo) con UMS’n JIP. Agrupación invitada 2016
Colaboran: Pro Helvetia e Kulturrat des Kantons Wallis
JIP (1980, CH) 123.08-epilog (2008) Textos de periódicos
UMS (CH, 1971) InD (2011) Poema de Joseph Freiherr v. Eichendorff
Mathias Steinauer (CH) 7 letzte Mahlzeiten, 2012-14 (Sete derradeiras comidas) Texto de Herbert Rosendorfer. Gravación 11 del Verdugo Real de Baviera Bartholomäus Ratzenhammer Op. 28, 2013 para tenor, flauta de pico, cinta magnética, teclado Bluetooth, dous pes de frautas de pico, proxector de súper 8, vídeo en vivo, luz e ropa lixeira
Luis Codera Puzo oscillation ou interstice, 2013 – Texto La porteuse de lance, da poeta francesa Irène Gayraud

 

21 de Setembro
MICROTEATRO PSICOPÁTICO (estrea mundial)
actor, saxofón, trompeta, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, electrónica
Museo de Arte Contemporánea Gas Natural Fenosa
con Carlos Álvarez-Ossorio (director teatral) e Óscar Carmona (compositor)

 

4 de Outubro
TURBULENCIA OU A IDEA DO ESPAZO
Facultade de Belas Artes, Pontevedra
Edgar Varèsse (Francia) Octandre (1923) flauta, óboe, clarinete, trompa, fagot, trompeta, trombón, contrabaixo
Gerard Eckert (Alemania) Traits – lointain (2006-08) frauta, óboe, clarinete, trompa, fagot, trompeta, trombón, contrabaixo
Agostino Di Scipio (Italia) Modes of interference 2 (2005706) feedback con saxofón, electrónica en vivo
Luc Döbereiner (Alemaña) Turbulencia* (2016) frauta, óboe, clarinete, trompa, fagote, saxofón, trompeta, trombón
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

 

IV FESTIVAL VERTIXE SONORA

Concertos

13 de Outubro
COMA ESPELLOS DUN CALISDOSCOPIO
Sala de Exposiciones Pazo da Cultura de Pontevedra, 20:30h.
Anna Romashkova (RU). Just shine a little (2014) violín
Ann Cleare (IR). The square of yellow light that is your window (2014) saxofón, piano, percusión, guitarra eléctrica
Elo Masing (EST). Studies in resonance II (2013) piano
Tania Lanfer (BR). Lai de bisclolet (2008) saxofón, percusión
Daniela Fantechi (IT) Noch (2016, versión revisada) saxofón, guitarra eléctrica, percusión, piano

Maria do Cebreiro, recitado
VERTIXE SONORA ENSEMBLE Mario Peris, violín / Pablo Coello, saxofón / David Duran, piano / Rubén Barros, guitarra eléctrica / Diego Ventoso, percusión

 

3 de Novembro
TROIS FOIS SILENCE
MARCO Vigo
Januibe Tejera (Brasil, 1979)
Plongeon – frauta
Trois Cordes Farfumees – piano
Trois Fois Silence (I) frauta, guitarra eléctrica, piano
Trois Fois Silence (II) frauta, guitarra eléctrica, piano

VERTIXE SONORA
Keiko Murakami, frauta/ David Duran, piano/ Rubén Barros, guitarra eléctrica

 

19 de Novembro
Auditorio Municipal, Vigo
LUZ-NON-LUZ
Anahita Abbasi (Irán, 1985) Situation/Incidents* (2016) saxofón, acordeón, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión
Jacobo Gaspar (España, 1975) Luz-non-luz* (2016) frauta, saxofón, acordeón, trompa, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Eduardo Caballero (Mexico, 1976) Backtrack* (2016) óboe, saxofón, acordeón, trompa, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión

VERTIXE SONORA Clara Saleiro, frauta/ Pablo Coello, saxofón/ Jorge Fuentes, trompa/ Isidro García, acordeón/ David Duran, piano/ Rubén Barros, guitarra eléctrica/ Diego Ventoso, percusión/ Mario Peris, violín/ Thomas Piel violonchelo / Carlos Méndez contrabajo / Ramón Souto, director

 

11 de Decembro
Casa das Artes, Vigo
DROIT SUR LES CLOCHES
Ramón Souto (España) Toroni – violonchelo, piano, obxectos vibrantes
Eduardo Moguillansky (Argentina) Droit sur les cloches* frauta, clarinete, saxofón, trombón, acordeón, 2 violíns, violonchelo, guitarra eléctrica, percusión, piano

VERTIXE SONORA Keiko Murakami, flauta/ Felipe Agell, clarinete/ Pablo Coello, saxofón/ Iago Ríos, trombón/ Isidro García, acordeón/ David Duran, piano/ Rubén Barros, guitarra eléctrica/ Diego Ventoso, percusión/ Mario Peris, violín I/ Kiyoko Ohashi, violín II/ , Algaya González, viola/ Thomas Piel, violonchelo/ Ramón Souto, director
Reseña

 

En paralelo: DA ARTE SONORA E DA MÚSICA CONTEMPORÁNEA

A RETROALIMENTACIÓN NOS PROCESOS DE CREACIÓN SONORA, Luc Dobëreiner
Venres 30 Setembro de 16:00 a 21:00 hrs. e sábado 1 de Outubro de 10:00 a 14:00 e de 16:00 a 19:00 hrs. Facultade de Belas Artes Obradoiro
Duración: 12 horas Idiomas: castelán/inglés Plazas limitadas (dirixido con prioridade ao alumnado de doutoramento, máster e últimos cursos de grao) Inscricións na Secretaria do Decanato Co patrocinio do Goethe Institut e o Berliner Senatskanzlei Kulturelle Angelegenheiten

CORRESPONDENCIAS, Gerald Eckert
Martes 4 de octubro as 13:00 hrs. Espazo 16 Facultade de Belas Artes Conferencia aberta Co patrocinio do Goethe Institute

CREATIVIDADE SONORA, Michelle Agnes
Mércores 12 de 12:00 a 14:00 hrs. e Xoves 13 de Outubro de 10:00 a 14:00 hrs Facultade de Belas Artes Obradoiro
Duración: 6 horas Idiomas: portugués/Franciás/inglés Prazas limitadas. Inscricións na Secretaria do Decanato. Co apoyo da Unidade de Igualdade da Universidade de Vigo

SNDTRCK, Eduardo Moguillansky
Mércores 2 11:00 14:00 hrs e Xoves 3 de Novembro 10:00 a 15:00 Espazo 25 Facultade de Belas Artes Obradoiro
Duración: 8 horas Idiomas: español/alemán/inglés Prazas limitadas. Inscricións na Secretaria do Decanato.

 

 

XIRAS E OUTROS CONCERTOS

CONCERTOS EN GALICIA

19 de Febreiro
MARCO, Museo de Arte Contemporánea de Vigo
MADNES AND OTHER TALES, 2016 [Locura e outros relatos, 2016]
Performance de Grace Schwindt
Estrea mundial: 19 de Febreiro de 2016, 20.30h
Vertixe Sonora e Lisa Cassidy
Producida por MARCO, Museo de Arte Contemporánea de Vigo

 

5 de Maio
Casa do Saber, Lugo
FESTIVAL SONS CREATIVOS
KAIRÓS
Santiago Diez-Fischer (Argentina, 1977) One poetic switch (2014) piano solo
Agostino Di Scipio (Italia, 1962) Kairós (1991-92/rev. 2005-06) saxofón soprano, computer-generated tape, electrónica en vivo
Mauricio Pauly (Costa Rica, 1976) Patrulla Reliquia (2015) piano amplificado, electrónica en vivo, gravacións de follas secas arrastradas e aplastadas sobre losas de cerámica (para un pianista sen axuda)
Javier Quislant (España, 1984) Sobre la expresión del movimiento (2011-12) saxofón soprano

 

7 de Xullo
Casa das Artes, Vigo, 20h
FESTIVAL IMAXINASONS
TRASBORDO ESPACIAL. PARTITURAS GRÁFICAS
Proxecto expositivo de Pelayo Fernández Arrizabalaga
CONCERTO INAUGURAL

VERTIXE SONORA  Felipe Agell clarinete / Pablo Coello saxofón / Nerea Rodríguez acordeón / Mario Peris violín

 

8 de Outubro
Auditorio de Galicia, Sala Mozart
XORNADAS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
KAIRÓS
Manuel R. Valenzuela (España, 1980) Le Piano engloutie (2015) piano preparado e amplificado con pedal de guitarra
Agostino Di Scipio (Italia, 1962) Kairós (1991-92/rev. 2005-06) saxofón soprano, computer-generated tape, electrónica en vivo
Manuel R. Valenzuela T(t)- Blocks D (2014) 3 máquinas de escribir eléctricas, vídeo,  obxectos
Mauricio Pauly (Costa Rica, 1976) Patrulla Reliquia (2015) piano amplificado, electrónica en vivo, gravacións de follas secas arrastradas e aplastadas sobre losas de cerámica (para un pianista sen axuda)
Yann Robin (Francia, 1974) The Art of Metal II (2007; versión 2015) saxofón baixo, electrónica en vivo

VERTIXE SONORA Pablo Coello, David Durán, Diego Ventoso, Ángel Faraldo saxofón, piano, obxectos sonoros, vídeo, electrónica en vivo
Reseña

 

9 de Outubro
Auditorio de Galicia, Sala Mozart
XORNADAS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
MICROTEATRO PSICOPÁTICO
palabras perdidas, monstruos e espazos misteriosos
Achega á obra literaria de Javier Tomeo co compositor Óscar Carmona (Chile)

VERTIXE SONORA
Carlos Álvarez-Ossorio, director teatral
Pablo Coello saxofón / Alejandro Vázquez trompeta / Criptana Angulo violonchelo / Antonio Romero contrabaixo / Rubén Barros guitarra eléctrica / David Durán piano / Diego Ventoso percusión / Ángel Faraldo electrónica
Reseña

 

 

PERCORRENDO ESPAÑA 2016

28 de Novembro
Museo Reina Sofía (A400), Madrid
CNDM / SERIES 201/21
XXVII Premio Jóvenes Compositores Fundación SGAE-CNDM 2016. CONCERTO FINAL
Abel Paúl (1984) Room & Elbow* violín, viola, violonchelo, piano, percusión
Julián Ávila (1982) Time folds II * fraud, clarinete, violonchelo, contrabaixo, percusión, resonadores Helmholtz
Gonzalo Navarro (1981) Música diagonal * flauta, clarinete, violin, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión
Daniel Muñoz (1987) Indika* flauta, clarinete, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión
*Estrea absoluta

VERTIXE SONORA
Pedro Amaral, director
Keiko Murakami, frauta / Felipe Agell, clarinete / David Durán, piano / Diego Ventoso, percusión / Roberto Alonso, violín / Aglaya González, viola / Ailsa Lewin, violonchelo / Carlos Méndez, contrabaixo Ángel Faraldo, electrónica

 

 

MUNDO 2016
Alemaña, Suecia

29 de Outubro
Oldenburg Castle
Oldenburg, Alemaña
FESTIVAL OH TON
VÉRTIGO
Santiago Díaz-Fischer (Arxentina, 1977) Del pie sobre el vidrio* (2015) saxofón, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica
Manuel R. Valenzuela (España, 1980) Le Piano engloutie (2015) piano preparado, amplificado con pedais de guitarra
Luc Döbereiner (Alemaña, 1984) Innenraum (2015) saxofón, piano, percusión, electrónica en vivo
Ann Cleare (Irlanda, 1980) The square of yellow light that is your window* (2013/14) saxofón, guitarra eléctrica, percusión, piano
Jacobo Gaspar (España, 1975 ) Rumor de frío I* (2015) percusión
Mateu Malondra (España, 1977) Free Module Study-nº1* (2015) saxofón, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica
*Estrea en Alemaña

 

3 de Decembro
Sjömanskyrkan
Goteborg, Suecia
TORONI
Henrik Denerin (Suecia, 1978) Rizhom* (2014) frauta, saxofón, violonchelo, piano, percusión
Lula Romero (España, 1976) Present /Absent* (2011) saxofón, contrabaixo, piano, percusión
Lei Feng Johansson (Suecia, 1971) Wink (2009) frauta/saxofón soprano
Ramón Souto (España, 1976) Toroni* (2016) dous intérpretes de violonchelo e piano con obxectos en vibración
Víctor Ibarra (México, 1978) Estudio sobre el gris y el verde* (2011) frauta, saxofón, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión
*Estrea en Suecia

 

4 de Decembro
Khimaira
Estocolmo, Suecia
TORONI
Manuel R. Valenzuela (España, 1980) Le Piano engloutie* (2015) piano amplificado con pedais de guitarra
Jacobo Gaspar (España, 1975 ) Rumor de frío II* (2015) saxofón barítono amplificado
Ramón Souto (España, 1976) Toroni (2016) dous intérpretes de violonchelo e piano con obxectos en vibración
Jacobo Gaspar (España, 1975 ) Sombras de invierno II* (2012/13) saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica
*Estrea en Suecia

 

RESUMO 2016: 14 vídeos


 

CONCERTOS E ACTIVIDADES – 2017

FESTIVAIS E CICLOS DE CONCERTOS

V MIHLSons-XXI
Lugo

Martes 4 de Abril
Casa do Saber
MÁIS ALÓ DA VANGARDA: NOVA COMPLEXIDADE E NEOTONALIDADE (conferencia)
Pablo Sánchez Quinteiro relator
NOVAS PAISAXES PIANÍSTICAS EN EUROPA (concerto)
Juan Ignacio Martínez Pardo, piano
Alfred Schnittke Sonata para piano nº 3 (1992)
Fernando Buíde Pico sacro (2009)
James Dillon Dragonfly (2009)
Wolfgang Rihm Auf einem anderen Blatt (2009)

 

Martes 18 de Abril
Casa do Saber
O AMPLO ABANO DA SONORIDADE: DO SILENCIO Á SATURACIÓN PLENA (conferencia)
Paco Yáñez, relator
TORONI (concerto)
VERTIXE SONORA David Durán piano | Ailsa Lewin, violonchelo
Helmut Lachenmann Guero (1969) piano
Ramón Souto (1976) Toroni * (2016) piano e violonchelo con obxectos en vibración
*Estrea versión completa

 

Martes 25 de Abril
MIHL
NOVOS HORIZONTES DA ARTE SONORA: RETROSPECTIVA E ACTUALIDADE (conferencia)
Pablo Beltrán Sobrado, relator
PC – ELECTRONIC (concerto)
Iván Herranz, percusión
Carlos David Perales Teatro de Sombras (2015) caixa, electrónica
Joan Bagés Grans (2014) 3 caixas, electrónica
Vicent Gómez E-udú (2016) udu, electrónica en vivo
Bruno Mantovani Le Grand Jeu(1999) congas, bongós, electrónica

 

2 de Maio
MIHL
CAMIÑOS INTERIORES E CAMIÑOS ABERTOS (conferencia)
Javier María López Rodríguez, relator
PUNTOS DE REFERENCIA (concerto)
Ensemble de saxofóns do Conservatorio Superior de Música de Vigo
Gladis Aguiar, Juan Cao, Rubén Fraga, Alejandro Galansky, Andrea González, María Jesús López, Jorge Martínez, Adrián Montes, Alexandre Rodríguez, Laura Rodríguez, Jorge Rogero e Alejandro Troya
Rafael Yebra e Alejandro Troya, dirección musical
Michael Norris Orbits of Influence (2011) ensemble de saxofóns
Sofia Gubaidulina Duo Sonata (1977) dous saxofóns barítonos
Kazuto Miyazawa Versuch über Fractal (1988) ensemble de saxofóns
Jesús Torres Tenebrae (2012) cuarteto de saxofóns
Francisco Guerrero Rhea (1988) ensemble de saxofóns

 

7 de Abril
MIHL
AUTORRETRATO
Luis Tabuenca, percusión
Alumnado do Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes
Participantes do obradoiro de improvisación libre improvisaciónarada
Luis Tabuenca
Autorretrato(2013) batería preparada
Corrección(2015) vibráfono e pingas de auga
Anverso/Reverso*(2017) multipercusión
Vinko Globokar Corporel(1985) percusión corporal
Luis Tabuenca
Como un velo de luz(2016) tambor militar e voz en off
Misericordia6504(2016) cine estendido e obxectos
Tántalo(2014) bombo suspendido e voz en off
* Estrea absoluta

 

ESPECTÁCULO DE MÚSICA E DANZA CONTEMPORÁNEA
venres 21 de Abril ás 20:30h
MIHL
SIX JAPANESE GARDENS
Kaija Saariaho I Tenju-an Garden of Nanzen-ji Temple (Six Japanese Gardens) (1995) percusión, electrónica, danza
Christos Hatzis Fertility Rites I (1997) marimba, electrónica, danza
Kaija Saariaho II Many Pleasures (Garden of the Kinkaku-ji) (Six Japanese Gardens) (1995) percusión, electrónica
Luis Antunes Pena Tres quadros sobre pedra I e II (2008) percusión, electrónica, danza
Kaija Saariaho III:Dry Mountain Stream (Six Japanese Gardens) (1995) percusión, electrónica
Luis Antunes Pena Tres quadros sobre pedra III (2008) percusión, electrónica, danza
Kaija Saariaho IV Rock Garden of Ryoan-ji (Six Japanese Gardens) (1995) percusión, electrónica, danza
Pablo Beltrán Na procura do Sisili (2015) cuarteto de percusión, electrónica, danza
Kaija Saariaho V:Moss Garden of the Saiho-ji (Six Japanese Gardens) (1995) percusión, electrónica, danza
John Luther Adams Giving Birth to Thunder (Coyote builds North America) (1990) cuarteto de percusión, danza
Kaija Saariaho VI Stone Bridges (Six Japanese Gardens) (1995) percusión, electrónica, danza
Grupo de percusión do Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes
Grupo de danza contemporánea do Conservatorio Profesional de Danza de Lugo
Yano Yoro, pintura en vivo
Diego Ventoso, dirección musical

 

OBRADOIRO DE IMPROVISACIÓN MUSICAL LIBRE
viernes 6 de Abril de 17h a 20h
Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes
Luis Tabuenca, profesor

 

CONCERTO DIDÁCTICO PARA ESCOLARES
7 de Abril
MIHL
A IMPROVISACIÓN: UNHA FERRAMENTA DE CREACIÓN MUSICAL
Luis Tabuenca, presentación e percusión

 

VII MÚSICA E ARTE CORRESPONDENCIAS SONORAS
Santiago de Compostela – CGAC

19 de Maio
Celebración do DÍA INTERNACIONAL DOS MUSEOS
Ramón Souto (España) Catalogues de souffle, respiration et bruissement* (2017)
catro compresores de aire e electrónica
*Estrea en España
Reseña

 

12 de Setembro
CONFESIÓN XERAL
Jorge Gómez Elizondo (México, 1986 ) Vajayazo!* (2017) saxofón, tuba, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica
Chikage Imai (Japón, 1979) Itinerary* (2017) saxofón, tuba, piano
Heather Stebbins (Estados Unidos, 1987) Ursa Major** (2017) saxofón, piano, percusión, electrónica
Joanna Wozny (Polonia, 1973) No rearer* (2017) saxofón, tuba, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

 

17 de Outubro
MISE EN ABYME
Chris Swithinbank (Países Baixos, 1988) “It opens, and many people throw up their hands” is a problem you insert into space (2017) 7 intérpretes
Francisco Concha Goldschmidt (Chile, 1981) … como restos de un naufragio e insolencia. (2017) violín, viola, piano
Macarena Sofia Roscmanich Le Roy (Chile, 1981) Cenizas** (2017) frauta, saxofón, violín, violonchelo**
Oren Boneh (Estados Unidos / Israel, 1991) Lug* (2017) frauta, saxofón, violín, viola, violonchelo, piano, percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora **Estrea nova versión

 

19 de Decembro
<<Y>>. ÁLVARO NEGRO
Szymon Stanislaw Strzelec (Polonia, 1990) <<Y>>* (2017) soprano, saxofón, piano, percusión, electrónica
Dam Tramte (Estados Unidos, 1985) 🔄🎹** (2017) piano, percusión, electrónica, vídeo
Stefan Maier (Canadá, 1990) the walls are moving* (2017) saxofón, piano, percusión y electrónica
Paul Clift (Australia, 1978) The sea isn’t rising, the ground is sinking* (2017) soprano, saxofón, piano, percusión, electrónica
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

 

V DO AUDIBLE

Música en diálogo coa arte, coa ciencia e co pensamiento contemporáneos. Ciclo de concertos e conferencias promovido pola Consellería de Cultura da Xunta de Galicia.

9 de Xuño
CALIGRAFÍA DO SON
con Aoi Yamaguchi e Masako Hattori
Basílica de Santa María a Mayor, Pontevedra
Colaboran: Vicerreitorado de Pontevedra, Fundación Japón, Casa Galicia-Japón e Departamento de Japonés das Escolas Oficiais de Idiomas de Vigo e da Coruña
T. Hosokawa
Melodía II (1977)
Étude III – Haiku (2013)*
Corona I Study for Vibration – Blue
Étude V – Anger (2013)*
T. Takemitsu Corona II Study for Intonation – Red
T. Hosokawa Étude VI – Lied (2013)*
T. Takemitsu Corona III Study for Articulation – Yellow
T. Hosokawa Souvenir aus Japan –Sakura– (2007)**
T. Takemitsu Corona IV Study for Expression – Grey
T. Hosokawa Yoru no Kuni (1981) ***
T. Takemitsu Corona V Study for Conversation – White
*Presentación en España **Estrea absoluta ***Reestrea

Aoi Yamaguchi, caligrafía
Masako Hattori, videocreación
VERTIXE SONORA Haruna Takebe e David Durán, pianos

 

21 de Xuño
MEMORIAS LÍQUIDAS
con Luís Bittencourt, percusión
Museo Galego do Entroido, Xinzo de Limia
Tan Dun Water Music (2004) auga
Luis Bittencourt Directionlessness (2017) vibráfono, 5 tubos de vídrio, electrónica
Vinko Glokobar Dialog über erde (1994) multipercusión
Luis Bittencourt Memoroas líquidas (2014) waterphone, live loops

 

7 de Novembro
HIBRIDACIÓN
Con Julio Parapar, zoólogo
Paraninfo do Reitorado da Universidade da Coruña Colabora: Universidade da Coruña
Abel Paúl (España, 1984) Room & Elbow (2016) violín, viola, violonchelo, piano, percusión
Juan Arroyo (Perú, 1981) Saturniang Songs* (2016/17) Tanaviolonchelo e ensemble
*Estreno absoluta versión completa

VERTIXE SONORA Jeanne Maisonhaute Tanaviolonchelo / Clara Saleiro flauta / Felipe Agell clarinete / Pablo Coello saxofón / Roberto Alonso violín / Lorena García viola / Thomas Piel violonchelo / David Durán piano / Diego Ventoso percusión / Juan Arroyo electrónica / Ramón Souto director

 

23 de Novembro
RECOLLER CASCALLOS
Con L’imaginaire de Strasburgo
Casa do Saber, Lugo

 

V FESTIVAL VERTIXE SONORA

Concertos

1 de Outubro
Museo Verbum, Vigo
THE FLICKERING SOUND OF THE SIGNIFIER
Ignacio Baca Lobera Discourso* (2017) ensemble de 7 músicos, electrónica
Þráinn Hjálmarsson Impalpable / Corporeal* (2017) ensemble de 6 músicos, electrónica
Dror Feiler The flickering sound of the signifier* (2017) ensemble de 17 músicos, amplificación
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Clara Saleiro flauta | Felipe Agell clarinete | Pablo Coello saxofón | Adrián Viñas trompeta | Jorge Fuentes trompa | Iago Ríos trombón | Nerea Rodríguez acordeón| Roberto Alonso violín | Lorena García viola | Thomas Piel violonchelo | Carlos Méndez contrabaixo | Antonio Ocampo, Francisco Troncoso, Félix Rodríguez, Diego Ventoso, percusión / Ramón Souto dirección

 

14 de Outubro
Teatro Principal, Pontevedra
E-PIANO_VIDEO&electrónica
Alberto Rosado, piano
Aurélio Edler-copes Eclipsis (2010) Vídeo: Aurélio Edler-Copes.
Iñaki Estrada I+D (2010) Vídeo: Paloma Pájaro.
Jesús Navarro  Tortured Vinyl (2015)
Hilda Paredes Páramo de voces (2006) Fotografías: Graciela Iturbide. Edición: Bernardo Arcos Mijailidis e Hugo López Arce.
Ramón Humet Mar i Lluna (2004) Vídeo: Hugo Louis e Sevi Asensi
Cristian Morales Ossio Sept, selección (2009) Vídeo: Taller Ciclo.
Arturo Fuentes Disparate Volante, (2009) Vídeo: Emmanuel Flores

 

19 de Outubro
Espacio NEMONON, Pontevedra
PHILAE
Ensemble Sillages
Allain Gaussin Philae* violín
Jean-luc Hervé En découverte – dous violíns, dispositivo electrónico
*Encomenda de ensemble Sillages

 

20 de Outubro
Sala de Exposicións do Pazo da Cultura, Pontevedra
Javier Torres Maldonado Cuarteto de cordas n°2* – cuarteto de cordas
Raphaël Cendo Furia – piano, violonchelo
Mauro Lanza A batalla de Don Carnal e Doña Coresma** – violonchelo e acompañamento de piano
Lucas Francesconi Animus II – viola e dispositivo electrónico
*Axuda á composición do Estado francés para o ensemble Sillages
**Encomenda do ensemble Sillages e da Académie Schloss de Stuttgart
ENSEMBLE SILLAGES: Lyonel Schmit, Sullimann Altmayer violín | Gilles Deliège viola| Ingrid Schoenlaub violonchelo | Vincent Leterme piano

 

22 de Outubro
Sala de Exposicións do Pazo da Cultura, Pontevedra
DIE WANDERUNG
Lula Romero Die Wanderung* I, II III IV V VI (2017) frauta, saxofón tenor, arpa, acordeón, violonchelo, electrónica en vivo
* Estrea absoluta, Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta | Pablo Coello saxofón | Nerea Rodríguez acordeón | Alisa Lewin violonchelo | Angélica V. Salvi arpa | Ángel Faraldo electrónica

 

25 de Outubro
MARCO, Vigo
VÉRTICES HÁPTICOS
Tychonas Michailidis Vértices Hápticos (2017)

Roberto Alonso, violín
Tychonas Michailidis, dispositivos hápticos, electrónica

 

3 de Novembro
MARCO, Vigo
DOLL GARDEN
Perttu Haapanen Doll Garden
Sami Klemola Peak
Christian Winther Christensen 5 Hyperrealistic Songs
M. A. Numminen Oigu-S (arr. Klemola 2016)
Hikari Kiyama Death Metal Rock with Headbang

DEFUNENSEMBLE. Hanna Kinnunen frauta | Mikko Raasakka clarinete | Lily-Marlene Puusepp arpa | Emil Holmström piano | Markus Hohti chelo | Timo Kurkikangas electrónica | Anders Pohjola electrónica | Marko Myöhänen electrónica| Sami Klemola director artístico

 

4 de Novembro
Sexto Edificio Museo de Pontevedra
AMYGDALA
Perttu Haapanen Amygdala – clarinete, electrónica
Asta Hyvärinen Straight curve – violonchelo, arpa, electrónica
Pierre Jodlowsky Limite Circulaire – frauta, pista de audio
Enno Poppe Arbeit – hammond virtual

DEFUNENSEMBLE. Hanna Kinnunen frauta | Mikko Raasakka clarinete | Lily-Marlene Puusepp arpa | Emil Holmström piano | Markus Hohti chelo | Timo Kurkikangas, Anders Pohjola, Marko Myöhänen electrónica | Sami Klemola dirección artística

 

11 de Novembro
MARCO, Vigo
Sisco Aparici, percusión
DOCTRINA SCHOLASTICA NOCET INTELLIGENTIAM SACTARUM SCRPTURARUM
Hèctor Parra Mineral Life (2010) multipercusión
Johannes Kreidler Fantasies of Downfall (2015, rev. 2016) vibráfono, electrónica, video
José Luis Torá declarar la corteça de la letra (wie Scherben […] eines Gefäßes) 23’ (2013) instrumento híbrido
Alberto Posadas Hylé (2013) Marimba preparada con instrumentos auxiliares

 

18 de Novembro
Sexto Edificio Museo de Pontevedra
MÚSICA (IN)VISIBLE
Du Haubensak Schwarzweiss – piano
Stefan Keller Schaukel – piano, violín, viola
Salvatore Sciarrino Piano Trio Nr. 2 – violín, violonchelo, piano
Giacinto Scelsi Dúo – violín, violonchelo
Mischa Käser Das Bild des M.L.N. (1983) violín
Franco Donatoni Ronda – violín, viola, violonchelo, piano

ENSEMBLE TAG Mateusz Szczepkowski violín | David Schnee viola | Alex Jellici violonchelo | Rafael Rütti piano

 

25 de Novembro
MARCO, Vigo
Adam Starkie, clarinete
LIMIAR DO ABISMO
Jesse Broekman To cause bones to be (2017)* clarinete contrabaixo
Daniele Bravi Aris (2013)* clarinete baixo
Mic Spencer Ungrund II (After Böhme) (2010)* clarinete, bombo de pedal
Samuel Andreyev Passages (2005)* clarinete
Eric Skytterholm Egan (and the bombs keep) Falling (in love) (2015)* clarinete contrabaixo
Richard Barrett  Interference (1996-2000)* clarinete contrabaixo, voz, bombo de pedal
*Estrea en España

 

EN PARALELO
Actividades arredor do Festival Vertixe Sonora de Creación Musical Contemporánea 2017
AGUZAR O OUVDO. IV Curso de achega á música contemporánea
Programa de creación de novos públicos de música contemporánea

En colaboración co MARCO, Museo de Arte Contemporáneo de Vigo
Proposta de divulgación de música contemporánea e arte sonora que no contexto do Festival Vertixe Sonora consiste en once charlas previas a cada un dos Concertos do Festival. As sesións comezarán 45 minutos antes de cada Concerto no Espazo correspondente e terán unha duración de 30 minutos. Entrada gratuita ata completar capacidade.

 

SESIÓNS H.A.L.O. Venres 29 de Outubro na sala Monk ás 21:00 h.
Improvisación libre con Dror Freiler e outros artistas da escena galega

 

ALIEN 2017. Obradoiros instrumentais
Programa de promoción da música contemporánea entre os novos instrumentistas

En colaboración co Departamento de percusión do Conservatorio Superior de Música de Vigo e do Departamento de Clarinete do Conservatorio Profesional de Música de Vigo

Venres 10 de Novembro Sisco Aparici, percusión (coordinador: Vicent Grau) + INFO e inscrición:http://csmvigo.com

Venres 24 de Novembro Adam Starkie, do colectivo LVMSC [lovemusic], clarinete (coordinador: Felipe G. Agell) + INFO e inscrición: http://cmusvigo.gal/

DA ARTE SONORA E DA MÚSICA CONTEMPORÁNEA
Obradoiros, cursos e conferencias de arte sonoro e música contemporánea
En colaboración co Grupo de Investigación DG7 da Universidad de Vigo.

Venres 29 de Setembro 18:00 h. Facultad de Bellas Artes, Pontevedra
“o non ensino da composición o o error como necesidade”
Dror Feiler (Israel/ Suecia)
Público ao que vai orientado; publico en xeral interesado na creación artística e na creación sonora.
anización) e estivo involucrado na pacificación de Colombia desde mediados da década de 1990.

Xoves 19 e Venres 20 de Outubro. 16:00-20:00. Facultad de Bellas Artes, Pontevedra
espazos compartidos: Espazo, material e estructura na creación sonora
Programa Eleusis con Lula Romero
Xoves 26 de Outubro 18:00 CASA DAS CAMPÁS, Pontevedra
Sistemas Interactivos para Música (Obradoiro)
Dr. Tychonas Michailidis, Southampton Solent University

MÚSICAPORDENTRO17
Programa de difusión de música contemporánea en primaria e secundaria

Concertos
Proxecto de achega ao sonoro para Primaria e Secundaria.
+ info e inscripciones en: info@vertixesonora.gal

Obradoiro de lutería con material de reciclaje INTONARUMORI
Martes 10 de Outubro 12:30, Bachillerato das Artes do IES de Mos
Con Obradoiro artesano Severino García Seijo

 

 

RESIDENCIAS, XIRAS E OUTROS CONCIERTOS

CONCERTOS EN GALICIA

5 de Febreiro
Igrexa San Dominicos de Bonaval, Santiago de Compostela
ENTRE[HU]ECOS
Concepción: Loreto Martínez Troncoso
Composición Musical: Ramón Souto (España)
A partir de textos e voces escritos e ditos no contexto del taller “Liberar a nosa voz”
Vertixe Sonora – Coro Asubío – Membros do obradoiro

 

28 de Outubro
CGAC, Santiago de Compostela
XORNADAS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
4VEV – Visións de ensemble evídeo
Daniel Zea (Colombia, 1976) Desplazados (2016) catro intérpretes, electrónica, vídeo en tempo real
Yiannis Kyriakides (Chipre, 1969) the arrest* (2006) ensemble, cinta, vídeo
Simon Steen-Andersen (Dinamarca, 1976) Study for String instrument #3 (2011) violonchelo, vídeo
Igor C. Silva (Portugal, 1989) Smart-allienation* (2016) ensemble, cinta, vídeo
*Estrea en España

 

PERCORRENDO ESPAÑA 2017

12 de Decembro
Fundación BBVA, Bilbao
VIII CICLO DE CONCIERTOS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
CATÁLOGOS
Simon Steen-Andersen (Dinamarca, 1976) Rerendered – piano, 3 intérpretes
María Teresa Treccozzi (Italia, 1981) Sonata Magnética* saxofón, guitarra eléctrica, piano, percusión
Ramón Souto (España, 1976) Catálogos de soplo, respiración y siseo (2017) marimba, 4 compresores de aire
Javier Quislant (España, 1984) Silberstimme saxofón, guitarra eléctrica, piano, percusión
Miguel Matamoro (España, 1991) Lied ohne Worte** (2017) saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, percusión
Carlos de Castellarnau (España, 1977) Fragile Cells saxofón, acordeón, piano, percusión, electrónica
*Estrea en España **Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

 

MUNDO 2017

30 de Marzo
PASSARELLE, centre d’art contemporaine, Brest (Francia)
FESTIVAL ELECTR()OCUTION
Ángel Faraldo (España) Cartón (2016) mesa, obxectos
Lula Romero (España) Die Wanderung II* (2017) saxofón tenor, electrónica
Lula Romero (España) Die Wanderung III* (2017) violonchelo, electrónica
José Manuel López López (España) Con cadencia de eternidad (1988, rev. 2000) saxofón barítono, electrónica
Ramón Souto (España) Catalogues de souffle, repiration et bruissement** (2017) catro compresores de aire, obxectos, electrónica
Alberto Posadas (España) Versa est in luctum (2002) saxofón, acordeón, violonchelo, percusión, electrónica
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora. Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín
**Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora.

 

RESUMO 2017:10 vídeos

 


 

CONCERTOS E ACTIVIDADES 2018

FESTIVAIS E CICLOS DE CONCERTOS

VI MIHLSons-XXI

3 de Abril
LUGO – MIHL
JAPANESE MEMORIES
Sabela Castro, percusión
Toshio Hosokawa Sen VI (1993) multipercusión
Minoru Miki Time for Marimba (1968) marimba
Toshi Ichiyanagi The Source (1990) marimba
Miyuki Ito Fading Memories…(2000) marimba
Maki Ishii Thirteen Drums (1985) multipercusión

 

10 de Abril
Casa do Saber
INTERLINEAL: HOSOKAWA & BACH
VERTIXE SONORA David Durán, piano
Toshio Hosokawa Melodia II (1977)
Marcello/Bach Adagio BWV 974
Toshio Hosokawa Nacht Klänge (1994/96)
Toshio Hosokawa Etude III – Calligraphy, Haiku, 1 line (2013)
Bach/Arufe O Mensch, bewein dein Sünde groß, BWV 622
Toshio Hosokawa Etude IV – Ayatori, Magic by 2 hands, 3 lines (2013)
Bach/Cortot Aria (Largo) do concierto en Fa Mayor BWV1056
Toshio Hosokawa Etude V – Anger (2013)
Bach/Kempff Siciliano da sonata de flauta nº 2 BWV 1031
Toshio Hosokawa Etude VI – Lied, Melody (2013)
Toshio Hosokawa Souvenir aus Japan –Sakura– (2007)
Reseña

 

17 de Abril
Vello Cárcere
CORROSSION RESISTANCE
VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofóns / Iván Ferrer DJ (electrónica media jockey)
Camilo A. Méndez BURSTZTYN III Flexidra II (2015-16) saxofón barítono preparado
Juan Camilo Hernández Introspecciones móviles (2010) saxofón, electrónica
Macarena Rosmanich Un signo en tu sombra* (2017) saxofón soprano
Iván Ferrer Corrossion Resistence* (2017) saxofón baixo e DJ (electrónica media jockey)
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora.

 

19 de Abril
Casa do Saber
MY HOUSE IS CLOUDY
Aida Sigharian piano
Sina Sadeghpour Doure Falak (2014)
Elnaz Seyedi Field of Times (2018)*
Alireza Farhang Dans l’hébétude (2014)
Fozié Majd For the Stars (1993) – I / II Hear me / III Suddenly a wind of sound / IV Synopsis of times begone / V
Mehdi Khayami Sellat (2011)
*Estrea absoluta

 

24 de Abril
Casa do Saber
OLLADAS PERIFÉRICAS
VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofóns / Thomas Piel violonchelo / David Durán piano / Diego Ventoso percusión
Toshio Hosokawa “Für Walter” Arc-Song II (2010) saxofón soprano, piano, percusión (ad lib.)
Alireza Farhang When I do count the clock that tells the time (2013) saxofón barítono, violonchelo, piano, percusión
Isang Yun Glissées (1970) violonchelo
Santiago Díez – Fischer Un Jardín Primitivo (2013) saxofón barítono, violonchelo, percusión
Miguel Farías Palettes (2013) saxofón barítono, violonchelo, piano, percusión

 

12 de Abril
MIHL
ESPECTÁCULO DE MÚSICA E DANZA CONTEMPORÁNEA
ORIXES
Grupo de percusión do Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes
Grupo de danza contemporánea do Conservatorio Profesional de Danza de Lugo
Diego Ventoso, dirección musical
Kevin Tuck Summon the Spirits (1998) cuarteto de percusión e danza
James Kent Williams African Sketches (1968) cuarteto de percusión e danza
Amadeo Roldán Rítmica 5 e 6 (1930) grupo de percusión e danza
Tradicional Java (adaptación: Brian Pfeifer) Lancaran Singa Nebah Pélog grupo de percusión e danza
Scott Lindroth Bell Plates (2002) multipercusión, electrónica e danza
Lou Harrison The Song of Queztecoatl (1941) cuarteto de percusión e danza
Paul Smadbeck Rhythm Song (1984) marimba e danza
Toshio Hosokawa Sen VI (1993) multipercusión e danza

 

12 de Abril
MIHL
concierto DIDÁCTICO PARA ESCOLARES
ORIXES
Fernando Buide propuesta didáctica e presentación

CLASE MAGISTRAL DE percusión
Martes, 3 de Abrill de 17:00 h. a 18:30 h. – Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes
O Repertorio xaponés para percusión
Sabela Castro, percusión

 

 

V DO AUDIBLE

Música en diálogo ca arte, Coa ciencia e co pensamento contemporáneos. Ciclo de Concertos e conferencias promovido pola Consellería de Cultura da Xunta de Galicia.

4 de Xuño
Antiga Capela do Campus Universitario de Ourense
WENDY VAI A MÉXICO. UN CÓMIC SONORO
Con Natascha Gangl e Rdeca Raketa

 

5 de Outubro
Auditorio Martín Codax, Vigo
KONTAKTE
Con Patrícia Martins, Michael Pattmann e Jaime Reis
Karlheinz Stockhausen (1928-2007)
Klavierstück V para piano solo (5’30)
Vibra-Elufa para vibráfono solo (10’)
Natürliche Dauern no. 6 para piano (5’)
Kontakte (1960) para piano, percusión, electrónica (35’)

OH TON Patricia Martins piano | Michael Pattmann percusión | Malte Gielsen difusión electroacústica

 

23 de Outubro
Paraninfo da Universidade da Coruña
MANIFESTO GUTAI
Con Pablo Vergara e Volkmar Klien
Volkmar Klien auf dass wir ruhen* (2018) frauta, saxofón, violonchelo, baixo eléctrico, 3 xiradiscos, electrónica
Pablo Vergara
Engraving on Bronze (2016-17) 3 percusiónistas
Into Open Noir* (2015-16; nova versión revisada 2018)* voz amplificada, saxofón, guitarra eléctrica, percusión
VERT* (2018) voz amplificada, frauta, violonchelo, contrabajo, percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora.

 

10 de Novembro
Centro Cultural O Vello Cárcere de Lugo
KOAN
Con Elliot Simpson
CREACIÓN COLECTIVA – Improvisación Koan*
Alvin Lucier (1931)
Opera with objects (2005)
Music for piano with magnetic strings (1995) Spider Paths (1994)
On the carpet of leaves illuminated by the moon (2000/2012)
James Tenney (1934-2006)
To weave (a meditation) (2003)
Koan (1971)

*Participantes no obradoiro Koan
Elliot Simpson, guitarra

 

ALÉN DA ARTE SONORA E DA MÚSICA CONTEMPORÁNEA.
Abril – Mayo 2018. Organiza Departamento de Música del IES DE MOS con la colaboración del Campus CREA s2i da UVIGO e Vertixe Sonora. 23.04-22.06 | IESdMOS
6 pezas sonoras con alumnos de ESO e BACHARELATO e artistas convidados.
Video

Luns 23 de Abril 14.30-16.15 MARIÑA ALONSO qué es o arte sonoro
Martes 24 de Abril 14.30-17.30 BERIO MOLINA micro, ampli, cuerpo
Xoves 26 de Abril 14.30-17.30 ALEJANDRA POMBO un error colectivo
Venres 4 de Maio 14.30-16.15 ENRIQUE TOMÁS sensitivo
Martes 8 e 16 de Maio 14.30-17.30 MATEO MENA música concreta
Xoves 10 de Maio 14.30-16.15 IGNACIO BARCIA o son como material

 

 

VI FESTIVAL VERTIXE SONORA

Luthería experimental 2018

20 de Setembro a 5 de Novembro
Mateo Mena, Severino García Seijo

 

Aguzar o ouvido 2018

20 de Setembro a 5 de Novembro

 

Alien 2018 – Masterclass

4 de Outubro
CSM de Vigo
A música de Malte Giesen
Malte Giesen

A percusión en Kontakte de Stockhausen
Michael Pattmann

O piano en Kontakte de Stockhausen
Patrícia Martins

 

6 de Outubro
CSM de Vigo
Usos da guitarra eléctrica en contextos de música contemporánea
Steffen Ahrens

 

8 de Outubro
CSM de Vigo
O violín contemporáneo
Linda Jankowska

 

27 de Outubro
Casa da Luz, Pontevedra
Novas perspectivas en torno ao saxofón.
Ricard Capellino

 

Didácticos 2018 – Concertos escolares

20 de Setembro
concerto escolar
ESPELLOS, CINTAS, GRITOS, ALMOFADAS E CHOIVA
Neopercusión
Elena Rykova (1991) The mirror of Galadriel (2012)
Xogo de reflexos para dous percusiónistas, mesa de ping pong, estróbilos e proxección.
Edith Alonso (1974) Tape mode* (2018) Para dous percusiónistas e 7 reproductores de casetes.
Irene Galindo (1985) Do tamaño dun berro** (2016) Para trío de percusión, cinta, vídeo
Raquel García Tomás (1984) Pictures of the floating world** (2017) dous percusiónistas, electrónica, vídeo
Poema de la almohada (Utakamura)
Garceta bajo al lluvia (Uchu non sagi)
Cecilia Arditto (1966) Musique concrète (2015) 7 pezas para percusión, cinta, linternas máxicas
1. A table tournant (El tocadiscos)
2. A machine à coudre (La máquina de coser)
3. Lle ventilateur (El ventilador)
4. A radio (La radio)
5. Electricité (La electricidad)
6. Vinyle (El vinilo)
7. Machina à écrire (La máquina de escribir)
* encargo de NEOpercusión
** encomenda de NEOpercusión co apoio do INAEM
NEOpercusión Juanjo Guillem, percusión e dirección | Rafa Gálvez, percusión Gÿe, percusión | Iván Ferrer, medios audiovisuais

 

5 de Outubro
Sala de Exposicións da sede de Afundación
Pontevedra
OBLÍCUO, CICLO 1: UN ATRACTIVO RARO
Ensemble Regards y CIE Vahram Zaryan

ENSEMBLE REGARDS e CIE VAHRAM ZARYAN Pauline Nadoulek, Vahram Zaryan performer, mímica contemporánea | Jean-Etienne Sotty acordeonista | Victor Huguenin electrónica

 

8 de Outubro
Auditorio Martín Códax, Vigo
O PARADOXO DA VISIBILIDADE
Malte Giesen (*1988) Paradoxo da visibilidade II (2016) clarinete baixo, saxofón alto, percusión, guitarra eléctrica, teclado, electrónica. (encomenda da cidade de Oldenburg)
Christian Wolff (1934) Trio II (1961) piano a 4 mans, percusión
Helmut Oehring (*1961) Cayabyab (1993/05) corno di basetto, guitarra, vibráfono
Eckart Beinke (*1956) Colpod’ala VI (2008/16) saxofón, guitarra eléctrica, percusión, contrabaixo, cinta de dous canais
Michael Maierhof (1956) Shopping4 (2005/06) 3 intérpretes con globos de aire preparados
Leopold Hurt (*1979) Skedaddle (2016) saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, percusión piano, cinta magnética. (encomenda de Oh ton-ensemble)
Malte Giesen (*1988) Paradoxo da visibilidade II (2016) clarinete baixo, saxofón alto, percusión, guitarra eléctrica, teclado, electrónica

OH TONAndrea Nagy, clarinete | Xavier Casal, saxofón | Steffen Ahrens, guitarra | Michael Pattmann, percusión | Roman Rofalski und Patricia Martins, piano | John Eckhardt, contrabaixo

 

9 de Outubro
Basílica de Santa María, Pontevedra
LINEAS PARA LINDA
Linda Jankowska
Pablo Vergara Liñas para Linda violín
Yoshiaki Onishi Parti… violín
Pierluigi Billone Equilibrio. Círculo violín

 

15 de Outubro
Auditorio, Cangas do Morrazo
A EXPOSICIÓN NEGRA
Paul Clift Inhabiting the vanishing* frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Panayotis Kokoras Sound Box* frauta , saxofón tenor, percusión piano, violín violoncello, contrabajo, electrónica
Simone Santi Gubini A exposición negra – ensemble amplificado de nove instrumentos
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta | Jorge López clarinete | Pablo Coello saxofón | Jesús Coello fagot | Oswaldo Costal guitarra eléctrica | Roberto Alonso, Mario Peris violín | Ailsa Lewin, Milagros García cello | Carlos Mendes contrabaixo | Diego Ventoso percusión |David Durán piano, teclado e interfaces

 

CONCERTOS

20 de Setembro
Sala de Exposicións do Pazo da Cultura
Pontevedra
ESPELLOS, CINTAS, GRITOS, ALMOFADAS E CHOIVA
Neopercusión
Elena Rykova (1991) The mirror of Galadriel (2012)
Xogo de reflexos para dous percusiónistas, mesa de ping pong, estróbilos e proxección.
Edith Alonso (1974) Tape mode* (2018) Para dous percusiónistas e 7 reproductores de casetes.
Irene Galindo (1985) Do tamaño dun berro** (2016) Para trío de percusión, cinta, vídeo
Raquel García Tomás (1984) Pictures of the floating world** (2017) dous percusiónistas, electrónica, vídeo
Poema de la almohada (Utakamura)
Garceta bajo al lluvia (Uchu non sagi)
Cecilia Arditto (1966) Musique concrète (2015) 7 pezas para percusión, cinta, linternas máxicas
1. A table tournant (El tocadiscos)
2. A machine à coudre (La máquina de coser)
3. Lle ventilateur (El ventilador)
4. A radio (La radio)
5. Electricité (La electricidad)
6. Vinyle (El vinilo)
7. Machina à écrire (La máquina de escribir)
* encargo de NEOpercusión
** encomenda de NEOpercusión co apoio do INAEM
NEOpercusión Juanjo Guillem, percusión e dirección | Rafa Gálvez, percusión Gÿe, percusión | Iván Ferrer, medios audiovisuais

 

4 de Outubro
Casa das Campás
Pontevedra
RITUAL
Jean-Etienne Sotty
Daniel Alvarado Bonilla Ritual III acordeón microtonal
Giulia Lorusso Con Moto acordeón microtonal y dispositivo electrónico en tempo real
Vincent Trollet Oblique – suite para acordeón microtonal e dispositivo electrónico en tempo real

ENSEMBLE REGARDS Jean-Etienne Sotty acordeón | Victor Huguenin, realizador de informática musical

 

5 de Outubro
Sala de Exposicións da sede de Afundación
Pontevedra
OBLÍCUO, Ciclo 1: UN ATRACTIVO RARO

ENSEMBLE REGARDS e CIE VAHRAM ZARYAN Pauline Nadoulek, Vahram Zaryan performer, mímica contemporánea | Jean-Etienne Sotty acordeonista | Victor Huguenin electrónica

 

8 de Outubro
Auditorio Martín Códax, Vigo

O PARADOXO DA VISIBILIDADE
Malte Giesen (*1988) Paradoxo da visibilidade II (2016) clarinete baixo, saxofón alto, percusión, guitarra eléctrica, teclado, electrónica. (encomenda da cidade de Oldenburg)
Christian Wolff (1934) Trio II (1961) piano a 4 mans, percusión
Helmut Oehring (*1961) Cayabyab (1993/05) corno di basetto, guitarra, vibráfono
Eckart Beinke (*1956) Colpod’ala VI (2008/16) saxofón, guitarra eléctrica, percusión, contrabaixo, cinta de dous canais
Michael Maierhof (1956) Shopping4 (2005/06) 3 intérpretes con globos de aire preparados
Leopold Hurt (*1979) Skedaddle (2016) saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, percusión piano, cinta magnética. (encomenda de Oh ton-ensemble)
Malte Giesen (*1988) Paradoxo da visibilidade II (2016) clarinete baixo, saxofón alto, percusión, guitarra eléctrica, teclado, electrónica

OH TONAndrea Nagy, clarinete | Xavier Casal, saxofón | Steffen Ahrens, guitarra | Michael Pattmann, percusión | Roman Rofalski und Patricia Martins, piano | John Eckhardt, contrabaixo

 

9 de Outubro
Basílica de Santa María a Maior
Pontevedra
LINEAS PARA LINDA
Linda Jankowska
Basílica de Santa María a Mayor
Pontevedra
Pablo Vergara Liñas para Linda violín
Yoshiaki Onishi Parti… violín
Pierluigi Billone Equilibrio.Círculo violín

 

15 de Outubro
Auditorio, Cangas do Morrazo
A EXPOSICIÓN NEGRA
Paul Clift Inhabiting the vanishing* frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Panayotis Kokoras Sound Box* frauta , saxofón tenor, percusión piano, violín violoncello, contrabaixo, electrónica
Simone Santi Gubini A exposición negra – ensemble amplificado de nove instrumentos
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta | Jorge López clarinete | Pablo Coello saxofón | Jesús Coello fagot | Oswaldo Costal guitarra eléctrica | Roberto Alonso, Mario Peris violín | Ailsa Lewin, Milagros García cello | Carlos Mendes contrabaixo | Diego Ventoso percusión |David Durán piano, teclado e interfaces

 

27 de Outubro
Igrexa de San Bartolomé, Pontevedra
VEREDAS
Ricard Capellino, saxofóns
Alberto Posadas Veredas (2014-2018) para seis saxofóns
1. Ruinas (2014) saxofón tenor
2. Fragmentos fracturados I (2014) saxofón alto
3. Serán ceniza (2015) saxofón soprano
4. Objetos de la noche (2015) saxofón barítono, spring-drum
5. Arietta (2016) saxofón sopranino e sordina straight
6. Límite (2017/2018) saxofón bajo preparado

 

3 de Novembro
Auditorio Martín Códax, Vigo
Espai Sonor
MIGRACIONES
Stathis Kampylis Yugen (2017) flauta, clarinete, piano, violonchelo
Giacinto Scelsi Ko-Lho (1966) flauta e clarinete
Francisco J. Domínguez Robles Kharir III (2018) violonchelo
José M. López López Atrium (1994)
Iannis Xenakis Paille in the wind (1992) violonchelo, piano
Helga Arias Parra A common sense of self * (2018) frauta, clarinete, piano
Anton Svetlichny Half of a dog (2012) frauta, clarinete, piano, violonchelo
*Estrea mundial, enc de Eomendaspai Sonor subvencionado polo INAEM

ESPAI SONORJosé Ignacio Lagos, frautas | Bartolomé Llorens Peset, clarinetes | Esteban Belinchón, violonchelo | Tomeu Moll-Mas, piano

 

5 de Novembro
Igrexa de San Francisco, Pontevedra
LIBRO DE ESCOITAS
Luís Antunes …winterlich ruhende Erde… (2000)
Nicolaus A. Huber …in die stille(1998)
Jacobo Gaspar Grandal Partita / Libro de Escoitas I * (2018)
*Estrea en Galicia, encomenda de Vertixe Sonora en colaboración con Kunststation Sankt Peter Köln

VERTIXE SONORA Thomas Piel violonchelo

 

 

VIII MÚSICA E ARTE CORRESPONDENCIAS SONORAS
Santiago de Compostela – CGAC

15 de Maio
Celebración do DÍA INTERNACIONAL DE LOS MUSEOS (DIM)
12:00-13:00 h Concerto didáctico para centros escolares
19:30-20:00 h Conversación cos compositores
20:00-20:15 h Presentación con alumnado de conservatorios e escolas de música
20:30 h CONCERTO
MAGNETISMO
Teresa Treccozzi (Italia, 1981) Sonata magnética(2014) saxofón, guitarra eléctrica, piano, percusión, obxectos
Giovanni Santini (Italia, 1986) Your Body… Your Voice* (2016) piano, 3 intérpretes, 24 imanes de canto de cascabel
* Estrea absoluta
Reseña

 

19 de Xuño
12:00-13:00 h Concerto didáctico para centros escolares
19:30-20:15 h Conversación con los compositores
20:00-20:15 h Presentación con alumnado de conservatorios e escolas de música
20:30 h CONCERTO
O PALACIO DAS TRES HISTORIAS
Hachè Costa (España, 1980) passato. presente. futurismo* (2018) saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica
Jacques Zafra (México, 1986) Einmal ist einmal* (2018) saxofón, violonchelo, piano, electrónica
Valentín Pelisch (Arxentina, 1983) Editor´s Cut – 4 weak receptions from a dying TV #3 Lxs Anarquistas, Santiago de Compostela* (2018) saxofón, violonchelo, piano, percusión
Leonardo Idrobo (Colombia, 1977) Wood table stainless steel** (2018) saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
**Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora co apoio de Pro Helvetia
Reseña

 

30 de Outubro
12:00-13:00 h Concerto didáctico para centros escolares
20:30 h CONCERTO
GEOGRAFÍA DO TEMPO
Nicolas Tzortzis (Grecia, 1978) Arbitrario* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
Victoria Cheah (Estados Unidos, 1988) Unlike last month but like past years and next July** (2018) frauta, saxofón, piano, percusión
Ben Davis (Estados Unidos, 1992) sad song, horse blanket, stinging nettle** (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano
Marta Gentilucci (Italia, 1973) …and calm** (2018) frauta, saxofón, violín, viola, violonchelo, piano, percusión
*Estrea en España. Encomenda de Vertixe Sonora
***Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

18 de Decembro
12:00-13:00 h Concerto didáctico para centros escolares
20:30 h CONCERTO
JULIAO SARMENTO. WITHOUT
Lesley Hinger (Canadá, 1983) shades of white* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión
Christian Märkl (Alemania, 1979) Forbbiden Gardens* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo, electrónica
Dariya Maminova (Rusia, 1988) Microstories* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica
Daniel James Miller (Estados Unidos, 1989) raycaster* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica
*Estrea en España. Encomenda de Vertixe Sonora
Reseña

 

RESIDENCIAS, XIRAS E OUTROS CONCIERTOS

CONCERTOS EN GALICIA

25 de Xuño
XORNADAS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
19h Macías e Portugal: unha olhada próxima
20.30h ITINERARIO DE LUZ
60 aniversario Enrique X. Macías
Pedro Amaral, director
Adhuc (1992/93) clarinete, trompa, vibráfono, sintetizador, violín, violonchelo
Cadencias e Interludios / Percurso I (1992) piano solo, electrónica en tempo real
Itinerario de Luz (1994/95) flauta, clarinete, trompa, violín, viola, violonchelo, electrónica en tempo real
Co apoio do Centro de Investigação & Informação da Música Portuguesa- MIC.PT
Reseña

 

RESIDENCIA ARTÍSTICA

SOUNDSCAPE FESTIVAL
Cesena, Italia
11 a 21 de Xullo
13 de Xullo
Conservatorio B. Maderna, Cesena
Camilo Méndez BURSZTYN II Minimáquina I* (2014) flauta, saxofón, violín, violonchelo preparados
Alberto Arroyo Desde elvértice** (2014) violín, violonchelo
José R. Subía Dianoia** (2016) frauta, saxofón, violín, violonchelo, electrónica en vivo
Nicolas Tzortzis Arbitraire*** (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
*Estrea absolutA
**Estrea en Italia. Encomenda de Vertixe Sonora
***Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

 

14 de Xullo
Teatro Comunale di Bologna
Alberto Arroyo Desde el vértice (2014) violín, violonchelo
Ion Marmarinos Traces sur L’eau* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
Nicolas Tzortzis Arbitraire (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
*Estrea absoluta. Encomenda do Festival SoundScape

 

16 de Xullo
Conservatorio B. Maderna, Cesena
Andrew Haig acercarse* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
Will Myers Far Crossings* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
Justin Weiss of fragile refractions* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
*Estrea absoluta. Encomenda do Festival SoundScape

 

17 de Xullo
Conservatorio B. Maderna, Cesena
Sungwoo Kim fp [forte-piano]* (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo
*Estrea absoluta. Encomenda do Festival SoundScape

 

20 de Xullo
Conservatorio B. Maderna, Cesena (Italia)
Obras do panel de lectura:
Peter Fletcher Cantus firmi
Katherine Bodorit can be hard to write music I like
Ania Vu Prelude
Amy Victoria Thompson pop

 

RESUMO 2018: 19 vídeos


 

CONCERTOS E ACTIVIDADES 2019

FESTIVAIS E CICLOS DE CONCERTOS

VII MIHLSons-XXI

LUGO
2 de Abril – 20:00 h. | MIHL
REMEMORANDO O PORVIR
Joao Pedro Oliveira Derivative I (2016)
José María Sánchez-Verdú Tres Interludios (2006)
Francisco Guerrero Zayin VI (1996)
Joan Bagés La Voz, las voces (2012)

VERTIXE SONORA Roberto Alonso violín

 

9 de Abril – 20:00 h. | MIHL
LIBRO DE ESCOITAS
Luís Antunes Pena …winterlich ruhende Erde… (2000)
Jacobo Gaspar Grandal Partita Libro de escoitas I (2018)

VERTIXE SONORA Thomas Piel violonchelo

 

23 de Abril – 20:00 h. | Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes
ENRIQUE X. MACÍAS: MATERIAL – RIZOMA (conferencia – Concierto)
Paco Yáñez relator
Enrique X. Macías Cadencias e Interludios | Percurso I (1992)

VERTIXE SONORA David Durán piano | Ángel Faraldo electrónica

 

30 de Abril – 20:00 h. | MIHL
ELECTRONIC’S
Octavi Rumbau En Rythmoi (2011|2012) vibráfono,  electrónica
Jesús Torres Tiento (1997) marimba e vibráfono
Ramón Humet Profund (2016) nove cuncas tibetanas, electrónica
Igor C. Silva Your Trash (2016) batería, electrónica e vídeo

Noé Rodrigo percusión

 

11 de Abril – 18:30 h. e 20:30 h. | Centro Cultural O Vello Cárcere
OLLADAS NO TEMPO
Polo Vallejo Tactus (2006) percusión e danza
El Llibre Vermell de Montserrat Mariam Matrem Virginem (s. XIII – XIV) ensemble de clarinetes, percusión e danza
María Mendoza Azul (2015) vibráfono, electrónica e danza
Tomás Luis de Victoria Magnum Mysterium (s. XVI – XVII) ensemble de clarinetes e danza
Uxío Domínguez Alegorías*(2019) marimba, electrónica e danza
Joan Baptista Comes Vamo, plimo y adoremo (s. XVII) ensemble de clarinetes, percusión e danza
João Pedro Oliveira Vox Sum Vitae (2011) vibráfono, electrónica e danza
Francisco Tárrega Recuerdos de la Alhambra (1896) ensemble de clarinetes, percusión e danza
* Estrea absoluta

Grupo de percusión do CMUS Xoán Montes | Ensemble de clarinetes do CMUS Xoán Montes | Grupo de danza contemporánea do CPD de Lugo

 

CLASE MAXISTRAL DE PERCUSIÓN
Martes, 30 de Abril de 17:00 h. a 18:30 h. – MIHL
O REPERTORIO IBÉRICO PARA PERCUSIÓN
Noé Rodrigo percusión

 

 

LATEXOS I
Ritmos, paisaxes e sentires no Camino Primitivo.
Proxecto beneficiario del programa O teu Xacobeo

24 de Xuño
LATEXOS
Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes, Lugo
Víctor Ibarra (México, 1978)
Química del agua (2015) frauta, clarinete, piano, violín, violonchelo (Vídeo)
Estudio sobre el gris y el verde (2011) frauta, saxofón, violonchelo, contrabajo, piano, percusión (Vídeo)
La dimensión frágil (2015) frauta, óboe, saxofón, clarinete, fagot, 2 violinos, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, 2 percusionistas (Vídeo)
Paris wind behind me…*(2016) flauta, oboe, clarinete, clarinete bajo, fagot, 2 violíns, viola, violonchelo, contrabajo, 2 percusionistas (Vídeo)
*Estrea en España

VERTIXE SONORA
Nacho de Paz director
Clara Saleiro frauta | Carlos Gálvez, Daniel Veiga clarinete | Telma Mota óboe| Jesús Coello fagote | Pablo Coello saxofón | Roberto Alonso, Mario Perís violín | Lorena García viola | Thomas Piel violonchelo | Carlos Méndez contrabaixo | David Durán, Haruna Takebe piano |Antonio Ocampo, Diego Ventoso percusión

Proxecto apoiado polo Fondo Nacional para la Cultura y las Artes de México

 

5 de Outubro
BRUMARIO
Monasterio de Santa María, Sobrado dos Monxes
Concerto – performance
Heather Stebbins (Canadá, 1987) – Ursa Major (2017) saxofón, piano, percusión, electrónica
Vertixe Sonora + Javier Martín Improvisacións a partir do Feedback

Javier Martín, artes do movemento
VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón | David Durán piano | Diego Ventoso percusión

 

8 de Novembro
CONFLUENCIA|REDE
Igrexa de San Pedro,Melide
Performance interactiva

 

RASTROS SONOROS
Rexistro sonoro doCamiño Primitivo.
Intervencións sonoras

 

OBRADOIROS
Artes do movemento, corpo e vibración
Creación sonora a partir dos rastros sonoros

 

7º FESTIVAL VERTIXE SONORA de Creación Musical Contemporánea

29 de Septembro 18:00 h.
Igrexa de San Domingos, Tui

EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo
Fernando Munizaga (Chile, 1986) Ondas terciarias* (2019) arpa solista, frauta, saxofón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Yuko Ohara (Japón, 1977) The dimensional space* (2019) frauta, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, guitarra eléctrica, violín, viola, violonchelo, contrabajo, piano, percusión
Alexander F. Müller (Alemania, 1987) If there’ no one else to blame* (2019) frauta, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, arpa, piano, percusión
Cristian Morales Ossio**(Chile, 1967) FUNA* (2019) clarinete contrabaixo solista, frauta, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, guitarra eléctrica, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
**Proxecto financiado polo Fondo para el fomento de la música nacional de Chile.

VERTIXE SONORA
Miquel Bernat, director
Álvaro Zegers**clarinete contrabaixo | Angélica V. Salvi arpa Clara Saleiro frauta | Pablo Coello saxofón | Carlos Cortés trompeta | Iago Rios trombón | María Mogas acordeón | Rubén Barros guitarra eléctrica | Mario Peris violín | Cristina Santos viola | Ailsa Lewin violonchelo | Carlos Méndez contrabaixo | David Durán piano | Diego Ventoso percusión

 

6 de Outubro 19:30 h.
Auditorio Municipal, Valga
En Ruta. proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo
DERIVA
Victoria Cheah (Estados Unidos, 1988) Unlike last month but like past years and nextJuly(2018) saxofón, piano, percusión
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung (2017) instrumentos, electrónica en vivo
Katharina Rosenberger (Suiza, 1971) blur* (2019) frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión
*Estrea nova versión

VERTIXE SONORA  Clara Saleiro frauta| Pablo Coellosaxofón | Nerea Rodríguez acordeón| Tomas Piel violonchelo | Angélica Vázquez arpa |Rubén Barros guitarra eléctrica| Lula Romero electrónica

 

26 de Outubr0 18:00 h.
Auditorio Martín Códax, Vigo

CARTOGRAPHY OF PERIPHERAL SPACES
Jeremías Iturra (Chile) Reverse Tracking Shot* (2015) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano
Camilo A. Méndez (Colombia) Cartography of Peripheral Spaces** (2019) frauta, saxofón, fagot, violín, violonchelo, piano, percusión
Juan Camilo Hernández (1) (Colombia) Inmóvil en tu trueno** (2019) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica
Sami Klemola (2) (Finlandia) The function of figures as a background ** (2019) frauta, saxofón, contrafagote, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica
Iván Ferrer (México) Strépito (2019) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica

*Estrea nova versión. Enomenda de Vertixe Sonora
**Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
(1) Co apoio de SACEM
(2) Co apoio de TEOSTO

 

27 de Outubro 13:00 h.
Auditorio Martín Códax, Vigo

BRUMARIO
Javier Martín artes do movimiento + Vertixe Sonora

 

12 de Novembro 20:00 h.
Igrexa de Santiago, Padrón

CORAXE
En Ruta. proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo
Ángel Faraldo (España, 1980) FLTLF Estudo de feedback #7 (2019) frauta, electrónica
Theocharis Papatrechas (Grecia, 1988) Slit (2019) contrabaixo, electrónica
Filipe Lopes (Portugal, 1981) Natura 1# (2019) flauta, contrabaixo, electrónica
Juan Pablo Carreño1 (Colombia, 1978) Lilas (2012) frauta amplificada
Pablo Vergara (Chile, 1980) Desde otro puerto* (2019) frauta, contrabaixo
Ângela Da Ponte (Portugal, 1984) Untitled#1* (2019) frauta, contrabaixo, electrónica
1Co apoio de SACEM

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta | Kathryn Schulmeister contrabaixo | Ángel Faraldo electrónica

 

EN PARALELO
actividades arredor del Festival Vertixe Sonora de Creación Musical Contemporánea 2019.
Colabora: Conservatorio Superior de Música de Vigo, Conservatorio Profesional de Música de Vigo, Conservatorio Profesional de Música de Tui, Academia de Música Fortaleza de Valença e Asomúsica.
1. AGUZAR O OUVDO. Charlas presentación

Sesión 1 Domingo 29 de Setembro 18:00 h. | Igrexa de San Domingos, Tui
Sesión 2 Luns 6 de Outubro 19:30 h. | Auditorio Municipal, Valga
Sesión 3 Martes 12 de Novembrollo 20:00 h. | Igrexa de Santiago, Padrón

 

2. ALÉN 2019. Obradoiros instrumentais de música contemporánea

venres 27 de Setembro | Conservatorio Profesional de Música de Tui
ALVARO ZEGERS O clarinete por explorar
Horario 17:00-18.00

venres 27 de Setembro | Conservatorio Profesional de Música de Tui
MIQUEL BERNAT Estudos de Concierto para Marimba
Horario 19:00-20.003.

 

3. DA ARTE SONORA E DA MÚSICA CONTEMPORÁNEA Conferencias

venres 27 de Setembro | Conservatorio Superior de Música, Vigo
ALEXANSER F. MÜLLER, PABLO VERGARA, CRISTOBAL MORALES OSSIO e
ÁLVARO ZEGERS
Horario 10:00-14:00

 

4. ACCIÓNS SONORAS

Novembro. Tui
TESELACIÓN con Buzz Horario 10:00-14:00

Outubro e Novembro | Colexio Plurilingüe San José de la Guía, VIGO
NERVADURAS con Blanca Viñas, Nacho Barcia e Ramón Souto
Instalación sonora
Coa participación do alumnado do Ciclo Superior de Educación Infantil San José da Guía.

Pontecesures
ÁNIMAS con Alejandra Pombo historias de aparecidos ao longo do camiño

Noviembre. Mos
TÚNEL DE TRINOS con Loreto Martínez Troncoso

 

MÚSICAPORDENTRO19
proxecto de achega ao feito sonoro para Primaria e Secundaria.

Concertos PARA ESCOLARES Pases especiais para centros escolares
Luns 6 de Outubro 12:30 h. | Auditorio Municipal, Valga
DERIVA Vertixe Sonora
Martes 12 de Novembro 12:30 h. | Igrexa de Santiago, Padrón
CORAXE Vertixe Sonora

 

PERCORRENDO ESPAÑA 2019
Madrid, Valencia, Mallorca

11 de Maio 20:00h | Festival ENSEMS, Valencia
FLUXO
Ángela Gómez (España, 1991) Recerques Sonores* (2019) ensemble
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung III (2016-17) violonchelo, electrónica en vivo
Víctor Ibarra (México, 1978) Homenaje a Francisco Toledo (2014) saxofón, ensemble
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung IV (2016-17) frauta, electrónica en vivo
Jacobo Gaspar (España, 1975) Luz – non luz II** (2019) ensemble
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung V (2016-17) arpa, electrónica en vivo
Arturo Corrales (El Salvador | Suiza, 1973) Flow** (2019) violín y ensemble amplificados
*Estrea absoluta. encomenda de ENSEMS
**Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora co apoio de NICATI

VERTIXE SONORA Pedro Amaral director
Maribeth Diggle soprano | Clara Saleiro flauta | Pablo Coello saxofón | María Mogas acordeón | Roberto Alonso violín | Ailsa Lewin violonchelo | Angélica Vázquez arpa | Rubén Barros guitarra eléctrica | David Durán piano | Diego Ventoso percusión | Ángel Faraldo electrónica, difusión sonora

 

16 de Outubro – 20:00h | Teatro Galileo, Madrid
FN_ Neopercusión, Vertixe Sonora
Igor Silva Smart-alienation (2016) ensemble, electrónica, vídeo
Einike Leppik Prolonged moments (2016) catro percusionistas e vídeo
Gonzalo Navarro Estructuras de lo Inaudible (2019) dous percusionistas, electrónica
Camilo A. Méndez Cartography of Peripheral Spaces* (2019) saxofón, violín, piano, percusión
Juan Camilo Hernández1 Inmóvil en tu trueno* (2019) frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica
Iván Ferrer Strepito**(2019) ensemble de cámara e medios electrónicos
*Pre-estrea. Encomenda do Festival Vertixe Sonora
**Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora
1Co apoio de SACEM

NEOPERCUSIÓN Juanjo Guillén dirección artística e percusión | Rafa Gálvez, Marina Lafarga, Chevo Sánchez percusión | Iván Ferrer medios electrónicos
VERTIXE SONORA Clara Saleiro flauta | Pablo Coello saxofón | Roberto Alonso violín | Ailsa Lewin violonchelo | David Durán piano | Diego Ventoso percusión | Ángel Faraldo electrónica

 

14 de Novembro
Auditorio do Conservatorio Superior de Música de Baleares
Palma de Mallorca
CORAXE
Ángel Faraldo (España, 1980) FLTLF Estudo de feedback #7 (2019) frauta, electrónica
Theocharis Papatrechas (Grecia, 1988) Slit (2019) contrabaixo, electrónica
Filipe Lopes (Portugal, 1981) Natura 1# (2019) flauta, contrabaixo, electrónica
Juan Pablo Carreño1 (Colombia, 1978) Lilas (2012) frauta amplificada
Pablo Vergara (Chile, 1980) Desde otro puerto* (2019) frauta, contrabaixo
Ângela Da Ponte (Portugal, 1984) Untitled#1* (2019) frauta, contrabaixo, electrónica
1Co apoio de SACEM

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta | Kathryn Schulmeister contrabaixo | Ángel Faraldo electrónica

 

MUNDO 2019

29 de Marzo
Guanajuato (México)
Teatro Principal
MIGRACIÓN I
Ramón Souto (España, 1976) Toroni (2016) violonchelo, piano, obxectos vibrantes
Roberto Morales (México, 1958) Maa ‘Zedaru’* (2019) saxofón, piano, percusión
Lula Romero (España, 1976)
Die Wanderung II (2016-17) saxofón, electrónica en vivo
Die Wanderung III (2016-17) violonchelo, electrónica en vivo
José Luis Hurtado (México, 1975) Retour (2013) versión para saxofón, violonchelo, piano, percusión
Ricardo Martínez Leal (México, 1979) La tierra de Orfeo* (2019) violonchelo
Jacobo Gaspar Grandal (España, 1975) Sombras de inverno II (2012-13) saxofón, percusión, piano, violonchelo, electrónica
*Estrea absoluta.

VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón / Ailsa Lewin violonchelo / David Durán piano / Diego Ventoso percusión

 

30 de Maio
MIGRACIÓN II
Festival Música Viva
Lisboa, Portugal
O’culto d’Ajuda
Ángel Faraldo (España, 1980) FLUTLF (Feedback Study #7)* (2019) frauta, electrónica en vivo
Pedro Berardinelli (Portugal, 1985) para por (2018)** frauta baixo
Alyssa Aska (Estados Unidos, 1985) Eclipse (2018)** frauta, electrónica en vivo e videoxogo
Jaime Reis (Portugal, 1983) Fluxus, Dimensionless Sound – B (2012-2017) frauta, electrónica
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung IV** (2017) frauta, electrónica en vivo
Kaija Saariaho (Finlandia, 1952) NoaNoa (1992) frauta, electrónica
*Estrea absoluta **Estrea en Portugal

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta / Ángel Faraldo electrónica

 

1 de Xullo
Conservatorio de Música do Porto – Oporto
MIGRACIÓN III
Lula Romero (España) – die Wanderung (2017) ciclo para instrumentos e electrónica en vivo
die Wanderung I* – acordeón, electrónica en vivo
die Wanderung II* – saxofón, electrónica en vivo
die Wanderung III* – violonchelo, electrónica en vivo
die Wanderung IV – flauta, electrónica en vivo
die Wanderung V* – arpa, electrónica en vivo
die Wanderung VI* – ensemble, electrónica en vivo
Víctor Ibarra (México, 1978) Paris wind behind me…*(2019) frauta, óboe, clarinete, clarinete baixo, fagote, 2 violines, viola, violonchelo, contrabaixo, 2 percusionistas
Víctor Ibarra (México, 1978) Alice….*(2011) clarinete baixo, percusión e ensemble – frauta, óboe, fagote, trompa, trompeta, trombón, tuba, 2 violines, viola, violonchelo, contrabaixo, piano

VERTIXE SONORA
Nacho de Paz director
Clara Saleiro frauta / Carlos Gálvez, Daniel Veiga clarinete / Telma Mota óboe / Jesús Coello fagote / Pablo Coello saxofón / Jorge Fuentes trompa / Sèrgio Pacheco trompeta / Iago Rios trombón / Santiago Gayoso tuba / María Mogas acordeón / Roberto Alonso, Mario Perís violín / Lorena García viola / Thomas Piel violonchelo / Carlos Méndez contrabaixo / David Durán, Haruna Takebe piano / Antonio Ocampo, Diego Ventoso percusión / Lula Romero electrónica
Proxecto apoiado polo Fondo Nacional para la Cultura y las Artes de México

 

18 de Outubro
Museo Tinguley – Basilea
MIGRACIÓN IV
Katharina Rosenberg (Suiza) Blur(2019) frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica
Paul Clift (Suiza) Inhabiting the Vanishing (2018) frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión
Lula Romero (España, 1976)
Die Wanderung VI (2017) – frauta, electrónica en vivo
Die Wanderung II (2017) – saxofón, electrónica en vivo
Die Wanderung III (2017) – violonchelo, electrónica en vivo
Leonardo Idrobro (Suiza/Colombia) wood table stainless steel (2018) saxofón, violonchelo, piano, percusión e electrónica en vivo
Ramón Souto (España, 1976) Apertas para Matta-Clark (2012) frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica e percusión

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta / Pablo Coello saxofón / Roberto Alonso violín/ Thomas Piel cello / Rubén Barros guitarra eléctrica / David Durán piano / Diego Ventoso percusión / Ángel Faraldo electrónica

Co apoio de Fachausschuss Musik / Allgemeinen Wohlfahrtsfonds / Sulger Stiftung /Acción Cultural Española

 

 

OUTROS CONCIERTOS 2019

Festival CreaVigo19
Xoves 21 de Marzo 19:00h | Escaleiras do MARCO Vigo
GRYLLIDAE Buzz

 

Festival 11º Sons Creativos
Xoves 2 de Maio 20:30h | Casa do Saber Lugo
GRYLLIDAE Buzz

 

Festival RESIS, A Coruña
Sábado 18 de Maio 20:00H
TRAXEDIA DA ESCOITA
Toshio Hosokawa Nacht Klängue (1994|96) piano
Luigi Nono …sofferte onde serene… (1975-77) piano e banda magnética
Enrique X. Macias Cadencias e Interludios | Percurso I (1989-92) piano, banda magnética e dispositivo electroacústico

VERTIXE SONORA David Durán, piano

 

Festival RESIS, A Coruña
25 de Maio 20:00h |
FLUXO Vertixe Sonora
Ángela Gómez (España, 1991) Recerques Sonores (2019) ensemble
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung III (2016-17) violonchelo, electrónica en vivo
Víctor Ibarra (México, 1978) Homenaje a Francisco Toledo (2014) saxofón, ensemble
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung IV (2016-17) frauta, electrónica en vivo
Jacobo Gaspar (España, 1975) Luz – non luz II (2019) ensemble
Lula Romero (España, 1976) Die Wanderung V (2016-17) arpa, electrónica en vivo
Arturo Corrales (El Salvador | Suiza, 1973) Flow* (2019) violín e ensemble amplificados
*Co apoio de NICATI

VERTIXE SONORA Pedro Amaral director | Maribeth Diggle soprano | Clara Saleiro flauta | Pablo Coello saxofón | María Mogas acordeón | Roberto Alonso violín | Ailsa Lewin violonchelo | Angélica Vázquez arpa | Rubén Barros guitarra eléctrica | David Durán piano | Diego Ventoso percusión | Ángel Faraldo electrónica, difusión sonora

 

1 de Xuño 20:00 h
CGAC, Santiago de Compostela

EUPHORIA Loreto Martínez Troncoso, Ramón Souto
CONCEPCIÓN Loreto Martínez Troncoso e Ramón Souto
COMPOSICIÓN MUSICAL Ramón Souto
COLABORACIÓN ESPECIAL Ignacio Barcia
apoyo TÉCNICO Y CONSTRUCCIÓN Severino García Seijo
ACCIONISTAS Loreto Martínez Troncoso, Blanca Viñas, Alejandra Pombo

EXVOCO Dora Garcidueñas soprano | Cecilia Fontaine mezzosoprano | Enrique Martínez tenor | Matías Bocchio barítono | Pascal Zurek baixo

VERTIXE SONORA David Garrido óboe | Felipe Agell clarinete | Pablo Coello saxofón | Carlos Cortés trompeta | Jorge Fuentes trompa | Iago Ríos trombón | David Arroyos fagote | Elena Vázquez violín | María José Pámpano viola | Macarena Montesinos violonchelo Mateo Barcia difusión sonora | Ramón Souto director

GRUPO DE EXPERIMENTACIÓN ELECTRÓNICA do IGAS Marta González, Río Marbán, Lucía Martín, Aarón Mera, Scarlet Gabrilela Principal, María Encina Regueras, Hugo Vila, Cristian Baz.

ORQUESTRA FILHARMÓNICA INFANTIL CIDADE DE PONTEVEDRA (OFICIP) Alexandre Cruz, Ángela Rodríguez, Ania Castaño, Brais Fariña, Candela San ago, Clara García, Gael Rodríguez, Jacobo Otero, Jimena Siaba, Lía Bascoy, Marcos Taboada, María Lorenzo, Mencía Guimarey, Noa Parra, Noa Viñas, Paula Diz, Sofia Matanzas, Xian Rial Figueira, violines | Lía Iglesias viola | Carolina Mera, Paula Gómez, Uxía Novegil, Lucía Domínguez violonchelos | Marta Souto directora

AGRADECEMENTOS Fernando Portasany Fernández, Eduardo Calzado Díaz, Eduardo Outeiro Ferreño, Xohán Álvarez Castro, Dori Abalde, Reboredo (Reboredo Maquitex), Abel Acitore (mestre organeiro), Miro Magariños (Don Coiro), Chatarrería Mary (Vigo), Centro Plurilingüe San José de la Guía, IES de Mos, Suteco

 

 

XORNADAS DE MÚSICA CONTEMPORÁNEA
Martes 25 de Xuño 20:30h
Auditorio de Galicia, Santiago de Compostela

Las Hurdes (Terre sans pain)
Vertixe Sonora, Maria Lado, José L. Losa
Martín Matalon (Arxentina, 1958) TRACES II – La cabra (2005) viola e dispositivo electrónico en tempo real

VERTIXE SONORA Aglaya González viola
Presentación: José Luis Losa
Narradora: María Lado
Música e adaptación dos textos: Martin Matalón
Tradución ao galego: Auditorio de Galicia
Coa proxección de Las Hurdes: Tierra sin pan de Luis Buñuel, Vertixe Sonora e a voz de

LAS HURDES (TERRE SANS PAIN) (1932)
Dirección: Luis Buñuel | Axudante de dirección: Pierre Unik, Rafael Sánchez Ventura Produción: Ramón Acín Aquilué | Guión: Luis Buñuel, Pierre Unik, Julio Acín | Son: Charles Goldblatt, Pierre Braunberge | Fotografía: Eli Lotar | Montaxe: Luis Buñuel | Duración: 27 min

 

RESUMO 2019: 16 vídeos

 


 

CONCERTOS E ACTIVIDADES 2020

FESTIVAIS E CICLOS DE CONCERTOS

VII FESTIVAL VERTIXE SONORA

LAS HURDES, Noches en el castillo
Castillo de Soutomaior (Pontevedra)
24 de Xullo de 2020
Luciano Berio (Italia, 1925-2003) Naturale – viola, percusión, grazacións de música folclórica siciliana.
Martin Martalon LAS HURDES (TERRE SANS PAIN) (1932)
Dirección: Luis Buñuel

María Lado recitación | Aglaya González viola | Diego Ventoso percusión| Fernando Durán proxección| Mateo Barcia, Pablo Coello difusión sonora

 

MIRA ATRÁS NO TEMPO CON OLLOS AMÁBEIS
TUI – Igrexa de San Domingos
18 de Outubro de 2020
Liao Lin-NI (Taiwan, 1977) Mira atrás no tempo con ollos amábeis (2016)
Pablo Vergara (Chile, 1980) Como reverso navegable* (2020)
Severin Dornier (Alemania) Lichtaufzeichnungen no 1 * (2020)
Il-Woong SEO (Corea do Sur) Eau* (2020)
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA
Pedro Figueiredo director
Clara Saleiro flauta / Pablo Coello saxofón / Carlos Cortés trompeta / Iago Rios trombón / María Mogas acordeón / Roberto Alonso violín / Cristina Santos viola / Ailsa Lewin violonchelo / Carlos Méndez contrabaixo / Rubén Barros guitarra eléctrica / David Durán piano / Diego Ventoso percusión / Ángel Faraldo electrónica

 

CAPRICCIO DETTO L’ERMAFRODITA
Ton Bruynel, Claudio Ambrosini, Theo Loevendie
Martes 20 de Outubro / 20:30H
SVT Espacio de ArteVigo
Ton Bruynel (1934-1998) Intra (1971, rev. 1989) para clarinete baixo, banda sonora, modulador de anillo
Claudio Ambrosini (1948) Capriccio detto l’ermafrodita (1983) para clarinete baixo solo
Theo Loevendie (1930) Duo (1988) para clarinete baixo solo

VERTIXE SONORA Carlos Gálvez, clarinete baixo

 

AS COLAS DO COMETA
LUGAR: Igrexa de Santa María en O Viso, Redondela
FECHA: 28 de Outubro de 2020
Huihui Cheng (Wu-Chang, China, 1985) As colas do cometa* (2020) arpa preparada e lanternas
María José Belenguer (Castellón, 1983) Unha nova luz* (2020) arpa e electrónica
Angélica V. Salvi (Salamanca, 1981) Índigo (2020) arpa e pedais de efectos
Kate Moore (Oxfordshire, England, 1979) Spin bird (2020) arpa solo
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

Angélica V. Salvia, arpa

 

E-@RT HIP-HOP
VIGO – Auditorio Martín Códax
31 de Outubro de 2020
Miguel Ángel Berbís, Pere Vicalet E-@rt Hip-Hop

Miriam Valero, Drián Hernádez bailaríns
ENSEMBLE D’ARTS Xelo Giner, saxofón | Jenny Guerra violín | Pere Vicalet, Miguel Ángel Berbís electrónica e iluminación

 

LA LYRE DU DÉSERT
Enrique X. Macías, Manuel del Río
Viernes 6 Novembro / 20:30H
Auditorio Martín CódaxVigo
Manuel del Río – Enrique X. Macías. A lira do deserto* 2020 | 40 min. | ESPAÑA | DOC | COR
Enrique X. Macías La lyre du Désert (1988) electrónica
*Estrea absoluta

 

CATALOGACIÓN E DIXITALIZACIÓN DO FONDO MACÍAS
Roberto Oliveira
Sábado 7 Novembro/ 10:00H
Conservatorio Superior de Música, Vigo

 

UNHA SORPRESA MUSICAL: APROXIMACIÓN Á LINGUAXE COMPOSITIVA DE ENRIQUE X. MACÍAS
Carlos Villar Taboada
Sábado 7 Novembro / 12:00H
Conservatorio Superior de Música, Vigo

 

MACÍAS ÍNTIMO E PERSONAL
Manolo Bragado
Sábado 7 Novembro / 18:00H
Conservatorio Superior de Música, Vigo

 

ANTISTROFAS. INTRAHISTORIA DUNHA ENCOMENDA
Enrique X. Macías, Amando
Sábado 7 Novembro / 20:30H
Auditorio Martín CódaxVigo
Enrique X. Macías: Antistrofas (1993-95) para violonchelo só
Amando: Antistrofas. Intrahistoria dunha encomenda
Enrique X. Macías: Antistrofas (1993-95) violonchelo, electrónica*.
*Recreación de Ángel Faraldo a partir das gravacións existentes

VERTIXE SONORA Thomas Piel, violoncello | Ángel Faraldo electrónica

 

MATERIAL-RIZOMA
Relator, Paco Yáñez
Domingo 8 de Novembro / 12:00H
Conservatorio Superior de Música, Vigo

 

INTERLUDIOS NO VIGO DA TRANSICIÓN.
Antón Reixa, Julián Hernández, Manolo Romón, Antón Patiño, Paco Yáñez
Domingo 8 Novembro / 18:30H
Auditorio Martín CódaxVigo
Participantes: . Antón Patiño. Antón Reixa. Manolo Romón.
Paco Yáñez, moderador

 

ASÍ PASEN 25 ANOS: ENRIQUE X. MACÍAS
LUGAR: VIGO – Auditorio Municipal
FECHA: 8 de novembro de 2020
Enrique Macías (España, 1958-1995)
Adhuc* (1992/93) clarinete, trompa, vibráfono, sintetizador, violín, violonchelo
Cadencias e Interludios / Percurso I (1992) piano solo, electrónica en tempo real
Itinerario de Luz (1994/95) frauta, clarinete, trompa, violín, viola, violonchelo, electrónica en tempo real
*Co apoio do Centro de Investigação & Informação da Música Portuguesa – MIC.PT

VERTIXE SONORA
Pedro Amaral director
Clara Saleiro frauta / Daniel Veiga clarinete / Jorge Fuentes trompa / Mario Peris violín / Cristina Santos viola / Ailsa Lewin violonchelo / Haruna Takebe sintetizador / David Durán piano / Diego Ventoso vibráfono / Ángel Faraldo electrónica

 

DERIVACIÓN
Mos – Centro Recreativo Cultural de Torroso
19 de Decembro de 2020
María Teresa Treccozzi (Italia, 1979) Derivación* (2020) saxofón soprano
Fernando Garnero (Argentina, 1976) Título por determinar* (2020) saxofón, percusión
Jacobo Gaspar (Mos, 1975) Resonancias arbóreas (2019) saxofón, percusión
Víctor Ibarra (México, 1978) Título por determinar* (2020) saxofón baixo
Joao Quintero (Portugal) Título por determinar* (2020) saxofón, percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón / Diego Ventoso percusión

 

INTERACCIÓN
Estudo de lonxitudes e duracións
Nervadura
9/11/2020 – 23/11/2020

Poema sonoro
Nervadura

 

DA ARTE SONORA E DA MÚSICA CONTEMPORÁNEA
Relatorios. Conservatorio Superior de Música de Vigo

venres 16.10 10h Lin-Ni Liao, 11h Juan Pablo Carreño (Colombia, 1978), 12h Pablo Vergara (Chile, 1980);: 16h Severin Dornier (Alemania), 17h Il-Woong Seo (Corea do Sur)

venres 23.10: 10h Huihui Cheng (Wu-Chang, China, 1985), 11h María José Belenguer (Castellón, 1983), 12h María Teresa Treccozzi (Italia, 1979); tarde:16h Fernando Garnero (Arxentina, 1976), 17h Joao Quintero (Portugal)
venres4.11 12h Miguel Ángel Berbís e Pere Vicalet

 

ALÉN. Obradoiros instrumentais 2020
Interius

Joâo Quinteiro, Pablo Coello, Diego Ventoso, Ramón Souto
Sábado 19 Diciembre / 20:30H

 

 

VII FESTIVAL MIHLSONS-SXXI

BRUMARIO
Venres 4 Decembro / 20:30H
Auditorio Municipal Gustavo Freire, Lugo
Ramón Souto (España) Brumario*(2020)

Javier Martín, Artes do movemento
VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón e obxectos | David Durán piano e obxectos | Diego Ventoso percusión e obxectos

 

IMPULSOS
Lugo. Museo Interactivo da Historia de Lugo (MIHL)
12 de Decembro
Hyunkyung Lim Windbrücke (2000) frauta e acordeón
Weiwei Xu icy (2018) acordeón
Toshio Hosokawa Bird Fragments III (1990) frauta e acordeón
Nuria Nuñez Hierro Der rote Faden II (2012) frauta e acordeón
Pedro Berardinelli para por (2019) frauta baixa
Keiko Harada Third Ear Deaf Iib (2003) frauta e acordeón

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta / María Mogas acordeón

 

A MAXIA DOS SONS
Museo Interactivo de la Historia de Lugo (MIHL)
13 de Decembro
Phillip Parker Five Bagatelles (1987) clarinete, marimba, vibráfono
John L. Heins Sonata (1985) clarinete, percusión
Fernando Buide Reversos (2010) clarinete, vibráfono
Salvador Brontóns Subtle Dialogues Op. 50 (1999) clarinete baixo, percusión
Murray Houllif Five for Two (2002) clarinete, percusión
William A.R. May Impromptu (2008) clarinete, percusión

José Vicente Faus percusión/ Saúl Canosa clarinete

 

CONVERSANDO CON J.S. BACH
Auditorio Municipal Gustavo Freire, Lugo
21 de Decembro
Johann Sebastian Bach Vivace de la Sonata a trío II en Do menor, BWV 526 – ensemble de clarinetes
Thad Anderson Concertante (2011) multipercusión, electrónica
Johann Sebastian Bach Sinfonía nº 15, BWV 801 – ensemble de clarinetes
Evan Chapman One hundred and twenty (2015) multipercusión, electronica
Johann Sebastian Bach An Wasser üssen Babylon, BWV 267 – ensemble de clarinets
Frederic Rzweski To the earth (1985) macetas, voz
Johann Sebastian Bach Largo de la Sonata a trío II en Do menor, BWV 526 – ensemble de clarinetes
Francisco Pérez Tesseract (2016) vibráfono, electrónica
Johann Sebastian Bach Fuga en Sol maior, BWV 577 – ensemble de clarinetes

Ensemble de clarinetes do Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes
Héctor Fernández, Lucía Gómez, Álex López, Victoria Oropeza, David Rodríguez, José Ramón Saborido, Uxía Sierra, Julia Valdés, Gerald David Vázquez, Daniel Veiga
Iván Martínez, dirección
Iván Martínez, José Ramón Saborido – adaptacións para ensemble de clarinetes
Pablo del Valle, percusión

 

PERCORRENDO ESPAÑA 2020

FULGOR
Auditorio de la Universidad, Pamplona
12 de Marzo de 2020
Fran MM Cabeza de Vaca (España, 1976) ciudad a / ciudad b / ciudad c hasta la zeta (wholesale, retail) (2013) saxofón, guitarra eléctrica, percusión, electrónica
Heather B. Frasch (Estados Unidos, 1980) “I touch what I cannot quite reach…”(2019) obxectos sonoros, caixas e sombras
Mauricio Pauly (Costa Rica, 1976) The Threshing floor (2015) dúo amplificado (saxofón y percusión), electrónica en vivo e cinta
Ramón Otero (España, 1982) Lumbre – fulgor – extinción* (2020) saxofón, guitarra amplificada, percusión
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón / Rubén Barros guitarra eléctrica / Diego Ventoso percusión

 

TAI
Centro Universitario de Artes, Madrid
8, 9 de Setembro
Programa 1 (8 de Setembro)
Obras de alumnado de composición de TAI: Luisa Vallejo, Elsa Madejón, Franco Lucas, Gabriela Nieto, José A. Corona, Miguel Díez, Mikhail Konko, Sofía Revuelta
Programa 2 (9 de Setembro)
Obras de alumnado de composición de TAI: Águeda García, Almudena Almazor, Víctor Alcalde, Javier Redondo, Luna Megías, Miguel Valriber, Raquel Celestino, Beatriz Gacía, Víctor Berlana

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta / Pablo Coello saxofón / Mario Peris violín / Rubén Barros guitarra eléctrica / David Durán piano / Diego Ventoso percusión / Iván Ferrer medios electrónicos

 

MUNDO 2020

PORTUGAL. Festival DME
Saia, 21 de Febreiro
Idhana-a-Nova, 22 de Febreiro
Lisboa, 23 de Febreiro
Sara Carvalho (Portugal, 1970) slumscape (2017) frauta baixo, violonchelo e piano amplificados
Ângela da Ponte (Portugal, 1984) Lá No Água Grande (2017) frauta, violonchelo, piano e electrónica
Paulo Ferreira-Lopes (Portugal, 1964) adE (2010) saxofón soprano e electrónica en vivo
Juan Camilo Hernández1 (Colombia, 1982) Emergence (2005/rev. 2020) frauta, violonchelo e electrónica en vivo
Enrique X. Macias (España, 1958-1995) Cadencias e interludios / Percurso (1992) piano e electrónica en vivo
Víctor Ibarra (México) Sofferte…lontano (2013) saxofón, violonchelo, piano
1Con el apoyo de SACEM

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta / Pablo Coello saxofón / Lucía Pérez violonchelo / David Durán piano

 

OUTROS PROXECTOS

18 de Xullo
SOFFERTE…LONTANO
Festival Resis
A Coruña
Elena Rykova (Rusia, 1991) Bat Jumming (2015) dous intérpretes, piano, obxectos
Kaija Saariaho (Finlandia, 1952) Spin and Spells (1997) violonchelo
Toshio Hosokawa (Japón, 1955) “Für Walter” Arc-Song II (2010) saxofón, piano, percusión
Víctor Ibarra (México, 1978) sofferte…lontano (2013) saxofón, violonchelo, piano

VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón / Thomas Piel violonchelo / David Durán piano / Diego Ventoso percusión

Reseña

 

16 de Setembro
MIRAR O SON

Plataforma I, Festival de Artes Performativas / Xornadas de Música Contemporánea
Santiago de Compostela
Alison Knowles (Nova Iorque, EEUU, 1933) Nivea Cream Piece (1962) para un numero indeterminado de intérpretes amplificados
Catherine Kontz (Luxemburgo, 1976) Three legs and a wheel (2018) para gran piano e bicicleta
Eduardo Partida (San Lorenzo de Tezonco, México, 1992) Verbo (2019) para un intérprete e un megáfono
Juan Hidalgo (Las Palmas de Gran Canaria, 1927 – Ayacata, Gran Canaria, 2018) Milan Piano (1959) para 1 pianista, piano de cola e calquer tipo de instrumentos u obxectos coos que se poidan producir sons indeterminados
Robert Moran (Colorado, EEUU, 1937) L’après-midi du Dracoula: Elegant Journey with Stopping Points of Interest (1965) para orquestra de cámara ou ensemble de percusión

VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón e obxectos | Rubén Barros, guitarra eléctrica | Carlos Méndez, contrabaixo | David Durán, piano e obxectos / Diego Ventoso, percusión e obxectos

Reseña

 

24 de Outubro
BRUMARIO

A CORUÑA. Teatro Colón
Ramón Souto (España) Brumario* (2020)
*Estrea absoluta

Javier Martín, Artes do movemento
VERTIXE SONORA Pablo Coello, saxofón e obxectos | David Durán piano e obxectos | Diego Ventoso percusión e obxectos | Ramón Souto, Nacho Barcia, aerófonos

Reseña

 

RESUMO 2020: 14 vídeos

 


CONCERTOS E ACTIVIDADES – 2021

FESTIVAIS E CICLOS DE CONCERTOS

FESTIVAL VERTIXE 9

16 de Xullo, 17h
NEMONON & Mauro Lomba – Arquitecto
Chun-Ting Pang (Hong Kong, China, 1983) Fiestras, papel e luz* óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Alfred Jimenez (Suecia, 1988) Ascensións mudas* fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Tsu-Yao Yang (Taiwan) Esbozo de Zobeide* óboe amplificado
José Luis Perdigón (Santa Cruz da Palma, España, 1990) Flim-Flam* óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica
*Estrea mundial. Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern

VERTIXE SONORA Pilar Fontalba óboe | Jesús Coello fagote | Nuno Márquez guitarra eléctrica | Ángel Faraldo electrónica

 

Sábado 16 de Outubro, 17h
TRES VOCES UMS’N JIP
Igrexa Conventual de San Francisco, Pontevedra
Morton Feldmand (1926-1987) Tres Voces (1982)

UMS ‘n JIP Javier Hagen voz e electrónica | Ulrike Mayer-Spotrompa frauta de pico baixo e electrónica

 

Martes 19 de Outubro, 20h
NOEUD-COL GABBEH
Edificio Castelao do Museo de Pontevedra, Pontevedra
Alyssa Aska (Canadá) The layers of harmony* para violoncello e percusión
Lin-Ni Liao (Taiwan) Do-our- Nature’s soft** para arpa e percusión
Sylvain Marty (Francia) Noeud-col* para arpa, trompeta, trompa amplificados
Yulan Yu (China) Tresspass* para arpa, trompeta, trompa, electrónica e video
*Estrea mundial. Encomenda de de Vertixe Sonora
**Estrea mundial. Encomenda de de Vertixe Sonora. Co apoio edition – maison ONA, París

VERTIXE SONORA Carlos Cortés trompeta | Simon Lewis trompa | Bleuenn Le Friec arpa | Diego Ventoso percusión | Thomas Piel violoncello | Mateo Barcia difusión sonora

Domingo 24 de Outubro, 19h
NUBES E NÓMADAS
Auditorio da Xunta de Galicia en Campolongo, Pontevedra
Annea Lockwood (Nova Zelanda) Jitteburg (2007) partitura gráfica para 2 intérpretes ou máis e soporte fixo de 6 canles
Cong Wei (China) Rastro a ningures * (2021) para saxofón soprano e alto guitarra eléctrica percusión e teclado
Carlos Sandoval (México) Nubes e nómadas* (2021) para conxunto solista e vídeo.
Yulan Yu (China) Lilith* (2021) para piano electrónica e video
* Estrea mundial Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA [en video] Clara Saleiro frauta | Felipe Agell clarinete | Cristina Santos viola | Iago Ríos trombón | David Durán teclados | Diego Ventoso percusión | Blanca Viñas, Ramón Souto voz [en vivo] Ana do Carmen Sánchez violín | Carlos Méndez contrabaixo | Pablo Coello saxofón | Nuno Marques guitarra eléctrica | Haruna Takebe piano e teclados | Antonio Ocampo percusión

 

Martes 26 de Outubro, 20h
SLAPBACK
Espazo de Arte SVT, Vigo
Nuno Marques Intro/ Improvisação
Gregor Forbes Clouds (2021)
Michael Fiday Slapback (1997)
Zach Seely i1 (2012)
Eric Egan Zeitgeist [2]”*(2021)
*Estrea mundial

VERTIXE SONORA Nuno Marques guitarra eléctrica

 

Xoves 28 de Outubro, 20h
OFICIO DE ARMAS
Igrexa Conventual de San Domingos, Tui
Ramón Otero (A Coruña, España) Solitarias infindas as sequoias* (2021) para cuarteto de cuerdas amplificado
Djordje Markovic (Serbia) Proximidade* (2021) para trío de cuerdas amplificado
Miguel Azguime (Portugal) Point Vermeil (2021) para violín só e electrónica
Alberto Carretero (Sevilla, España) O encaixe roto** (2021) para cuarteto de cuerdas
*Estrea mundial.  **Estrea mundial. Co apoio do INAEM

VERTIXE SONORA Vitor Vieira, Ana Carmen Sánchez violín | Francisco Caldeira viola | Hugo Paiva violoncello | Miguel Azguime electrónica en vivo | Miguel Otero difusión sonora

 

Venres 29 de Outubro, 20h
SAÍR[vir]
MARCO Vigo
Yana Shliabanska (Ucrania) SAIR [vir]*
*Estrea mundial Encomenda de de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Pilar Fontalba óboe | Alfonso Noriega viola | Guilherme Lapa baixo eléctrico

 

Sábado 30 de Outubro, 20.45h
NOITES BRANCAS
Concatedral de Santa María, Vigo
Israel López Estelche (1983) Pensamento (2019)
Salvatore Sciarrino (1947) 3 Notturni Brillanti (1975)
Francisco Coll (1985) Hyperlude II e V (2014/2019)
Chapman Welch Rural Ghost* (2019)
Bernd Alois Zimmermann (1918-70) Sonata para viola An den Gesang Eines Engels (Ao canto dun anxo) (1955)
Liza Lim (1966) The Su Song Star Map (2019)
*Estrea mundial

VERTIXE SONORA Alfonso Noriega viola

 

Domingo 31 de Outubro, 19h
TEMPO EXPOSTO e…
Auditorio Martín Codax, Vigo
Iván Ferrer-Orozco Topia 1* (2021)
Chanhee Lim Cousas moi vagas* (2021)
Macarena Rosmanich Desertos** (2021)
Adrian Laugsch Deixen de resistir!* (2021)
Ui-Kyung Lee Tempo exposto e…* (2021)
*Estrea mundial, Encomenda de de Vertixe Sonora
**Presentación en España

Lautaro Mura, director
VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta | Pablo Coello saxofón | David Durán, Haruna Takebe teclados | Nuno Marques guitarra eléctrica | Ana do Carmen Sánchez, Vitor Vieiraz violín | Francisco Caldeira viola | Hugo Paiva violoncello | Pablo Paz, Diego Ventoso percusión | Iván Ferrer-Orozco diseño sonoro

 

Domingo 19 Decembro / 11:30H
UN RUIDO ESTRANO E SAGRADO
Illa das Esculturas, Pontevedra

John Luther Adams Strange and Sacred Noise (1997)

VERTIXE SONORA David Dapena, Pablo Paz, David Rodríguez, Diego Ventoso percusión

Luns 20 Decembro / 20:00H
OVERTURE
NEMONON, Pontevedra
Overture

Martes 21 Decembro / 20:15H
DIÁLOGO INTERIOR
Igrexa Conventual de San Francisco, Pontevedra
Buzz

 

EN PARALELO

Sábado 16 Outubro, 12:00H
ISCM – Sociedade Internacional de Música Contemporánea
Javier Hagen, Xacobe Gaspar, David Durán, Ramón Souto
Nemonon, Pontevedra

Obradoiros
11 de Decembro de 2021, 10-13h
20.36 OZT
Facultade de Belas Artes, Pontevedra

18 e 19 de Decembro de 2021
DIÁLOGOS
Centro de Recursos Educativos da ONCE, Pontevedra
Buzz

Instalacións interactivas
10 a 21 de Outubro de 2021
ARTE DA FUGA
IES Torrente Ballester, Pontevedra
N3rvdr

13 a 21 de Decembro de 2021
AQUATIC
CEIP Froebel, Pontevedra
Sonoscopia

Conferencias
13 de Decembro de 2021, 20h
AQUÁTICA – Presentación
Sonoscopia

Luns 20 Decembro / 12:00H
Facultade de Belas Artes, Pontevedra
CORPOS RE-SOANTES
Jose Pablo Polo

 

IX MIHLSONS

Sábado, 20 de Novembro ás 18:30 h
VÍTREO – BAIXO O SIGNO DO VIDRO
MIHL, Lugo
Inés Badalo Glass Landscapes* (2021) percusión soa
César Camarero 33 maneras de mirar un vaso de agua (2006) trío de percusión
Ángela Lopes Au-delà The blue – Pelo outono* (2021) percusión soa
Amanda Cole Cirrus** (2004) trío de percusión
João Pedro Oliveira In the House of the Glass King (2021) quinteto de percusión
* Estrea absoluta ** Estrea europea

Nuno Aroso
Clamat – colectivo variable: Vitória do Bem, Henrique Ramos, João Pedro Lourenço e Bernardo Rosado da Cruz percusión

Domingo, 28 de Novembro ás 18:30 h
THE FALLS FIGHT
MIHL, Lugo
Panayotis Kokoras Viper Snake** (2021) dous percusionistas e electrónica en vivo
Carlos Fontcuberta Tableaux*** (2021) versión para dous percusionistas e electrónica en vivo
Manuel Valenzuela T(t)-Blocks version G** (2021) dous percusionistas
Benjamin Hackbarth Am I a particle or a Wave? (2011) dous percusionistas e electrónica **
Estrea absoluta. Dedicada a Synergein Project *** Estrea absoluta. Encomenda do Iviolonchelo. Dedicada a Synergein Project

SYNERGEIN PROJECT Sisco Aparici e Juanjo Llopico percusión, Iván Ferrer electrónica

 

Sábado, 4 de Decembro a las 18:30 h
SÓLIDOS E LÍQUIDOS II
MIHL, Lugo
Christoph Penderecki Quartett (1993) (arranxo: Harry Kinross-White, 1999) cuarteto de saxofóns
Jacobo Gaspar Figuras con sólidos e líquidos (2017) cuarteto de saxofóns
Robin Hoffman Der blutige Schaffner (1996) cuarteto de saxofóns

IXOR Cuarteto de saxofóns – David Luís García soprano, Diego Garrigo alto, Efrén Soto tenor, Sérgio Piñeiro barítono

 

Sábado, 11 de Decembro ás 18:30 h
THE PAWNSHOP
Auditorio Gustavo Freire, Lugo
Uxío Domínguez Trémulas* (2021) banda
José Miguel Fayos Ecos de un mundo distante (2009) banda
Antón Alcalde The Pawnshop Op. 7 (2012) Antón Alcalde banda e filme de cine mudo (The Pawnshop de Charles Chaplin)
* Estrea absoluta

Iván Martínez director
BANDA FILARMÓNICA DE LUGO

 

Sábado, 18 de Decembro ás 18:30 h
NEW MUSIC, NEW PATHS
MIHL, Lugo
Tatiana Gerasimenok 20.36 ozt* (2021) performance
Ramón Otero 
Unha e mil árbores* (2021) violín e vídeo
Silvia Rosanio
Ni inverso ni reverso* (2021) violín e electrónica

Davor Vincze Me, Myself & All* (2021) violín e electrónica
Gabriel Bolaños Pixel Streams* (2021) violín, electrónica e vídeo
* Estrea absoluta. Co apoio da Hong Kong Baptiste University

VERTIXE SONORA Roberto Alonso violín | Iván Ferrer medios electrónicos

Reseña

EN PARALELO

Charlas didácticas

Sábado, 20 de Novembro ás 17:30 h
Nuno Aroso relator

Domingo, 28 de Novembro ás 17:30 h
Sisco Aparici e Juanjo Llopico relatores

Sábado, 18 de Decembro ás 19:30 h
Roberto Alonso relator

LATEXOS II

Domingo 28 de Febreiro ás 19:00 horas
ENCRUCILLADA
Auditorio Xoán Montes de Lugo
Retransmisión en directo vía streaming a través do canal YouTube
Toshio Hosokawa (Xapón, 1955) Yoru no kuni [País da noite] (1981) 2 pianos
José María Sánchez-Verdú (España, 1968) Arquitecturas en branco e negro (2009) 2 pianos amplificados
Noriko Miura (Xapón, 1968) Zwei Augen [Dous ollos] (2014/17) 2 pianos
Jacobo Gaspar (España, 1975) Nōkyōchō / Libro de Escoitas II* (2020) 2 pianos
*Estrea absoluta. Encomenda de de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA David Durán, Haruna Takebe pianos

 

Domingo 21 de marzo ás 19:00 horas
MEMORIAS PERDIDAS
Auditorio Xoán Montes de Lugo
Retransmisión en directo vía streaming a través do canal YouTube
Fernando Garnero (Arxentina, 1976) Contracolpo (2020) saxofón, percusión e dispositivo electroacústico
Joao Quinteiro (Portugal, 1984) Canção I – “I Ascolta” (2020) saxofón e percusión
Pedro García Velasquez (Colombia, 1984) Memoria perdida* (2021) clarinete, saxofón, viola, baixo eléctrico, percusión e electrónica
*Estrea absoluta. Encomenda de de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Jorge López clarinete | Pablo Coello saxofón | Aglaya González viola | Guilherme Lapa baixo eléctrico | Diego Ventoso percusión | Iván Ferrer medios electrónicos

 

Domingo 28 de marzo ás 19:00 horas
MURMURIOS NO SOLPOR
Auditorio Xoán Montes de Lugo
Retransmisión en directo vía streaming a través do canal YouTube
Felipe de Almeida Ribeiro (Brasil, 1980) Earthshine * (2020)
Federico Núñez (Arxentina, 1976) Murmurio no solpor ** (2020)
Jeremías Iturra1 (Chile, 1983) Arquitectura da transpariencia ** (2021)
Juan Camilo Hernández1 (Colombia, 1982) Caos no tiene plural ** (2021)
Hugo Gómez-Chao (España, 1995) Leçon de ténèbres ** (2021)
*Estrea absoluta. Colaboración con Mixtur
**Estrea absoluta. Encomenda de de Vertixe Sonora
1Co apoio da SACEM, “Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique” (Francia) para a Encomenda de, composición, produción e interpretación.

VERTIXE SONORA
Hugo Gómez-Chao, director
Adriana Aranda soprano | Clara Saleiro frauta | Pablo Coello saxofón | Jesús Coello fagote | Anca Smeu, Mario Peris violín | Cristina Santos viola | Thomas Piel violonchelo | Carlos Méndez contrabaixo | David Durán piano | Diego Ventoso percusión | Ángel Faraldo electrónica

 

24 de Setembro ás 18h
LATEXOS DA AUGA
Capela da Magdalena de Arzúa
Sofía Martínez (España, 1965) Lluvia (2014)
Rebecca Saunders (Reino Unido, 1967) …of water making moan (2013-2015)
Weiwei Xu (China, 1931) Icy (2016)
Sofia Gubaidulina (Tartaristán, 1931) Kadenza (2014)

VERTIXE SONORA María Mogas acordeón

 

25 de Setembro ás 19h
LATEXOS DA AUGA
Salón do Parador de Vilalba
Sofía Martínez (España, 1965) Lluvia (2014)
Rebecca Saunders (Reino Unido, 1967) …of water making moan (2013-2015)
Weiwei Xu (China, 1931) Icy (2016)
Sofia Gubaidulina (Tartaristán, 1931) Kadenza (2014)

VERTIXE SONORA María Mogas acordeón

 

26 de Setembro ás 19h
MIGRACIÓN
MIHL de Lugo
Madamme cell Sonic Parkour/meditacións sonoras no Camiño (2021)
Mauricio Pauly (Costa Rica) The Threshing floor (2014) dúo amplificado de saxofón e percusión, electrónica en vivo e cinta
Ka Shu Tam (Hong Kong) Dead-end** (2021) saxofón, piano e percusión
Camilo Méndez (Colombia) Cartography of Liminal Spaces* (2021) violín preparado solo e ensemble preparado
Iván Ferrer-Orozco (México) Strepito II*** (2021) ensemble de cámara e medios electrónicos
**Estrea absoluta. Encomenda de do Hong Kong Arts Development Council
***Estrea nova versión.

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta| Pablo Coello saxofón | Roberto Alonso violín | David Durán piano | Diego Ventoso percusión | Iván Ferrer-Orozco medios electrónicos

EN PARALELO

ALEN. Obradoiros instrumentais de música contemporánea

Domingo 28 Febreiro, 12:00H
O PIANO HOXE: ESTADO DA CUESTIÓN
David Durán
CMUS Xoán Montes, Lugo

Venres 24 Setembro, 16:25H
O ACORDEÓN HOXE
María Mogas
Capela da Magdalena, Arzúa

Venres 24 Setembro, 19:00H
O VIOLÍN HOXE
Roberto Alonso
CMUS Xoán Montes, Lugo

Venres 24 Setembro, 19:00H
A FRAUTA HOXE
Clara Saleiro
CMUS Xoán Montes, Lugo

Sábado 25 Setembro, 17:30H
O ACORDEÓN HOXE
María Mogas
Salón do Parador, Vilalba

Meditacións sonoras
Nacho Muñoz
Abadín, Arzúa, Melide
21/9/2021 – 23/7/2021

PERCORRENDO ESPAÑA 2021

Domingo 17 Outubro, 12h
NATUREZA E BALEIRO
VIII Festival After Cage
Museo Oteiza, Pamplona
Bryndan Moondy (Santa Cruz, Estados Unidos) Pyrolisis* óboe e electrónica
Amir Khalaf (Cairo, Exipto) Drone* óboe, fagote, guitarra eléctrica
Chun-Ting Pang (Hong Kong, China, 1983) Fiestras, papel e luz* óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Alfred Jimenez (Suecia, 1988) Ascensións mudas* fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Tsu-Yao Yang (Taiwan) Esbozo de Zobeide* óboe amplificado
José Luis Perdigón (Santa Cruz da Palma, España, 1990) Flim-Flam* óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica

VERTIXE SONORA Pilar Fontalba óboe | Jesús Coello fagote | Nuno Márquez guitarra eléctrica | Ángel Faraldo electrónica

 

Sábado 20 Novembro, 18:00H
OFICIO DE ARMAS
XII Festival de Música Contemporánea Zahir Ensemble – CICUS, Sevilla
Ramón Otero Moreira (A Coruña, España) Solitarias infindas as sequoias (2021) cuarteto de cuerdas amplificado
Djordje Markovic (Serbia) Proximidade (2021) trío de cuerdas amplificado
Miguel Azguime (Portugal) Point Vermeil (2021) violín solo, electrónica
Alberto Carretero (Sevilla, España) O encaixe roto (2021) cuarteto de cuerdas

VERTIXE SONORA Vitor Vieira, violín | Ana Carmen Sánchez violín | Francisco Caldeira, viola | Hugo Paiva, violoncello | Pablo Coello electrónica en vivo

Reseña

 

MUNDO 2021

Domingo 29 Agosto, 19h
NEW MUSIC BLIND DATE
Sendesaal, Bremen (AL)
Ramón Souto BLIND* (2021) ensemble e obxectos
Ângela da Ponte Interaction* (2021) frauta, clarinete, óboe, saxofón, trompeta, acordeón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, electrónica
Alexander F. Müller If there’s no one else to blame… II* (2021) frauta, clarinete, óboe, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, 2 percusionistas
*Estrea absoluta. Encomenda de Vertixe Sonora e New Babylon Ensemble

Pedro Figueiredo director
NEW BABYLON ENSEMBLE frauta | clarinete | óboe | violín | viola | violonchelo | percusión | electrónica
VERTIXE SONORA Pablo Coello saxofón | Sèrgio Pacheco trompeta | Iago Rios trombón | María Mogas acordeón | Carlos Méndez contrabaixo | David Durán piano | Diego Ventoso percusión

 

Sábado 9 Outubro, 20.30H
MIGRACIÓN V
Teatro Ruy de Carvalho, Carnaxide (PT)
Mauricio Pauly The Threshing floor (2014) dúo amplificado de saxofón e percusión, electrónica en vivo e cinta
Camilo Méndez Cartography of Liminal Spaces* (2021) violín preparado solo e ensemble preparado
Eduardo Patriarca só o silêncio que reluz é ouro** (2021) frauta, violín, piano, percusión, electrónica en vivo
Iván Ferrer-Orozco Strepito II* (2021) ensemble de cámara e medios electrónicos
*Presentación en Portugal
** Estrea absoluta. Encomenda do Festival CROMA

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta / Pablo Coello saxofón / Roberto Alonso violín / David Durán piano / Diego Ventoso percusión / Iván Ferrer medios electrónicos

OUTROS PROXECTOS

Sábado 6 Marzo
A_NEXOS V
IANNIS XENAKIS – O ARTISTA MOSAICO
Fundación Luís Seoane, A Coruña
Iannis Xenakis (1922 –2001)
Nomos Alpha (1965-66)
Kottos (1977)

Paco Yáñez relator
VERTIXE SONORA Thomas Piel violonchelo

Sábado 5 Xuño, 19h
GRAN TORSO
IV Festival Resis de Música Contemporánea – Teatro Colón, A Coruña
Ramón Lazkano Erlantz * (2015)
Iannis Xenakis Jalons ** (1986)
Alberto Posadas Tres pinturas imaginarias * (2015)
Hugo Gómez-Chao Agón *** (2021)
*Estrea en Galicia
**Estrea en España
***Estrea absoluta

Nacho de Paz director
VERTIXE SONORA
Clara Saleiro frauta | Pilar Fontalba óboe | Jesús Coello fagote | Hugo Queirós, Daniel Veiga clarinete | Pablo Coello saxofón | Carlos Cortés trompeta | Jorge M. Fuentes trompa | Iago ríos trombón | Santiago Gayoso tuba | Roberto Alonso, Anca Smeu violín | Alfonso Noriega viola | Thomas Piel violonchelo | Carlos Méndez contrabaixo | Bleuenne Le Friec arpa | David Durán piano | Diego Ventoso percusión

Reseña

 

Venres 25 Xuño, 20:30H
UN PECADO CHEO DE PRACER
Xornadas de Música Contemporánea 2021 – Auditorio de Galicia, Santiago de Compostela
Yulan Yu Lilith* (2021) piano amplificado, soporte fijo, vídeo
Manuela Guerra Poème du mal* (2021) voz, piano
Carolina Cerezo a peaux douce** (2021) óboe amplificado, cinta, catro resonadores
Eda Er O que algúns chaman virtude, outros pecado* (2021) óboe, piano, soporte fijo, video
Alyssa Aska Nossis* (2021) voz, óboe, piano
*Estrea mundial. Comisionada por Vertixe Sonora
** Presentación en Galicia.

VERTIXE SONORA Adriana Aranda voz | Pilar Fontalba óboe | Haruna Takebe piano, teclados

 

Sábado 17 Xullo, 20:30H
NO SOLPOR e DESPOIS
Concerto celebración dos 10 años de Vertixe Sonora.
Pontecesures Cara á Ría, Pontecesures. Música no Ar
Bryndan Moondy (Estados Unidos) Pyrolisis* (2021) óboe e electrónica
Amir Khalaf (Exipto) Drone* (2021) óboe, fagote, guitarra eléctrica
Chun-Ting Pang (Hong Kong, 1983) Fiestras, papel e luz* (2021) óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Alfred Jimenez (Suecia, 1988) Ascensións mudas (2021) fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Tsu-Yao Yang (Taiwan) Esbozo de Zobeide (2021) óboe amplificado
José Luis Perdigón (España, 1990) Flim-Flam (2021) óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica
*Estrea mundial. Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern

VERTIXE SONORA Pilar Fontalba óboe | Jesús Coello fagote | Nuno Márquez guitarra eléctrica | Ángel Faraldo electrónica

23/7/2021 – 19/9/2021
RECORDOLETERLORINTOREL
NEG – Alejandra Pombo Su, Jorge Varela, Misha Bies Golas, Diego Vites

 

12/8/2021 – 13/8/2021
PÓ DE ESTRELAS
O Castro, O Saviñao, Lugo
Buzz

RESIDENCIAS ARTÍSTICAS

CURSO Barcelona Modern 7ª edición
sesións 29 de mayo, 14-15 de julio

Concerto
16 de Xullo, 17h
NEMONON & Mauro Lomba – Arquitecto
Chun-Ting Pang (Hong Kong, China, 1983) Fiestras, papel e luz* óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Alfred Jimenez (Suecia, 1988) Ascensións mudas* fagote, guitarra eléctrica, electrónica
Tsu-Yao Yang (Taiwan) Esbozo de Zobeide* óboe amplificado
José Luis Perdigón (Santa Cruz da Palma, España, 1990) Flim-Flam* óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica
*Estrea mundial. Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern

VERTIXE SONORA Pilar Fontalba óboe | Jesús Coello fagote | Nuno Márquez guitarra eléctrica | Ángel Faraldo electrónica

 

2 de Outubro, 17h
FAR
Festival MIXTUR, Barcelona
Concerto
Josep María Mestres-Quadreny (España 1929-20021) Trànsit boreal (2006) para electrónica.
Beltrán González (Arxentina) backhoe-fade* (2021) para frauta, clarinete, violín, violoncello. Dur. 3 min.
José Carlos Villena (España) …En o vértigo da inmovilidad…* (2021) para frauta, clarinete, violín, violoncello. Dur. 3 min.
Matteo Tundo (Italia) Chimera* (2021) para frauta, clarinete, violín, violoncello. Dur. 3 min.
Carmen Fizzarotti (Italia) Brackish miniature* (2021) para frauta, clarinete, violín, violoncello Dur. 3 min.
Vitali Karkagkezidis (Grecia) Aliens I* (2021) para frauta, clarinete, violín, violoncello. Dur. 5 min.
Hugo Vasco Reis (Portugal) Sculpture for a While** (2021) para frauta, clarinete, violín, violoncello. Dur. 15 min.
Álvar Llusá-Damiani (España) (in)organic machinery* (2021) para frauta, clarinete. Dur. 3 min.
Yifan Guo (China) Dying from the Snow’s Memory* (2021) para frauta, clarinete. Dur. 3 min.
Ramon Lazkano (España) Ibaiadar (2013) para violoncello con scordatura microtonal. Dur. 3 min.
Ramon Lazkano (España) Ibaiadar 2 (2021) para violín con scordatura microtonal. Dur. 2 min.
Josep María Mestres-Quadreny (España 1929-20021) Far (2006) Instrumentación sen determinar
Revetlla càndida · Tomb esmortit · Aguant resclòs · Truc madur · Jou granissat · Forja foscant
Josep María Mestres-Quadreny (España 1929-20021) Trànsit boreal (2006) para electrónica
*Estrea mundial. Encomenda de Mixtur
**Estrea mundial. Encomenda de Vertixe Sonora

VERTIXE SONORA Clara Saleiro frauta | Carlos Cordeiro clarinete | Roberto Alonso violín | Hugo Paiva violoncello | Ángel Faraldo diseño sonoro, electrónica

3 de Outubro
PANEL DE LECTURA

 

RESUMO 2021: 76 vídeos


 

OBRAS ENCOMENDADAS E ESTRENADAS POR VERTIXE SONORA
(ORDE CRONOLÓXICA)

2011 [1-8] 8 obras

1. Füsun Koksal (Turquía, 1973)
Deux visions por cinq instruments (2011) [saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión]
18 de Xullo de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Festival Via Stellae

2. Ramón Souto (España, 1976)
Detrito monocromía (2011) [saxofón, trombón, violín, violonchelo, piano, percusión]
18 de Xullo de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Festival Via Stellae
Audio

3. Diana Rotaru (Rumania, 1981)
Oul (2011) [saxofón, trombón, violín, violonchelo]
18 de Xullo de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Festival Via Stellae
Audio

4. Mauricio Pauly (Costa Rica, 1976)
Apartamento Polsen apartamento Peterson (2011) [saxofón, violonchelo, piano]
29 de Novembro de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

5. Víctor Ibarra (México, 1978)
Estudio sobre o gris e o verde (2011) [frauta, saxofón, percusión, piano, violonchelo, contrabaixo]
29 de Novembro de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Co apoio de FONCA (México)
Vídeo

6. Fran MM Cabeza de Vaca (España, 1976)
Mimic I,II,II (2011) [frauta]
29 de Novembro de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo I Vídeo II Vídeo III

7. Lula Romero (España, 1976)
Present/Absent (2011) [saxofón, percusión, piano, violonchelo, contrabaixo]
29 de Novembro de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

8. George Dousis (Grecia, 1975)
Storeteller (2011) [frauta, saxofón, violonchelo, contrabaixo]
29 de Novembro de 2011 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

2012 [9-19] 11 obras

9. Ramón Souto (España, 1976)
Apertas para Matta-Clark (2012) [ frauta, saxofón, guitarra eléctrica, violín, perc]
5 de Xullo 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

10. Francisco Javier González Compeán (México, 1978)
Solo II (2012) [percusión]
5 de Xullo de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

11. Miguel Hernández Ramos (México, 1975)
Chiaroscuro (2012) [ frauta, viola, percusión]
5 de Xullo de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras.
co apoyo de FONCA
Audio

12. Sivan Cohen-Elias (Israel, 1976)
To Move you Stay (2012) [clarinete, saxofón, violonchelo, piano]
25 de Setembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

13. Teresa Carrasco (España, 1980)
…tempo (2012) [saxofón, piano, electrónica]
25 de Setembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

14. Oriol Saladrigues (España, 1975)
Marco que enmarca marco… (2012) [saxofón, violoncelo, electrónica]
25 de Setembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

15. Simone Movio (Italia, 1978)
Incanto III (2012) [saxofón, piano, percusión]
27 de Novembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

16. Alexander Khubeev (Rusia, 1986)
eARTh (2012) [saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, piano, percusión]
27 de Novembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

17. Matthias Kranebitter (Austria, 1980)
Denudationen 1-118 (2012) [saxofón, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
27 de Novembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras. Co apoio do Foro Cultural de Austria en Madrid
Audio

18. Essaias Järnegard (Suecia, 1983)
Härt (2012) [saxofón, guitarra eléctrica, percusión]
27 de Novembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

19. Jacobo Gaspar Grandal (España, 1975)
Sombras de invierno (2012) [saxofón, contrabaixo, piano, percusión]
27 de Novembro de 2012 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

2013 [20-33] 14 obras

20. Carolina Cerezo Dávila (España, 1993)
No Fear (2013) [sho, pipa, qanun, óboe, clarinete, percusión, violín]
30 de Xuño de 2013 – Auditorio Novacaixagalicia – Festival Son[u]topias 2013

21.Stefano Pierini (Italia)
Visions (2013) [pipa e 2x percusión (solistas) duduk, sho, erhu, clarinete, saxofón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo]
30 de Xuño de2013 – Auditorio Novacaixagalicia – Festival Son[u]topias 2013

22.Ramón Souto (España, 1976)
Durban (2013) [saxofón, guitarra eléctrica, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
15 de Marzo de 2013 – Casa das Alhajas – Madrid – Festival SON

23.Fran MM Cabeza de Vaca (España, 1976)
ciudad a / ciudad b / ciudad ce hasta a zeta (retail, wholesale) (2013) [saxofón,guitarra eléctrica, percusión, electrónica]
15 de Marzo de 2013 – Casa das Alhajas – Madrid – Festival SON

24.Xacobe Gaspar Grandal (España, 1975)
Sombras de inverno II (2012-13) [saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
15 de Marzo de 2013 – Casa das Alhajas – Madrid – Festival SON
Audio

25.Cem Özçelik (Turquía, 1983)
Eternal curve (2013) [violonchelo, piano, percusión]
11 de Xuño de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

26. Miguel Farías (Chile, 1983)
Palettes (2013) [saxofón, violonchelo, piano, percusión]
11 de Xuño de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

27. Zesse Seglias (Grecia, 1984)
Let de music go down (2013) [saxofón, clarinete, trombón, contrabaixo, percusión]
17 de Setembro de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

28. Martín Herraiz (Brasil, 1980)
Bajo o suelo (2013) [saxofón, clarinete, trombón, contrabaixo]
17 de Setembro de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

29. Hannes Kerschbaumer (Italia, 1981)
Pedra.debris (2013) [saxofón, contrabaixo, percusión]
17 de Setembro de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

30. Hugo Morales (México, 1979)
Generador 1 (2013) [saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
8 de Outubro de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

31. Santiago Díez Fischer (Arxentina, 1977)
Un jardín primitivo (2013) [saxofón, violonchelo, percusión]
8 de Outubro de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

32. Charles-Antoine Fréchette (Canadá, 1981)
Toposition(s)#3 (2013) [saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
8 de Outubro de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras.
Co apoio de McGIll University e Cirmmt Research Center in Canadá
Audio

33. Alireza Farhang (Irán, 1976)
When I do count the clock that tells the time (2013) [saxofón, violonchelo, piano, percusión]
8 de Outubro de 2013 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

 

2014 [34-58] 25 obras

34. Alexander Khubeev (Rusia, 1986)
Sax of One (2014) [saxofón]
13 de Febreiro de 2014 – MARCO – Vigo – Aguzar o ouvido
Audio

35. Hugo Morales (México, 1979)
Estudio sobre o salto (2014) [1 midikeeb, 4 performers, 4 altavoces]
19 de Xuño de 2014 – Sala Emilia Pardo Bazán, Edificio de Hierro do Campus de Ourense da Universidad de Vigo – Ciclo Do audible

36. Hugo Morales (México, 1979)
Estudio sobre a carne (2014) [bailarín, 2 altavoces]
19 de Xuño de 2014 – Sala Emilia Pardo Bazán, Edificio de Hierro do Campus de Ourense da Universidad de Vigo – Ciclo Do audible

37. Miguel Matamoro (España, 1991)
Outras illas (2014) [frauta, saxofón, piano, percusión]
25 de Xuño de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

38. Bernardo Barros (Brasil, 1980)
Spill (2013) [saxofón, violonchelo, piano, percusión]
25 de Xuño de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

39. Francisco Castillo (México, 1983)
Ideario (2014) [frauta, saxofón, violonchelo]
25 de Xuño de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Co apoio de Columbia College Chicago.
Audio

40. Noriko Miura (Xapón)
As imperceptible as Grief [frauta, clarinete, violín, violonchelo]
29 de Xullo – Paraninfo da USC – Santiago de Compostela – Festival son[UT]opias 2014

41. Germán Alonso (España, 1984)
Quando cœli movendi sunt et terra (Ceanide Office for a New Millenium) (2014) [frauta, saxofón, trompeta, trompa, trombón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, percusión, violín, violonchelo, contrabaixo]

28 de Outubro de 2014 – Teatro Principal – Santiago de Compostela – II Xornadas de Música Contemporánea. Co apoio do INAEM
Audio

42. Lula Romero (España, 1976)
O contento da especulación (2014) [frauta, saxofón, trompeta, trompa, trombón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, percusión, violín, violonchelo, contrabaixo]28 de Outubro de 2014 – Teatro Principal – Santiago de Compostela – II Xornadas de Música Contemporánea.
Co apoio do INAEM
Audio

43. Daniel Figols (España, 1980)
Blanc cassé (2014) [frauta, saxofón, trompeta, trompa, trombón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, percusión, violín, violonchelo, contrabaixo]
28 de Outubro de 2014 – Teatro Principal – Santiago de Compostela – II Xornadas de Música Contemporánea. Co apoio do INAEM
Audio

44. Xoán-Xil López (España, 1972)
Flame (2014) [frauta, saxofón, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica]
28 de Outubro de 2014 – Teatro Principal – Santiago de Compostela – II Xornadas de Música Contemporánea. Co apoio do INAEM

45. Joan Arnau Pàmies (España, 1988)
Produktionsmittel II (2014) [frauta, arpa, acordeón]
6 de Novembro de 2014 – Festival VertixeVIGO.
Co apoio da Northwestern University e do Departamento de Cultura da Generalitat de Cataluña

46. Valerio Sannicandro (Italia, 1971)
On Serra: A Book of Forms (2014) [óboe, clarinete, saxofón, trompeta, trombón, percusión, electrónica]
12 de Novembro 2014 – Museo Verbum – Festival VertixeVIGO’14.
Co apoio da American Academy in Rome (AAR), affiliated fellow 2013

47. Benjamin Scheuer (Alemaña, 1987)
Serenaden (2014) [frauta, saxofón, violín, arpa, piano, electrónica]
18 de Novembro de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

48. Sabrlna Schroeder (Canadá, 1979)
Stircrazer: Hammer + Flutter (2014) [saxofón, arpa, piano, electrónica]
18 de Novembro de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras.
Co apoio de Harvard University
Audio

49. Marek Poliks (Estados Unidos, 1989)
Burl ii (2014) [frauta, violín, arpa, piano]
18 de Novembro de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras. Co apoio de Harvard University
Audio

50. Takuto Fukuda (Xapón, 1984)
Centrifugal Melodies (2014) [frauta, arpa, piano, electrónica]
18 de Novembro de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

51. Lorenzo Troiani (Italia, 1989)
Cratere (2014) [guitarra eléctrica]
28 de Novembro de 2014 – Café de Catro a Catro – Festival vertixeVIGO 14

52. Maxime Barthéleme (Francia, 1989)
Vertige des mots (2014) [saxofón, guitarra eléctrica, electrónica]
28 de Novembro de 2014 – Café de Catro a Catro – Festival vertixeVIGO 14
Encomenda do Festival Mixtur 2015.

53. Nacho Muñoz (Madame cell) (España, 1967)
Improvisación [frauta, saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, arpa, piano, percusión, violín, violonchelo]
30 de Novembro de 2014 – a Caixa – Festival vertixeVIGO 14

54. Henrik Denerin (Suecia, 1978)
Rizhom (2014) [frauta, saxofón, violonchelo, piano, percusión]
30 de Novembro de 2014 – a Caixa – Festival vertixeVIGO 14

55. Víctor Ibarra (México, 1978)
Homenaje a Francisco Toledo Concerto para saxofón e ensemble (2014) [frauta, saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, arpa, piano, percusión, violín, violonchelo]
30 de Novembro de 2014 – a Caixa – Festival vertixeVIGO 14.
Co apoio de FONCA (México) e IBERMUSICAS (2014)

56. Stefan Beyer (Alemaña, 1981 )
Mittel und Zwecke (Boulevard) (2014) [saxofón, acordeón, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
16 de diciembro de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras.
Co apoio de Ernst von Siemens Musikstiftung
Audio

57. Santiago Quintáns (España, 1978)
Brushes (2014) [saxofón, guitarra eléctrica]
16 de Decembro de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

58. Lou Michelle (Estados Unidos, 1975)
Cactus (2014) [saxofón, guitarra eléctrica, piano]
16 de Decembro de 2014 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

 

2015 [59-90] 32 obras

59. Santiago Díez-Fischer (Arxentina, 1977)
De pie sobre o vidrio (2015) [saxofón, piano, guitarra eléctrica, acordeón, electrónica]
24 de Abrill de 2015 – Hall 1, Fabra i Coats – Barcelona – Festival Mixtur 2015. Musiques de recerca i creació multidisciplnària
Encomenda do Festival Mixtur 2015.
Audio

60. Agustí Charles (España, 1960)
Transit (2015) [saxofón, acordeón, electrónica en vivo]
24 de Abrill de 2015 – Hall 1, Fabra i Coats – Barcelona – Festival Mixtur 2015. Musiques de recerca i creació multidisciplnària
Encomenda do Festival Mixtur 2015.

61. Mateu Malondra (España, 1977)
Free module stude nº1 (2015) [saxofón,piano, guitarra eléctrica, acordeón, electrónica]
24 de Abrill de 2015 – Hall 1, Fabra i Coats – Barcelona – Festival Mixtur 2015. Musiques de recerca i creació multidisciplnària
Encomenda do Festival Mixtur 2015 e Co apoio de Ernst von Siemens Musikstiftung
Audio

62. Xacobe Gaspar Grandal (España, 1975)
Rumor de frío (2014) [percusión]
29 de Abrill de 2015 – Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes – Lugo – Ciclo MIHLSons-XXI
Audio

63. Javier María López Rodríguez (España, 1969)
Memento soli (2013) [percusión]
29 de Abrill de 2015 – Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes – Lugo – Ciclo MIHLSons-XXI

64. Pablo Beltrán (España, 1970)
Nebulosas (2014) [percusión]
29 de Abrill de 2015 – Conservatorio Profesional de Música Xoán Montes – Lugo – Ciclo MIHLSons-XXI

65. Yann Robin (Francia)
Art of Metal II (2007) [saxofón bajo, electrónica en vivo] (Nova versión, 2015)
8 de Maio de 2015 – Espai Joan Fuster, Sueca – XI Mostra Sonora
Audio

66. Gustavo Costa (Portugal, 1976)
Encode/Retrieve (2015) [frauta, arpa, piano, percusión, electrónica, vídeo]
23 de Maio de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

67. Eduardo Caballero (México, 1976)
Negro invadiendo al blanco (2015) [saxofón, trompa, violín, violonchelo]
16 de Xuño de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

68. Alberto Arroyo (España, 1989)
Desde o vértice (2015) [violín, violonchelo]
16 de Xuño de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

69. iker Güemes (España, 1971)
Grammar (2015) [percusión]
16 de Xuño de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

70. Alfonso Mendoza (México, 1988)
Quebranto (2015) [saxofón, percusión, electrónica]
16 de Xuño de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

71. Nico Sauer (Alemaña, 1986)
Kammermusik 15000 (2015) [saxofón, trompa, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
16 de Xuño de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

72. Xoán Xil (España, 1972)
Hexagram (2015) [frauta, saxofón, violín, electrónica]
22 de Setembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

73. Malte Giesen (Alemaña, 1988)
Easely Listening Studies (2015) [ frauta, saxofón, violín, arpa, piano, percusión, electrónica]
22 de Setembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

74. Desmond Clarke (Reino Unido, 1989)
Figures in Folded Rooms (2015) [saxofón, violín, arpa, piano, percusión, electrónica]
22 de Setembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

75. Nicolas Tortzis (Grecia, 1978)
Sobor a amor perdido do Laude (2015) [frauta, saxofón, violín, arpa, piano, percusión]
22 de Setembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

76. Joan Bagés i Rubí (España, 1977)
…si no estuvieras observándome, yo no estaría aquí…que incertidumbre!” (2015) [frauta, clarinete, saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica en vivo]
20 de Outubro de 2015 – Café Moderno Afundación (Pontevedra) – Ciclo Do Audible

77. Ángel Faraldo (España, 1980)
Improvisación sobre textos de J. Attali (2015) [ frauta, arpa, electrónica en vivo]
25 de Outubro, Encontre internacional de Compositors de les Illes Balears. Fundación ACA, Palma de Mallorca

78. Ingar Zach (Noruega, 1971)
Inside the inside (2015) [frauta, clarinete, saxofón, acordeón, violonchelo, contrabaixo, percusión, piano]
22 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Verbum, Vigo. Festival vertixeVigo’15

79. Elena Rykova (Rusia, 1991)
Bat jamming (2015) [piano, 2 intérpretes]
22 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Verbum, Vigo. Festival vertixeVigo’15
Vídeo

80. Miguel Ángel Tolosa (España)
Quinteto (2015) [frauta, clarinete, violonchelo, percusión, piano]
22 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Verbum, Vigo. Festival vertixeVigo’15
Vídeo

81. Andrés Nuño de Buen (México, 1988)
Tenso (2015) [saxofón, acordeón, contrabaixo, percusión]
22 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Verbum, Vigo. Festival vertixeVigo’15
Vídeo

82. Murak Çolak (Turquía, 1984)
Râh (2015) [frauta, clarinete, saxofón, acordeón, violonchelo, contrabaixo, percusión, piano]
22 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Verbum, Vigo. Festival vertixeVigo’15
Vídeo

83. Pablo Galaz (Chile)
Voluble (2015) [frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
29 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Auditorio Martín Codax, Vigo. Festival vertixeVigo’15
Vídeo

84. Arash Yazdani (Irán, 1985)
Transmittance (2015) [frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
29 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Auditorio Martín Codax, Vigo. Festival vertixeVigo’15
Vídeo

85. Natalia Prokopenko (Rusia, 1985)
Alcor (2015) [ frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
29 de Novembro de 2015, Museo da Palabra, Auditorio Martín Codax, Vigo – Festival vertixeVigo’15
Vídeo

86. Edgar Barroso (México, 1977)
Metztli (2015) [ frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
29 de Novembro de 2015 – Museo da Palabra, Auditorio Martín Codax, Vigo – Festival vertixeVigo’15
Vídeo

87. Camilo A. Méndez (Colombia, 1982)
Collide, Splinter, Splatter (2015) [saxofón, trompeta, acordeón, guitarra eléctrica, piano, percusión]
15 de Decembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

88. Ezequiel Menalled (Arxentina, 1980)
Contigüidades (2015) [saxofón, trompeta, acordeón, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, electrónica]
15 de Decembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

89. Ralph Bernardy (Alemaña, 1988)
Juurtua (2015) [trompeta, contrabaixo, piano, percusión]
15 de Decembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

90. Daniel Moreira (Brasil, 1984)
Countdowns (2015) [saxofón, trompeta, acordeón, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
15 de Decembro de 2015 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

 

2016 [91-116] 25 obras

91. Grace Schwindt (Arxentina, 1977)
Madness and Other Tales (2016) [soprano, frauta, piano, cuarteto de corda]
Performance de Grace Schwindt con Vertixe Sonora Ensemble e Lisa Cassidy
19 de Febreiro de 2016 – Producido por MARCO, Museo de Arte Contemporánea de Vigo
Vídeo

92. Isaac Pérez Vicente (España 1955)
The Soul of O. Nermaud [saxofón, piano percusión, electrónica]
Adaptación BSO de The Soul of O. Nermaud, da película MACHINES À RR de Isaac Pérez Vicente (2015-2016)
18 de Xuño de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

93. José Subía (Ecuador, 1985)
Dianoia (2016) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, electrónica]
18 de Xuño de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

94. Henrik Denerin (Suecia, 1978)
O ew’ge Nacht (2016) [violonchelo, piano, electrónica]
18 de Xuño de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

95. Eduardo Flores (Ecuador, 1960)
Cauces (2016) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano]
18 de Xuño de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

96. Iván Ferrer (México, 1976)
Wild Ox (2016) [saxofón, violín, piano, electrónica]
18 de Xuño de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

97. Ivo Nilson (Suecia, 1966)
Anacrusi (2016) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano]
18 de Xuño de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

98. Óscar Carmona (Chile)
Musicoteatro psicopático (2016) [actor, saxofón, trompeta, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, electrónica]
21 de Setembro de 2016 – Museo de Arte Contemporánea Gas Natural Fenosa
Vídeo

99. Helga Arias (España, 1984)
Straglossa (2016) [saxofón, acordeón, piano, percusión, electrónica]
27 de Setembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

100. Javier M. López (España, 1969)
e-Border (Término) (2016) [saxofón, acordeón, percusión]
27 de Setembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

101. Facundo N. Llompart (Arxentina, 1979)
Sesgo (2016) [saxofón, acordeón, piano, percusión]
27 de Setembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

102. Joan Bagés i Rubí (España, 1977)
Muzak (2016) [saxofón, acordeón, piano, percusión, electrónica]
27 de Setembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

103. Carlos de Castellarnau (España, 1977)
Fragile Cells (2016) [saxofón, acordeón, piano, percusión, electrónica]
27 de Setembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Audio

104. Luc Döbereiner (Alemaña)
Turbulencia (2016) [frauta, óboe, clarinete, trompa, fagote, saxofón, trompeta, trombón]
4 de Outubro de 2016 – Facultade de Belas Artes de Pontevedra – Do Audible 2016
Audio

105. Anahita Abbasi (Irán, 1985)
Situation/Incidents (2016) [saxofón, acordeón, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
19 de Novembro de 2016 – Auditorio Municipal do concello de Vigo – Festival Vertixe Sonora 2016
Vídeo

106. Jacobo Gaspar (España 1975)
Luz-non-luz (2016) [frauta, saxofón, acordeón, trompa, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
19 de Novembro de 2016 – Auditorio Municipal do concello de Vigo – Festival Vertixe Sonora 2016
Vídeo

107. Eduardo Caballero (México, 1976)
Backtrack (2016) [óboe, saxofón, acordeón, trompa, violín, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
19 de Novembro de 2016 – Auditorio Municipal do concello de Vigo – Festival Vertixe Sonora 2016
Vídeo

108. Abel Paúl (España, 1984)
Room & Elbow (2016) [violín, viola, violonchelo, piano, percusión]
28 de Novembro de 2016 – Museo Reina Sofía (A400), Madrid – CNDM / SERIES 201/21 – XXVII Premio Jóvenes Compositores Fundación SGAE-CNDM 2016
Vídeo

109. Julián Ávila (España, 1982)
Time folds II (2016) [clarinete, contrabaixo, frauta, percusión, resonadores Helmholtz, violonchelo]
28 de Novembro de 2016 – Museo Reina Sofía (A400), Madrid – CNDM / SERIES 201/21 – XXVII Premio Jóvenes Compositores Fundación SGAE-CNDM 2016

110. Gonzalo Navarro (España, 1981)
Música diagonal (2016) [clarinete, contrabaixo, frauta, percusión, piano, violonchelo, violín, viola]
28 de Novembro de 2016 – Museo Reina Sofía (A400), Madrid – CNDM / SERIES 201/21 – XXVII Premio Jóvenes Compositores Fundación SGAE-CNDM 2016

111. Daniel Muñoz (España, 1987)
Indika (2016) [contrabaixo, frauta, percusión, piano, violonchelo, clarinete, violín, viola]
28 de Novembro de 2016 – Museo Reina Sofía (A400), Madrid – CNDM / SERIES 201/21 – XXVII Premio Jóvenes Compositores Fundación SGAE-CNDM 2016

112. Octavi Rumbau (España, 1980)
Bucle While (2016) [piano, tom grave, contrabaixo, electrónica]
20 de Decembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

113. Javier Quislant (España, 1984)
Silberstimme (2016) [saxofón, vibráfono, guitarra eléctrica, piano]
20 de Decembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

114. Heather B. Frasch (Estados Unidos, 1980)
Quivering (2016) [saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, percusión, piano]
20 de Decembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

115. Abel Paúl (España, 1984)
Nombre y vacío (2016) [saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, piano, percusión]
20 de Decembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras

116. Piyawat Louilarpprasert (Tailandia)
Red de Lacre (2016) [saxofón, guitarra eléctrica, contrabaixo, percusión, piano, electrónica]
20 de Decembro de 2016 – Auditorio CGAC – Santiago de Compostela – Música e Arte: Correspondencias Sonoras
Vídeo

 

2017 [117-143] 27 obras

117. Ramón Souto (España, 1976)
Entre[hu]ecos (2017) [ensemble, coro, electrónica]
5 de Febreiro de 2017- Igrexa San Dominicos de Bonaval, Santiago de Compostela

118. Lula Romero (España)
Die Wanderung II (2017) [saxofón tenor, electrónica]
30 de Marzo de 2017 – PASSARELLE centre d’art contemporaine – Brest (Francia) – Festival Electr()cution
Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín
CD

119. Lula Romero (España)
Die Wanderung III (2017) [violonchelo, electrónica]
30 de Marzo de 2017 – PASSARELLE centre d’art contemporaine – Brest (Francia) – Festival Electr()cution
Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín
CD

120. Ramón Souto (España, 1976)
Catalogues de souffle, repiration et bruissement (2017) [catro compresores de aire, marimba, electrónica]
30 de Marzo de 2017 – PASSARELLE centre d’art contemporaine – Brest (Francia) – Festival Electr()cution
Vídeo

121. Ramón Souto (España, 1976)
Toroni (2016/17) [violonchelo, piano, obxectos en vibración]
18 de Abrill – Casa do Saber, Lugo – V Festival MIHL Sons
Estrea versión completa

122. Toshio Hosokawa (Xapón)
Souvenir aus Xapón –Sakura– (2007) [piano]
9 de Xuño de 2017 – Basílica de Santa María a Mayor, Pontevedra – Do Audible

123. Jorge Gómez Elizondo (México, 1986)
Vajayazo! (2017) [saxofón, tuba, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica]
13 de Setembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017

124. Chikage Imai (Xapón, 1979)
Itinerary (2017) [saxofón, tuba, piano]
13 de Setembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017

125. Heather Stebbins (Estados Unidos, 1987)
Ursa Major (2017) [saxofón, piano, percusión, electrónica]
13 de Setembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017

126. Joanna Wozny (Polonia, 1973)
No rearer (2017) [saxofón, tuba, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica]
13 de Setembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017

127. Ignacio Baca Lobera (México)
Discourso (2017) ) [frauta, saxofón, trompeta, trompa, trombón, acordeón, electrónica]
1 de Outubro de 2017 – Museo Verbum – Vigo – Festival Vertixe Sonora 2017

128. Þráinn Hjálmarsson (Islandia)
Impalpable / Corporeal (2017) [frauta, clarinete, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, percusión]
1 de Outubro de 2017 – Museo Verbum – Vigo – Festival Vertixe Sonora 2017
Vídeo

129. Dror Feiler (Israel, 1951)
The flickering sound of the signifier (2017) [frauta, saxofón, trompeta, trompa, trombón, acordeón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
1 de Outubro de 2017 – Museo Verbum – Vigo – Festival Vertixe Sonora 2017
Vídeo

130. Chris Swithinbank (Países Baixos 1988)
It opens, and many people throw up their hands” is a problem you insert into space (2017) [7 intérpretes]
17 de Outubro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017
Vídeo

131. Francisco Concha Goldschmidt (Chile, 1981)
… como restos de un naufragio e insolencia (2017) [violín, viola, piano]
17 de Outubro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017
Vídeo

132. Macarena Sofia Roscmanich Le Roy (Chile, 1981)
Cenizas (2017) [frauta, saxofón, violín, violonchelo]
17 de Outubro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017
Vídeo

133. Oren Boneh (Estados Unidos / Israel, 1991)
Lug (2017) [frauta, saxofón, violín, viola, violonchelo, piano, percusión]
17 de Outubro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017
Vídeo

134. Lula Romero (España)
Die Wanderung I  (2017) [acordeón, electrónica en vivo]
22 de Outubro – Sala de Exposicións do Pazo da Cultura, Pontevedra – Festival Vertixe Sonora 2017
Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín
CD

135. Lula Romero (España)
Die Wanderung IV (2017) [frauta, electrónica en vivo]
22 de Outubro – Sala de Exposicións do Pazo da Cultura, Pontevedra – Festival Vertixe Sonora 2017
Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín
CD

136. Lula Romero (España)
Die Wanderung V (2017) [arpa, electrónica en vivo]
22 de Outubro – Sala de Exposicións do Pazo da Cultura, Pontevedra – Festival Vertixe Sonora 2017
Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín
CD

137. Lula Romero (España)
Die Wanderung VI (2017) [frauta, saxofón tenor, arpa, acordeón, violonchelo, electrónica en vivo]
22 de Outubro – Sala de Exposicións do Pazo da Cultura, Pontevedra – Festival Vertixe Sonora 2017
Kompositionsstipendium 2015 polo Departamento de Cultura de la ciudad de Berlín
CD

138. Juan Arroyo (Perú, 1981)
Saturniang Songs (2016/17) [Tanachelo, ensemble] (Estrea versión completa)
7 de Novembro de 2017 – Paraninfo do Reitorado da Universidade da Coruña Colabora: Universidade da Coruña

139. Miguel Matamoro (España, 1991)
Lied otrompae Worte (2017) [saxofón, acordeón, guitarra eléctrica, piano, percusión]
12 de Decembro de 2017 – Fundación BBVA, Bilbao – VIII Ciclo de Concertos de Música Contemporánea

140. Szymon Stanislaw Strzelec (Polonia, 1990)
<<e>> (2017) [soprano, saxofón, piano, percusión, electrónica]
19 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017
Vídeo

141. Dam Tramte (Estados Unidos, 1985)
🔄🎹* (2017) [piano, percusión, vídeo]
19 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017
Vídeo

142. Stefan Maier (Canadá, 1990)
the walls are moving (2017) [saxofón, piano, percusión, electrónica]
19 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017

143. Paul Clift (Australia, 1978)
The sea isn’t rising, the ground is sinking (2017) [soprano, saxofón, piano, percusión, electrónica]
19 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2017
Vídeo

2018 [144-164] 21 obras

144. Macarena Rosmanich (Chile, 1981)
Un signo en tu sombra (2017) [saxofón soprano]
13 de Abrill – O Vello Cárcere – Lugo – VI Festival MIHLSons

145. Iván Ferrer (México, 1976)
Corrossion Resistence (2017) [saxofón bajo, DJ (electrónica media jockey)]
13 de Abrill – O Vello Cárcere – Lugo – VI Festival MIHLSons

146. Hachè Costa (España, 1980)
passato. presente. futurismo (2018) [saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
19 de Xuño – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

147. Jacques Zafra (México, 1986)
Einmal ist einmal (2018) [saxofón, violonchelo, piano, electrónica]
19 de Xuño – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

148. Valentín Pelisch (Arxentina, 1983)
Editor´s Cut – 4 weak receptions from a dying TV #3 Lxs Anarquistas, Santiago de Compostela (2018) [saxofón, violonchelo, piano, percusión]
19 de Xuño – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

149. Leonardo Idrobo (Colombia, 1977)
Wood table stainless steel (2018) [saxofón, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
19 de Xuño – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Co apoio de Pro Helvetia
Vídeo

150. Nicolas Tzortzis (Grecia, 1978)
Arbitraire (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo]
13 de Xullo – Teatro Comunale di Bolognia, Italia – Festival soundSCAPE
Vídeo

151. Andrew Haig (Estados Unidos, 1986)
acercarse (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo]
16 de Xullo – Conservatorio B. Maderna, Cesena – Festival soundSCAPE
Encomenda do Festival SoundScape

152. Will Myers
Far Crossings (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo]
16 de Xullo – Conservatorio B. Maderna, Cesena – Festival soundSCAPE
Encomenda do Festival SoundScape

153. Justin Weiss
of fragile refractions (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo]
16 de Xullo – Conservatorio B. Maderna, Cesena – Festival soundSCAPE
Encomenda do Festival SoundScape

154. Sungwoo Kim
fp [forte-piano] (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo]
17 de Xullo – Conservatorio B. Maderna, Cesena – Festival soundSCAPE
Encomenda do Festival SoundScape

155. Panayotis Kokoras (Grecia)
Sound Box (2018) [frauta, saxofón, percusión piano, violín violoncello, contrabaixo, electrónica]
15 de Outubro – Auditorio, Cangas do Morrazo – Festival Vertixe Sonora 2018

156. Paul Clift (Australia)
Inhabiting the vanishing (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
15 de Outubro – Auditorio, Cangas do Morrazo – Festival Vertixe Sonora 2018

157. Simone Santi Gubini (Italia)
A exposición negra (2018) [clarinete, saxofón, fagote, 2 violíns, 2 violonchelos, contrabaixo, percusión amplificados]
15 de Outubro – Auditorio, Cangas do Morrazo – Festival Vertixe Sonora 2018

158. Victoria Cheah (Estados Unidos, 1988)
Unlike last month but like past years and next July (2018) [frauta, saxofón, piano, percusión]
30 de Outubro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

159. Ben Davis (Estados Unidos, 1992)
sad song, horse blanket, stinging nettle (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano]
30 de Outubro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

160. Marta Gentilucci (Italia, 1973)
and calm (2018) [frauta, saxofón, violín, viola, violonchelo, piano, percusión]
30 de Outubro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

161. Lesley Hinger (Canadá, 1983)
shades of white (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión]
18 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

162. Christian Märkl (Alemaña, 1979)
Forbbiden Gardens (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, electrónica]
18 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018

163. Dariya Maminova (Rusia, 1988)
Microstories (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
18 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

164. Daniel James Miller (Estados Unidos, 1989)
raycaster (2018) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica]
18 de Decembro – CGAC – Santiago de Compostela – Ciclo Música e Arte 2018
Vídeo

2019 [165-186] 22 obras

165. Roberto Morales (México, 1958)
Maa ‘Zedaru’ (2019) [saxofón, piano, percusión]
29 de Marzo – Teatro Principal – Guanajuato, México – Festival Callejón do Ruido

166. Ricardo Martínez Leal (México, 1979)
a tierra de Orfeo (2019) [violonchelo]
29 de Marzo – Teatro Principal – Guanajuato, México – Festival Callejón do Ruido

167. Ángela Gómez (España, 1991)
Recerques Sonores (2019) [soprano, frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, piano, percusión]
11 de Maio – Palau da Música – Valencia – Festival ENSEMS

168. Jacobo Gaspar (España, 1975)
Luz – non luz II (2019) [frauta, saxofón, acordeón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
11 de Maio – Palau da Música – Valencia – Festival ENSEMS

169. Arturo Corrales (o Salvador/Suiza, 1973)
Flow (2019) [violín solista, frauta, saxofón, acordeón, violonchelo, guitarra eléctrica, teclado midi, percusión]
11 de Maio – Palau da Música – Valencia – Festival ENSEMS
Co apoio de Fundación Nicati de Luze

170. Ángel Faraldo (España, 1980)
FLTLF Estudo de feecontrabajoack #7 (2019) [frauta, electrónica]
30 de Maio – O’culto d’Ajuda – Lisboa – Festival Música Viva

171. Ramón Souto (España, 1976)
EUPHORIA (2019) Ópera [soprano, mezzo soprano, tenor, barítono, bajo, frauta, óboe, clarinete, saxofón, fagote, trompeta, trompa, trombón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, electrónica]
1 de Xuño – CGAC – Santiago de Compostela

172. Fernando Munizaga (Chile, 1986)
Ondas terciarias (2019) [arpa solista, frauta, saxofón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
29 de Setembro – Igrexa de San Domingos – Tui – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

173. Yuko Ohara (Xapón, 1977)
The dimensional space (2019) [frauta, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, guitarra eléctrica, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
29 de Setembro – Igrexa de San Domingos – Tui – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

174. Alexander F. Müller (Alemaña, 1987)
If there’ no one else to blame (2019) [frauta, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, arpa, piano, percusión]
29 de Setembro – Igrexa de San Domingos – Tui – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

175. Cristian Morales Ossio (Chile, 1967)
FUNA (2019) [clarinete contrabaixo solista, frauta, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, guitarra eléctrica, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
29 de Setembro – Igrexa de San Domingos – Tui – 7º Festival Vertixe Sonora(EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Proxecto financiado por o Fondo para o fomento da música nacional de Chile.
Vídeo

176. Katharina Rosenberger (Suiza, 1971)
blur (2019) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
6 de Outubro – Auditorio Municipal – Valga (Pontevedra) – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)

177. Camilo A. Méndez (Colombia)
Cartography of Peripheral Spaces I (2019) [saxofón, violín, piano, percusión]
16 de Outubro – Teatro Galileo – Madrid

178. Iván Ferrer (México, 1976)
Strepito (2019) [saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
16 de Outubro – Teatro Galileo – Madrid

179. Jeremías Iturra (Chile)
Reverse Tracking Shot (2015/2019) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano]
26 de Outubro – Auditorio Martín Códax – Vigo – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)

180. Camilo A. Méndez (Colombia)
Cartography of Peripheral Spaces II (2019) [frauta, saxofón, fagote, violín, violonchelo, piano, percusión]
26 de Outubro – Auditorio Martín Códax – Vigo – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)

181. Juan Camilo Hernández (Colombia, 1982)
Inmóvil en tu trueno (2019) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, piano, percusión, electrónica]
26 de Outubro – Auditorio Martín Códax – Vigo – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Co apoio de SACEM

182. Sami Klemola (Finlandia)
The function of figures as a background (2019) [saxofón, fagote, violín, violonchelo, piano, sintetizador, percusión, electrónica]
26 de Outubro – Auditorio Martín Códax – Vigo – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Co apoio de TEOSTO

183. Theocharis Papatrechas (Grecia, 1988)
Slit (2019) [contrabaixo, electrónica]
12 de Novembro – Igrexa de Santiago – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)

184. Filipe Lopes (Portugal, 1981)
Tractatus Natura 1# (2019) [frauta, contrabaixo, feedback, electrónica]
12 de Novembro – Igrexa de Santiago – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)

185. Pablo Vergara (Chile, 1980)
Desde otro puerto (2019) [frauta, contrabaixo]
12 de Novembro – Igrexa de Santiago – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)

186. Ângela Da Ponte (Portugal, 1984)
Untitled#1 (2019) [frauta, contrabaixo, electrónica]
12 de Novembro – Igrexa de Santiago – 7º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)

 

2020 [187-193] 7 obras

187. Ramón Otero (España, 1982)
Lumbre – fulgor – extinción (2020) [saxofón, guitarra amplificada, percusión]
12 de Marzo – Museo Universidad de Navarra
Audio

188. Pablo Vergara (Chile, 1980)
Como reverso navegable (2020) [frauta, saxofón, violín, viola, violonchelo, guitarra eléctrica, piano, percusión]
18 de Outubro – Igrexa de Santiago – 8º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

189. Severin Dornier (Alemaña)
Lichtaufzeichungen N.º 1 (2020) [frauta, saxofón, acordeón, contrabaixo, electrónica en vivo]
18 de Outubro – Igrexa de Santiago – 8º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

190. Il-Woong Seo (Corea do Sur)
Eau (2020) [frauta, saxofón, trompeta, trombón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica]
18 de Outubro – Igrexa de Santiago – 8º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

191. Ramón Souto (España, 1976)
Brumario (2020) [bailarín, saxofón, piano, percusión, aerófonos, electrónica]
24 de Outubro – Teatro Colón, A Coruña

192. Fernando Garnero (Arxentina, 1976)
Contracolpo (2020) [saxofón, percusión, electrónica]
19 de Decembro – Auditorio Centro Dotacional, Mos – 8º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

193. Joao Quinteiro (Portugal, 1984)
Canção I – “I Ascolta” (2020) [saxofón, percusión]
19 de Decembro – Auditorio Centro Dotacional, Mos – 8º Festival Vertixe Sonora (EN RUTA, proxecto beneficiario do programa O teu Xacobeo)
Vídeo

2021 [194-248] 55 obras

194. Jacobo Gaspar (España, 1975)
Nōkyōchō / Libro de Escoitas II (2020) [2 pianos]
28 de Febreiro – Auditorio Xoán Montes de Lugo – LATEXOS II
Vídeo

195. Pedro García Velasquez (Colombia, 1984)
Memorias robadas (2021) [clarinete, saxofón, viola, baixo eléctrico, percusión, electrónica, robots]
21 de Marzo – Auditorio Xoán Montes de Lugo – LATEXOS II
Vídeo

196. Felipe de Almeida Ribeiro (Brasil, 1980)
Earthshine (2020) [frauta, violonchelo, piano, percusión, electrónica en vivo]
28 de Marzo – Auditorio Xoán Montes de Lugo – LATEXOS II
Colaboración con Mixtur
Vídeo

197. Federico Núñez (Arxentina, 1976)
Murmurio no solpor (2020) [frauta, clarinete, fagote, saxofón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
28 de Marzo – Auditorio Xoán Montes de Lugo – LATEXOS II
Vídeo

198. Jeremías Iturra (Chile, 1983)
Arquitectura da transpariencia (2021) [frauta, clarinete, saxofón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
28 de Marzo – Auditorio Xoán Montes de Lugo – LATEXOS II
Co apoio de SACEM
Vídeo

199. Juan Camilo Hernández (Colombia, 1982)
Caos no tiene plural (2021) [frauta, clarinete, fagote, saxofón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, electrónica]
28 de Marzo – Auditorio Xoán Montes de Lugo – LATEXOS II
Co apoio de SACEM
Vídeo

200. Hugo Gómez-Chao (España, 1995)
Leçon de ténèbres (2021) [soprano solista, frauta, clarinete, saxofón, 2 violíns, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
28 de Marzo – Auditorio Xoán Montes de Lugo – LATEXOS II
Vídeo

201. Hugo Gómez-Chao (España, 1995)
Agón (2021) [frauta, clarinete, óboe, fagote, saxofón, trompeta, trompa, 2 violíns, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión]
5 de Xuño – IV Festival Resis de Música Contemporánea – Teatro Colón, A Coruña
Encomenda do Festival Resis
Vídeo

202. Yulan Yu (China, 1990)
Lilith (2021) [piano amplificado, soporte fixo, vídeo]
25 de Xuño – Xornadas de Música Contemporánea 2021 – Auditorio de Galicia, Santiago de Compostela
Vídeo

203. Manuela Guerra (Italia, 1996)
Poème du mal (2021) [soprano, piano]
25 de Xuño – Xornadas de Música Contemporánea 2021 – Auditorio de Galicia, Santiago de Compostela

204. Eda Er (Turquía, 1989)
“What some called virtue,some called sin” (2021) [óboe, piano, soporte fixo, video]
25 de Xuño – Xornadas de Música Contemporánea 2021 – Auditorio de Galicia, Santiago de Compostela

205. Alyssa Aska (Estados Unidos, 1985)
Nossis (2021) [soprano, óboe, piano]
25 de Xuño – Xornadas de Música Contemporánea 2021 – Auditorio de Galicia, Santiago de Compostela

206. Chun-Ting Pang (Hong Kong,1983)
Windows, Paper and Light (2021) [óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica]
16 de Xullo – NEMONON & Mauro Lomba-Arquitecto
Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern

207. Alfred Jimenez (Suecia, 1988)
Mute ascents (2021) [fagote, guitarra eléctrica, electrónica]
16 de Xullo – NEMONON & Mauro Lomba-Arquitecto
Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern
Vídeo

208. Tsu-Yao Yang (Taiwan)
Esquisse de Zobeide (2021) [óboe, electrónica]
16 de Xullo – NEMONON & Mauro Lomba-Arquitecto
Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern
Vídeo

209. José Luis Perdigón (España, 1990)
Flim-Flam (2021) [óboe, fagote, guitarra eléctrica, electrónica]
16 de Xullo – NEMONON & Mauro Lomba-Arquitecto
Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern
Vídeo

210. Bryndan Moondy (Estados Unidos)
Pyrolisis (2021) [óboe, electrónica]
17 de Xullo – Pontecesures Cara á Ría, Pontecesures. Música no Ar
Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern

211. Amir Khalaf (Exipto)
Drone (2021) [óboe, fagote, guitarra eléctrica]
17 de Xullo – Pontecesures Cara á Ría, Pontecesures. Música no Ar
Comisionadas no marco do 7º Curso de composición Barcelona Modern

212. Ka Shu Tam (Hong Kong)
Dead-end (2021) [saxofón, piano, percusión]
26 de Setembro – MIHL, Lugo – LATEXOS II
Encomenda do Hong Kong Arts Development Council

213. Camilo Méndez (Colombia)
Cartography of Liminal Spaces (2021) [violín preparado solista, frauta, saxofón, piano, percusión preparados]
26 de Setembro – MIHL, Lugo – LATEXOS II
Encomenda do Hong Kong Arts Development Council

214. Iván Ferrer-Orozco (México)
Strepito II (2021) [frauta, saxofón, violín, piano, percusión, medios electrónicos]
26 de Setembro – MIHL, Lugo – LATEXOS II

215. Ramón Souto (España)
BLIND (2021) [frauta, óboe, saxofón, trompeta, trombón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, obxectos]
29 Agosto – Sendesaal, Bremen (AL)
Encomenda de Vertixe Sonora e New Babylon Ensemble

216. Alexander F. Müller (Alemaña)
If there’s no one else to blame… II (2021) [frauta, clarinete, óboe, saxofón, trompeta, trombón, acordeón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, 2 percusionistas]
29 Agosto – Sendesaal, Bremen (AL)
Encomenda de Vertixe Sonora e New Babylon Ensemble

217. Ângela da Ponte (Portugal)
Interaction (2021) [frauta, clarinete, óboe, saxofón, trompeta, acordeón, violín, viola, violonchelo, contrabaixo, piano, percusión, electrónica]
29 Agosto – Sendesaal, Bremen (AL)
Encomenda de Vertixe Sonora e New Babylon Ensemble

218. Beltrán González (Arxentina)
backhoe-fade (2021) [frauta, clarinete, violín, violoncello]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona
Encomenda do Festival Mixtur

219. José Carlos Villena (España)
…En o vértigo da inmovilidad… (2021) [frauta, clarinete, violín, violoncello]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona
Encomenda do Festival Mixtur

220. Matteo Tundo (Italia)
Chimera (2021) [frauta, clarinete, violín, violoncello]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona
Encomenda do Festival Mixtur

221. Carmen Fizzarotti (Italia)
Brackish miniature (2021) [frauta, clarinete, violín, violonchelo]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona
Encomenda do Festival Mixtur

222. Vitali Karkagkezidis (Grecia)
Aliens I (2021) [frauta, clarinete, violín, violoncello]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona
Encomenda do Festival Mixtur

223. Hugo Vasco Reis (Portugal)
Sculpture for a While (2021) [frauta, clarinete, violín, violoncello]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona

224. Álvar Llusá-Damiani (España)
(in)organic machinery (2021) [frauta, clarinete]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona
Encomenda do Festival Mixtur

225. Yifan Guo (China)
Dying from the Snow’s Memory (2021) [frauta, clarinete]
2 de Outubro – Festival Mixtur, Barcelona
Encomenda do Festival Mixtur

226. Eduardo Patriarca (Portugal)
só o silêncio que reluz é ouro (2021) [frauta, violín, piano, percusión, electrónica en vivo]
9 de Outubro – Teatro Ruy de Carvalho, Carnaxide (PT)
Encomenda do Festival CROMA

227. Alyssa Aska (Estados Unidos)
The layers of harmony (2021) [violoncello, percusión]
19 de Outubro – Edificio Castelao do Museo de Pontevedra, Pontevedra – Festival Vertixe 9
Vídeo

228. Lin-Ni Liao (Taiwan)
Do-our- Nature’s soft (2021) [arpa, percusión]
19 de Outubro – Edificio Castelao do Museo de Pontevedra, Pontevedra – Festival Vertixe 9
Co apoio de edition – maison ONA, París
Vídeo

229. Sylvain Marty (Francia)
Noeud-col (2021) [arpa, trompeta, trompa amplificados]
19 de Outubro – Edificio Castelao do Museo de Pontevedra, Pontevedra – Festival Vertixe 9

230. Yulan Yu (China)
Tresspass (2021) [arpa, trompeta, trompa, electrónica, video]
19 de Outubro – Edificio Castelao do Museo de Pontevedra, Pontevedra – Festival Vertixe 9
Vídeo

231. Cong Wei (China, 1988)
Traces to Nowhere (2021) [saxofón, guitarra eléctrica, percusión, teclado]
24 de Outubro – Auditorio da Xunta de Galicia en Campolongo, Pontevedra – Festival Vertixe 9
Vídeo

232. Carlos Sandoval (México, 1956)
Nubes y nómadas (2021) [saxofón, violín, contrabaixo, guitarra eléctrica, piano, electrónica, vídeo]
24 de Outubro – Auditorio da Xunta de Galicia en Campolongo, Pontevedra – Festival Vertixe 9
Vídeo

233. Eric Egan (Irlanda)
Zeitgeist [2]” (2021) [guitarra eléctrica]
26 de Outubro – Espazo de Arte SVT, Vigo – Festival Vertixe 9
Vídeo

234. Ramón Otero (España, 1982)
Solitarias infindas as sequoias (2021) [cuarteto de cuerdas amplificado]
28 de Outubro – Igrexa Conventual de San Domingos, Tui – Festival Vertixe 9
Vídeo

235. Djordje Markovic (Serbia)
Proximatiom (2021) [violín, violína, violonchelo amplificados]
28 de Outubro – Igrexa Conventual de San Domingos, Tui – Festival Vertixe 9

236. Alberto Carretero (España, 1985)
o encaje roto (2021) [cuarteto de cuerdas]
28 de Outubro – Igrexa Conventual de San Domingos, Tui – Festival Vertixe 9
Co apoio do INAEM
Vídeo

237. Yana Shliabanska (Ucraina, 1994)
OUT [come] (2021) [óboe, viola, bajo eléctrico]
29 de Outubro – MARCO Vigo – Festival Vertixe 9
Vídeo

238. Chapman Welch (Estados Unidos)
Rural Ghost (2019) [viola]
30 de Outubro – Concatedral de Santa María, Vigo – Festival Vertixe 9
Vídeo

239. Iván Ferrer-Orozco (México, 1976)
Topia 1 (2021) [frauta, saxofón, violín, violonchelo, guitarra, piano, percusión, electrónica]
31 de Outubro – Auditorio Martín Codax, Vigo – Festival Vertixe 9
Co apoio de Ibermúsicas
Vídeo

240. Chanhee Lim (Corea do Sul, 1985)
Very vague thinks (2021) [frauta, saxofón, cuarteto de corda, guitarra eléctrica, piano, percusión, feedback, electrónica]
31 de Outubro – Auditorio Martín Codax, Vigo – Festival Vertixe 9
Vídeo

241. Adrian Laugsch (Alemaña, 1997)
Stop Resisting! (2021) [guitarra eléctrica solista, frauta, saxofón, cuarteto de corda, 2 sintetizadores, 2 percusionistas, electrónica, vídeo]
31 de Outubro – Auditorio Martín Codax, Vigo – Festival Vertixe 9
Vídeo

242. Ui-Kyung Lee (Corea do Sul, 1984)
Time exposed… (2021) [frauta, cuarteto de corda, guitarra eléctrica, piano, percusión, electrónica]
31 de Outubro – Auditorio Martín Codax, Vigo – Festival Vertixe 9
Vídeo

243. Silvia Rosani (Italia)
Ni inverso ni reverso (2021) [violín, electrónica]
18 de Decembro – FMIHL, Lugo – IX Festival MIHLSONS
Co apoio da Hong Kong Baptist University
Vídeo

244. Ramón Otero (España, 1982)
Unha e mil árbores (2021) [violín, vídeo]
18 de Decembro – FMIHL, Lugo – IX Festival MIHLSons XXI
Co apoio da Hong Kong Baptist University
Vídeo

245. Davor Vincze (Croacia, 1983)
Me, Myself & All (2021) [violín, electrónica]
18 de Decembro – FMIHL, Lugo – IX Festival MIHLSons XXI
Co apoio da Hong Kong Baptist University
Vídeo

246. Gabriel Bolaños (Colombia, 1984)
Pixel Streams (2021) [violín, electrónica, vídeo]
18 de Decembro – FMIHL, Lugo – IX Festival MIHLSons XXI
Co apoio da Hong Kong Baptist University
Vídeo

247. Tatiana Gerasimenok (Bielorrusia, 1992)
20.36 ozt (2021) [performance]
18 de Decembro – FMIHL, Lugo – IX Festival MIHLSons XXI
Co apoio da Hong Kong Baptist University